שתף קטע נבחר

תרבות בכל צבעי הקשת

מרכז תרבות חדש שמושק השנה, עשרות חוגים ופעילויות פנאי עשירים ומותאמים לקהל המגוון ואג'נדה מובהקת המקדמת את רוח ההתנדבות בקהילה. שיחה עם מרלן ארונסון, מנהלת אגף פנאי וקהילה בעיריית חריש, רגע אחרי חתימת עונת הקייטנות ועם הפנים לשנת התרבות הקרובה, מבהירה איך העיר החדשה הפכה לדוגמה לעיר-תרבות, שעוטפת את התושבים בכל צבעי הקשת האנושית

"חשוב לנו לתת מענה לקשת הרחבה של תושבי חריש", מספרת מרלן ארונסון, מנהלת אגף פנאי וקהילה בעיריית חריש. "אנחנו שמים דגש על ערכי מנהיגות, חינוך וקהילה למען העיר ועתידה, והכל בהובלה משותפת - הן של הצוות המסור והן של התושבים, שלוקחים חלק מלא בחשיבה וברעיונות". ואכן פעילות הפנאי והספורט הענפה לכל רבדי האוכלוסייה הם הוכחה שיש מעטפת תרבותית לתושבי חריש.

 

  (צילום: מור שקיפי-לאטי)
(צילום: מור שקיפי-לאטי)

 

"איך יוצרים תרבות? לא מכתיבים לתושבים, מתחילים בהקשבה"

"בגלל שחריש עיר נבנית והאוכלוסיות שבה מגוונות ושונות, חשוב לנו להביא את קולות התושבים מהשטח, את מה שחשוב להם ומייצג את טעמם התרבותי והאידיאולוגי. אנחנו מאמינים שהמערכת צריכה להיות כזו שמקשיבה, לא שמכתיבה".

 

"לא צריך לצאת מהעיר בשביל זמן פנאי איכותי"

הענקת אפשרויות עשירות לזמן פנאי איכותי ולצריכת תרבות היא לא רק סיסמה בחריש. כך, למשל, את השנה פתחו עם חוגים מגוונים לתושבים במרכז התרבות החדש ברחוב שהם 73, שייתן מענה למערך החוגים, הפנאי והקהילה. מעבר לכך, לאורך השנה מתקיימים אירועים בולטים כמו קרנבל גדול בפורים, שמייתר את הצורך לצאת לעדלויאדות בערים אחרות, פסטיבלי אמנויות במה, הצגות וסדנאות - ממחול ועד תיאטרון ברמה הגבוהה ביותר, הופעות סטנד־אפ של אמנים גדולים מבחוץ, ואפילו פעילויות לצעירי גיל הזהב בשיתוף צעירי המקום.

 

היעד: גאווה עירונית באמצעות הספורט התחרותי והעממי

במחלקת הספורט, המצויה תחת האגף בניהולה של קרין פלג נוימן, מורגש המרוץ לקידום התושב. המחלקה שמה לעצמה כיעד מרכזי ליצור גאווה עירונית באמצעות הספורט, תוך שאיפה למצוינות והתוויית אופק התפתחותי ספורטיבי תחרותי עבור תושבי העיר. בין היתר המחלקה מתכננת מתקנים ותשתיות ספורט ובונה תוכנית פעולה אופרטיבית, שתאפשר איכות חיים ושוויון הזדמנויות לכל התושבים בקבלת שירותי ספורט עממיים ותחרותיים. כך למשל, מתקיימים אימונים מגוונים למבוגרים וחוגי תנועה וספורט בשיתוף אקי"ם לאוכלוסיות מיוחדות.

 

  (צילום: מור שקיפי-לאטי)
(צילום: מור שקיפי-לאטי)

 

"גייסנו כוכבים למחלקת הספורט"

תחת המחלקה פועלים כ־17 ענפי ספורט ותנועה - בין היתר בית ספר לכדורסל מגילאי הגן ועד קבוצת ילדים ונוער, שמנהל דידי שוסטר, בעל 20 שנות ניסיון בענף. בנות הכדורסל זוכות לעידודה של המדריכה אריג' כבהא, מורה לספורט חדשה בבית הספר בעיר. בנוסף, קיימת קבוצת כדורסל בליגת קהילות עבור הקהל הבוגר יותר, כמו גם בית ספר לכדורגל המתפתח, בניהולו של שגיא פדלון, מנהל מקצועי של מחלקות הנוער ומאמן כדורגל מוסמך של התאחדות הכדורגל לגילאי גן עד נוער.

 

מעבר לכך, פועלים חוגי טניס בניהולו של קובי ששון, שחקן לשעבר בנבחרת ישראל ובוגר איגוד ה־ITF העולמי, חוג ג'ודו בהובלת עומר יצחקי, מצוות מאמני נבחרת ישראל, חוג קפוארה בניצוחו של המדריך המנוסה ים פרידמן, קונג פו בהנהגת אלכס קרלמן, מדריך מוסמך על־ידי בתי ספר לקונג פו בסיפין ושואן יאן בסין, אשר תלמידיו מתחרים באליפויות ארציות מזה שנים, וחוג סייף של ויקטור גלז, מאמן אולימפי שמוביל תלמידים לזכיות במדליות ובגביעים רבים.

