שתף קטע נבחר

נתניהו פנה לגנץ: "בני, בוא ניפגש היום, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה"

ראש הממשלה נתניהו קורא לבני גנץ לחבור לגוש הימין ולהקים יחד ממשלת אחדות רחבה: "העם לא הכריע, צו השעה". בכירים בכחול לבן: "גנץ צריך לעמוד בראש הממשלה הרחבה". הנשיא ריבלין הוביל את השניים ללחוץ ידיים באזכרה לפרס

 

דרמה פוליטית יומיים אחרי הבחירות: ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הבוקר (יום ה') ליו"ר כחול לבן בני גנץ להיפגש עמו כדי להקים יחד ממשלת אחדות רחבה. השניים לחצו הבוקר ידיים לאחר שנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הוביל אותם לעשות זאת בטקס האזכרה לנשיא המנוח שמעון פרס, במלאת שלוש שנים לפטירתו. גנץ סירב להתייחס לקריאה של נתניהו ואמר בתום הטקס: "באתי לאזכרה של פרס. הוא תמיד העמיד את עצמו אחרי טובת המדינה".

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: עמוס גרשום, לע
גנץ ונתניהו לצד הנשיא ריבלין באזכרה לפרס, הבוקר(צילום: עמוס גרשום, לע"מ)

 

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: עמוס גרשום, לע
(צילום: עמוס גרשום, לע"מ)

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

נתניהו אמר באזכרה לפרס כי "בבחירות האלה אין הכרעה ברורה. אני קורא לך בני, כמצוות הנשיא, הבה נפעל יחד כדי להביא גם הפעם את מדינת ישראל לחוף מבטחים.

 

"אני מציע שניפגש בהקדם האפשרי בלי תנאים מוקדמים כדי לשתף פעולה בהקמת ממשלת אחדות רחבה של כל אלה שמאמינים בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אין שום סיבה שנלך לבחירות נוספות, אני נגד זה. ממשלת אחדות רחבה זהו צו השעה".

 

הקריאה של נתניהו לגנץ להקמת ממשלת אחדות היא חלק מטקטיקה של ראש הממשלה להעביר את הלחץ לגנץ ולגלגל אליו את האחריות למקרה של כישלון בהקמת ממשלה חדשה. במקביל, כל סיעות הימין חתמו הבוקר מסמך "בלוק טכני", שלפיו הן נכנסות רק יחד לממשלה בראשות נתניהו.

 

"במהלך הבחירות קראתי להקמת ממשלת ימין. אבל לצערי תוצאות הבחירות מראות שהדבר לא אפשרי", אמר נתניהו בסרטון שפרסם לפני הפגישה עם נציגי סיעות הימין. "העם לא הכריע בין שני הגושים. לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה, רחבה ככל האפשר, שמורכבת מכל אותם גורמים שמדינת ישראל יקרה להם".

 

נתניהו אמר עוד: "אתמול נפגשתי עם חבריי למפלגות הימין וסיכמנו שאנחנו הולכים כגוש אחד עם נציגות אחת משותפת למשא ומתן.

 

"עכשיו אני קורא לך, ח"כ בני גנץ: בני, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה עוד היום. העם מצפה מאיתנו, משנינו, שנגלה אחריות ושנפעל לשיתוף פעולה.

 

"לכן אני קורא לך - בני, בוא ניפגש היום, בכל שעה, בכל עת, כדי להניע את המהלך הזה שהוא צו השעה. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות - אני נגד זה. צו השעה - ממשלת אחדות רחבה, עוד היום".

 

במקביל פנתה לשכת ראש הממשלה נתניהו ללשכתו של גנץ על מנת לתאם פגישה בין השניים בארבע עיניים עוד היום. בכירים בכחול לבן אמרו בתגובה כי "כחול לבן היא המפלגה הגדולה ובני גנץ צריך להרכיב ממשלת אחדות רחבה ולעמוד בראשה".

 

בכיר בכחול לבן טען שמדובר בתרגיל פוליטי של נתניהו. לדבריו, "ביבי החליט ללכת לבחירות שלישיות וכבר מנסה לגלגל את האשמה אלינו. אם יזוז הצידה תהיה ממשלת אחדות בתוך יום".

 

בנימין נתניהו בני גנץ בחירות 2019 (צילום: AFP)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: AFP)

נשיא המדינה ריבלין, שהקים את נתניהו וגנץ לתמונה משותפת ולחיצת יד, אמר באזכרה לפרס כי "אלה ימים סוערים במערכת הפוליטית הישראלית. כפי שעשה לאורך כהונתו שמעון ידידי ז"ל, וכפי שעשו נשיאי ישראל כולם לאורך הדורות, אכנס שוב, בזמן הקרוב, בפעם השלישית בכהונתי, את נציגי כל הסיעות להתייעצויות לקראת הטלת המנדט להרכבת הממשלה.

 

"גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה שתוכל לשוב ולשרת את מדינת ישראל ואת העם בישראל. המצב שבו אנו שרויים כבר תקופה ארוכה, שבו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה ביכולתה של הממשלה לפעול, ולשרת את אזרחי ישראל, וביכולתנו להתמודד עם האתגרים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים שלפתחנו.

 

"אני שומע היטב את הקולות הקוראים לכינונה של ממשלת אחדות ממשלה רחבה ויציבה. ואני מברך אותך אדוני ראש הממשלה על הצטרפותך הבוקר לקריאה זו. האחריות מוטלת לפתחכם, נבחרי הציבור, ובמיוחד על ראשי המפלגות הגדולות. אזרחי ישראל אמרו את דברם. הם יצאו להצביע.

