שתף קטע נבחר

"השכונה השיתופית בצוותא בחריש תייצר קהילה חזקה מהיום הראשון"

שפיר הנדסה מתכננת ובונה את בצוותא - השכונה השיתופית הראשונה בישראל. חיים לאטי, שרכש דירה בשכונה: כל אחד יכול להסתגר בבית. האנשים שבחרו בשכונה הזאת כנראה רוצים יותר"

"אנחנו חיים בעולם שבו השיתופיות תופס חלק נכבד מהחיים שלנו. מבחינתנו, השכונה השיתופית בצוותא של חברת שפיר היא דבר גדול ומשמעותי. יש בזה משהו מאוד ייחודי שתושב שכונה יכול להשפיע ולקבוע את תמהיל השכונה", מספר חיים לאטי, אחד מהרוכשים הראשונים בשכונת צוותא שמתכננת ובונה חברת שפיר הנדסה בחריש.

 

 הדמיית שכונת בצוותא של שפיר בחריש (צילום: יח
הדמיית שכונת בצוותא של שפיר בחריש(צילום: יח"צ)

 

בדצמבר 2017 זכתה שפיר הנדסה במכרז ראשון בארץ, במסגרתו יזם אחד מתכנן ובונה שכונה שלמה בזמן של 40 חודשים. במסגרת המכרז שפיר תכננה ונמצאת כיום בבנייה מתקדמת של שכונת בצוותא בחריש. שכונה הכוללת 1,519 יח"ד ב־86 בניינים, שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.

 

בשכונה נבנה מרכז מצוינות והעשרה לרווחת התושבים. המרכז יספק לילדי השכונה מקום לקיום שיעורי העשרה, חוגים, פעילויות, סדנאות ושטחי לימוד משותפים. כמו כן, יוקם חלל אירועים שיתופי לעריכת ימי הולדת, בר מצווה ועוד לתושבי השכונה. בנוסף שפיר תעמיד לרשות דייריה חללי עבודה עם מגוון שירותים: עמדות עבודה, אינטרנט אלחוטי, מטבחון ועוד. כלי שיתופי נוסף הוא בהעמדה לטובת תושבי השכונה, חנות שיתופית במרכז המסחרי שתבנה ב"בצוותא". מדובר בחנות בה יוכלו תושבי השכונה להחליף מוצרים ולהעמיד לרשות השכנים כלי עבודה, גינון ועוד.

 

"השכונה השיתופית בצוותא תייצר קהילה חזקה מהיום הראשון. כבר היום נוצרים חיבורים בין האנשים שרכשו ומתחילים לדמיין מה נעשה ואיך זה יעבוד. זה אנשים מדהימים ומובילים חברתית. אני חושב שזו קבוצת אנשים איכותית. כל אחד יכול לחפש מקום שהוא יסתגר בבית שלו וידאג רק לעצמו. האנשים שבחרו בשכונה הזאת, כנראה שבכל זאת יש בהם משהו שרוצה יותר", הוסיף לאטי.

 חיים לאטי (צילום: יח
חיים לאטי(צילום: יח"צ)

 

 

טל ביסמוט, עיתונאית, קריינית ומדבבת ואמא לשניים שהיא ובן זוגה נתן רכשו דירה בבצוותא בחריש, מספרת כי "מי שקנה בית בשכונה הזו הם אנשים שמחפשים שיתופיות וקהילה, והם רוצים להיות חלק מזה. כבר עכשיו בקבוצות השונות של הרוכשים רואים מעורבות חברתית גבוהה ורצון שיהיה פה משהו אחר. שזו לא תהיה עוד שכונה של בניינים שאף אחד לא מכיר בה אחד את השני".

 

"אנחנו עסוקים במרדף אחרי הקריירה והילדים וכל משפחה גרעינית היא בפני עצמה. הרעיון של בצוותא בעצם מחזיר אותנו אחורה, למקור, לשבטים, לקהילתיות שכל־כך חסרה היום ואנשים משוועים אליה ואנשי השכונה בהנהגה של ועד איכותי שיקום פה, הם אלה שיובילו את המהלך הזה מהרגע הראשון".

 

עבור לאטי השכונה החדשה שנבנית בבת אחת מזכירה לו קצת את הקיבוץ של פעם. "אנשים קופצים לצרכנייה ורושמים על החשבון, אנשים שיש להם ערך לשיתופיות ולסביבה מוכרת עם אנשים דואגים למה שקורה מחוץ לבית שלהם. כשזה מתוכנן ונבנה מראש ונכנס לשכונה שיש בה את הבסיס החומרי שמאפשר את זה, זה דבר גדול. כלומר, יש את המבנים לפעילות משותפת וזה מדהים בעיניי. כשאתה מסתכל על התכנון של השכונה, אתה מבין שהיא בנויה סביב המרכז של הקהילה", מסביר לאטי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים