שתף קטע נבחר

בלוף האחדות של נתניהו

אחרי שנתניהו ביצר את בלוק הימין, קריאתו לממשלת אחדות היא פשוט ספין. למעשה הוא אומר לגנץ: תחבור לגוש ימני-חרדי. זו קריאה שיו"ר כחול לבן לא יכול להיענות לה - וכך יוכל לצייר אותו כסרבן. ובינתיים, גנץ משלים שעות שינה | פרשנות

ההצגה התורנית שיצאה הבוקר (יום ה') ממשרדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, רגע אחרי שהחתים את ראשי מפלגות הימין על "בלוק" להקמת ממשלה בראשותו, היא חיסול האפשרות לאחדות ולא קריאה לאחדות. בשונה מהמועמד שמולו, בני גנץ, שגם סיים בתוצאה אישית טובה יותר, נתניהו יצא למלחמה עם תוכנית תלת-שלבית.

 

 

השלב הראשון הוא ביצור גוש הימין סביבו במטרה למנוע מגנץ כל אפשרות להרכיב ממשלה, למשל עם נפתלי בנט ואיילת שקד - ואולי אפילו חלק מהסיעות החרדיות, שנשמעו מגמגמות ערב הבחירות נוכח התוצאות. לאחר מכן, גלגול האחריות לגנץ במטרה להפעיל עליו לחץ ולהאשים אותו במשבר השלטוני שעלול להיווצר פה. השלב השלישי: להכשיר את דעת הקהל למערכת בחירות שלישית כשהוא מגיע אליה תחת הכותרת "ניסיתי הכל, זה לא בשליטתי".

 

למרות זאת, האמת הפוכה מזו שעולה מהודעות הליכוד בשעות האחרונות. נתניהו לא רוצה אחדות, הוא לא רוצה רוטציה למעשה, ולא נבהל ממערכת בחירות שלישית. אולי אפילו יגרור אליה בעצמו. מבחינתו, תוצאות הבחירות הן לא רצון הבוחר, הן תקלה שצריך לתקן.

 


 


 

אם נתניהו היה רוצה אחדות, הוא היה פונה בנפש חפצה לגנץ, לפני כינוס מפלגות הימין, לפני שהתבצר בגוש ימין-חרדים שכל סיכוי לצרף אליו עכשיו את כחול לבן הוא בערך כמו הסיכוי שליצמן יסכים לתחבורה ציבורית בשבת במרכז בני ברק. גם נתניהו מבין שעפר שלח לא ישב עם סמוטריץ וליצמן לא ידור עם לפיד. זה מבנה אנטי-אחדות.

  

ואיפה נמצא גנץ בתמונה? בשעה שנתניהו כבר שרטט והחל להוציא לפועל כל תסריט אפשרי לשליטה על האירועים הפוליטיים, יו"ר כחול לבן כנראה השלים שעות שינה. אחרת, אין הסבר לכך שלא כינס בבוקר שאחרי הבחירות מסיבת עיתונאים במטרה להפעיל לחץ על בנט ושקד - אולי גם על חלק מהחרדים שגמגמו אחרי פרסום המדגמים - תוך קריאה שלא להצטרף לממשלה עם נתניהו רגע לפני שימוע והגשת כתב אישום צפויה, גם כי זה נגד רצון הבוחר. הבוחר לא נתן לנתניהו 61, וגנץ לא מסביר את זה בזמן.

 

גם התמהמהות בפגישות ושיחות עם המפלגות החרדיות מעידה על כך שגנץ ישן ונותן לנתניהו להכתיב את הטון. אחרי הישג חסר תקדים שרשם ומנע מנתניהו ממשלה בפעם השנייה, כבר אפשר לצפות ממנו להכתיב את האירועים ולא להיגרר אליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מורן אזולאי
צילום: ירון ברנר
מומלצים