 

"כשיגיעו אליי בשבוע הבא נציגי הסיעות, הם יצטרכו להסביר לי ולציבור כולו, מה בכוונתם לעשות על מנת שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן. אני מבחינתי אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות".

 

 

איילת שקד בכניסה למשרדו של בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)
שקד(צילום: עמית שאבי)

רפי פרץ בכניסה למשרדו של בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)
פרץ(צילום: עמית שאבי)

יעקב ליצמן בכניסה למשרדו של בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)
ליצמן(צילום: עמית שאבי)

 

נתניהו פרסם כאמור את סרטון הפנייה לגנץ רגע לפני שראשי סיעות הימין הגיעו למשרדו בירושלים כדי לדון שוב בקידום היוזמה להקמת "בלוק ימין". בתום הפגישה חתמו הצדדים על מסמך שבו נקבע כי תוקם ממשלה בראשות נתניהו וכי כל סיעות הימין ייכנסו רק יחד לממשלה כזאת. יו"ר ש"ס אריה דרעי, שלא השתתף בפגישה, אישר את הנוסח טלפונית ויחתום בהקדם על המסמך.

 

המסמך שחתמו עליו ראשי מפלגות הימין: ממשלה בראשות בנימין נתניהו ()
המסמך שעליו חתמו ראשי סיעות הימין

 

 

נפתלי בנט מהימין החדש אמר לפני הפגישה כי "בני גנץ צריך להיענות מיד לקריאת ראש הממשלה נתניהו להיפגש, ולהפסיק עם החרם המטופש הזה. יש מדינה לנהל".

 

הוא הוסיף כי "צריך עכשיו ממשלת אחדות לאומית בראשות נתניהו שמזמינה פנימה כל מפלגה שתומכת במדינה יהודית ודמוקרטית. לא פוסלים אף אחד - לא את החרדים, לא את לפיד, ובטח ובטח לא את נתניהו, שקיבל רוב יותר גדול מכל בן אדם אחר. כולם יצטרכו לרדת מהעצים".

 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ אמר: "כפי שהצהרתי בנאומי מיד אחרי הבחירות, החברה הישראלית פצועה מהבחירות האחרונות וצריכה להתאחד כדי להבריא את השסעים. אסור להביא לבחירות נוספות.

 

"בני, אני מכיר אותך שנים. אני יודע שיש לך אחריות לאומית לאיחוי הקרעים. בוא עוד היום לממשלת אחדות עם כל השותפות המאמינות במדינה יהודית ודמוקרטית בראשותו של נתניהו. סומך עליך שלא תתן לנו להיגרר לבחירות נוספות".

כינוס ראשי סיעות הימין ()
כינוס ראשי סיעות הימין, אתמול

בפגישה הראשונה שנערכה אתמול בין הצדדים לא נרשמה הכרעה ברורה בנושא. במקביל הוחלט להקים צוות משא ומתן משותף לכל סיעות הבלוק - ש"ס, יהדות התורה, הימין החדש והבית היהודי-האיחוד הלאומי.

 

מטרת הבלוק היא למנוע אפשרות מכל אחת מסיעות הימין לנהל שיחות על משא ומתן עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. נתניהו מצדו מתחייב כי כל סיעות הימין נכנסות יחד לממשלה - והן מצדן מצהירות על צעד זהה.

 

עוד לפני הפגישה הבוקר, אמרו במפלגת הימין החדש של איילת שקד ונפתלי בנט כי בלוק הימין הטכני של ראש הממשלה נתניהו הוא "עדיין בגדר רעיון מעורפל". לדבריהם, זה נושא שאותו הם יבחנו בהתאם להתפתחויות הפוליטיות. בשיחות שניהלו בינהם בנט ושקד לאחר הפגישה אתמול עם נתניהו, סיכמו השניים כי הבלוק עוד לא סגור מבחינתם.

  

בריאיון בתוכנית "דקלסגל" ברשת ב', לפני החתימה על הסכם "הבלוק הטכני" של גוש הימין, אמרה שקד כי "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים". עוד אמרה: "אני לא אתערב לליכוד. נתניהו הוא יו"ר המפלגה ולמרות שהתערב אצלי אני לא אתערב אצלם".

 

שקד אמרה עוד: "כשאתה מסתכל על התוצאות אתה רואה משמעותית שיש יתרון לגוש הימין על פני גוש השמאל. היתרון הזה מספיק אם ייאותו להצטרף לממשלה ולא לגרור את המדינה לבחירות.

 

"כל ראשי המפלגות צריכים לזכור שכולם התחייבו לציבור הבוחרים שלא נגרור את המדינה לבחירות בפעם השלישית. אנחנו לא רפובליקת בננות".

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי-האיחוד הלאומי) אמר: "אנחנו נדרוש חתימה על הסכמים קואליציוניים לפחות עם עקרונות כלליים. לא יכול להיות שאנחנו נהווה גשר, של מתן בלוק והמלצה לנשיא ואז זה ישמש לממשלה עם גנץ. לוקחים בחשבון כל תרחיש. גם כזה שתובא תוכנית טראמפ שגנץ יגיד שהיא מחייבת אותו להיכנס ואז אנחנו והחרדים נישאר בחוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס גרשום, לע"מ
נתניהו וגנץ באזכרה לפרס
צילום: עמוס גרשום, לע"מ
מומלצים