 

גם בתחום התעמלות הקרקע והאקרובטיקה קיימת פעילות מבורכת. בהנהלת בית ספר "סלטה", ולילדות ונערות החולמות על ריקוד נפתחת דלת לבית הספר למחול, ג'אז והיפ־הופ של נעמה כהן, מדריכה מקצועית בסגנונות המחול, וכן לבית הספר למחול FLY לבלט קלאסי ומודרני, בהובלתה של אולגה לפין, בוגרת תארים במחול. התעמלות אתגרית לגיל הרך תחת פרוגרס מספקת מענה לצעירים שבחבורה, ואף חוג יוג'לה במקביל ליוגה נשית בהדרכה של ענת מרגולין.

החוגים לא מיועדים רק לילדים: קיימים חוגי אימון פונקציונלי למבוגרים שמעביר יואב יצהר, שיעורי פילאטיס לנשים הקיימים מזה 7 שנים בעיר, ומועברים על־ידי לירז לוין המבוקשת, חוגי זומבה ועיצוב המועברים על־ידי ריהן המלתון־הנונימה, מנהלת מרכז "להיות אני - ריפוי הפיניקס", וחוגי TRX למבוגרים ונוער, בהדרכת מדריכת הכושר נטליה נסטרוב.

 

  (צילום: מור שקיפי-לאטי)
(צילום: מור שקיפי-לאטי)

 

כדורשת זה גם מנטלי

ואיך אפשר בלי כדורשת נשים מקומי? בחריש פועלת קבוצה תוססת, שאותה ידריך השנה עופר ניר - ספורטאי עבר, מאמן כדורעף ומאמן מנטלי בפסיכולוגיה של הספורט.

 

אימוני מוח

גם את הדעת לא זנחו כאן בחריש! במסגרת פנאי והעשרה, בניהולה של נעמה קליין, מתקיימים לאורך כל השנה חוגי שחמט בהובלת אסף שחף, שריכז את נבחרת השחמט בווינגייט. בנוסף מתקיימים חוגי מהנדסים צעירים - לגו אתגרי ורובוקס, שאותם מעבירה חברת מהנדסים צעירים, אילוף כלבים המועבר מזה שנה שלישית על ידי תמיר ארז, מאלף כלבים מוסמך, חוג אלקטרוניקה בהובלת אליאב יחיאל, חוג טיסנאות בהובלת ירון חבוב, וחוגי תפירה ורקמה, יצירה ואמנות, שעליהם אחראית מיכל כספית־בוברוב, יוצרת רב תחומית ומדריכה בעלת ניסיון. מבוגרים נהנים מפרויקטים של פנאי דוגמת "אומנים יוצרים קהילה", ממקהלת הנשים שמרכזת טל בריל, ומחוגי התיאטרון הנשי־קהילתי והדרמה לנערות שאותם מעבירות רונית מנשה, בעלת ניסיון כשחקנית ובמאית בהצגות נשים וילדים, ונורית קראוזה, מנחת קבוצות מעל 15 שנה.

 

  (צילום: מור שקיפי-לאטי)
(צילום: מור שקיפי-לאטי)

 

מנהיגות צעירה זה תכל'ס

מחלקת הנוער הצעירה יחסית בניהול אור גולני נולדה כדי לתת מענה לאורך היום לבני ובנות נוער. במסגרת המחלקה פועל מועדון "תכל'ס" למנהיגות צעירה, ואפילו לתוכניות קריירה ותעסוקת נוער. בנוסף, מפעיל המועדון את "תכל'ס הורים", בפעילות הכוללת בין היתר סיירות הורים ליליות לחיזוק תחושת הביטחון ולהעצמת הקשר בשיחות שבין הורים לילדים, וסדנאות מגוונות בנושאים כמו הצבת גבולות ויחסים במשפחה. "מעבר לכך, הנוער אצלנו יכול להשתלב בנוסף בכל תנועות הנוער הפועלות כאן".

 

גב חזק לתושבים

"המטרה שלנו היא להקיף את התושב בכל הצרכים ההתפתחותיים האישיים שלו", מחדדת מרלן, "בין אם במרכזי הלמידה המשלימה לשיעורים פרטיים ולתגבור, לטובת סיוע להצטיינות ילדים ונוער, דרך תמיכה באמהות צעירות באמצעות 'מועדונצ'יק', ששם מתקיימים מפגשים מוסיקליים, תנועה וקצב להן ולקטנטנים, ועד למחלקה מיוחדת לתחום עולים ולתחום אזרחים ותיקים בריכוזה של אלונה גבר קרלקיס. במסגרת המחלקה לעולים חדשים מתקיימים פרויקטים ופעילויות דגל ללימוד השפה העברית בקבוצות, ואת צעירי גיל הזהב שלנו אנחנו מפנקים במועדון עשיר בפעילות, שבו מתקיימים חוגים ומפגשים חברתיים".

קומנדו של התנדבות

 

את הפעילות הענפה של אגף התרבות עוטפת הקהילה ביחידת מתנדבים, שמקיפה כל תחום בחיים ומהווה דוגמא ומופת לערי ישראל. רכז היחידה, איתם סלעי, מגייס, מכשיר ומפעיל מתנדבים לכל צורך מסיוע במשפחה ועד לחנות יד 2.

 

לפרטים על שנת החוגים הקרובה ופעילות אגף פנאי וקהילה בחריש היכנסו לאתר האינטרנט: www.harish.muni.il

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מור שקיפי-לאטי
תרבות בחריש
צילום: מור שקיפי-לאטי
מומלצים