שתף קטע נבחר

הערכה: כתב אישום נגד נתניהו צפוי למנוע בחירות נוספות

נשיא המדינה עשוי למצוא עצמו במצב משפטי חסר תקדים - האם ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על מי שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עימן קלון? מומחים: אם יוחלט להעמידו לדין, נתניהו יהיה מנוע מלהכריז על מערכת בחירות שלישית

פסיקת בית המשפט העליון מגבילה את האפשרות להטיל תפקיד ציבורי על מי שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום. לכן ההערכה בקרב מומחים למשפט חוקתי שמצבו המשפטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר השימוע, אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש נגדו כתב אישום, צפוי למנוע ממנו ליזום מערכת בחירות שלישית.

 

אביחי מנדלבליט  (צילום: AP, AFP)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: AP, AFP)

 

עד כה, טענו גורמים מטעמו של נתניהו כי חוק יסוד: הממשלה קובע שכהונתו של ראש ממשלה תיפסק רק לאחר הרשעה בפסק דין סופי, ולכן, אין להחיל עליו את הלכת "דרעי-פנחסי", לפיה שר שהוחלט על הגשת כתב אישום כנגדו יפוטר מתפקידו. מדובר בסוגיה משפטית מורכבת השנויה במחלוקת. אולם, אם הנשיא יטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה, הדבר יעשה במסגרת "כובעו" של נתניהו כחבר כנסת, כך שהכללים המשפטיים הם שונים.

 

כלומר, כשם שלא ניתן למנות לתפקיד ציבורי אדם שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות מתחום טוהר המידות, יש יסוד לטענה שגם שיקול הדעת של נשיא המדינה בהטלת תפקיד הרכבת הממשלה על נתניהו יהיה מוגבל לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום, בוודאי בעבירת שוחד, אם תתקבל החלטה שכזו בסופו של הליך השימוע.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין טקס אזכרה שמעון פרס (צילום: אוהד צויגנברג)
ריבלין. יעמוד במצב חסר תקדים(צילום: אוהד צויגנברג)

במערכת המשפטית מעריכים שבג"ץ יידרש לעסוק בסמכותו של הנשיא בכל הקשור להטלת התפקיד של הרכבת הממשלה על נתניהו. בתגובה לעתירות הצפויות נגד החלטה של הנשיא להסמיך את נתניהו לכונן קואליציה, יידרש היועץ המשפטי לממשלה להגדיר בפני בג"צ מהו מצבו המשפטי של ראש הממשלה. הדבר כמובן תלוי בקצב בו יתנהל הליך השימוע וקבלת ההחלטות שלאחריו. במקרה והשימוע יעלה כי ראש הממשלה צפוי לעמוד לדין, ייווצר מצב משפטי חסר תקדים שהחוק לא צפה מראש.

 

 

בית המשפט העליון, כמו היועץ המשפטי לממשלה, מעולם לא ניצבו בפני אתגר מעין זה – האם ראש ממשלה, שהוא גם חשוד הצפוי לעמוד לדין בעבירות שחיתות שיש עימן קלון, יכול להיות זה שהנשיא מטיל עליו את מלאכת הקמת הממשלה. שאלה זו תהיה בוודאי רלוונטית, אם תתקיים מערכת בחירות שלישית, כך שהקמת הממשלה תידחה בחודשים רבים.

 

ניתן להעריך כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טרם נדרש לסוגיות אלו. עם זאת, מומחים למשפט חוקתי ומנהלי אומרים כי עשוי להתהוות משבר חוקתי חסר תקדים. לדעתם, המצב המשפטי החדש ידרוש מהיועץ לקבוע כי קיימים לכל הפחות קשיים משפטיים ניכרים בסוגיה זו, ואולי אף מעבר לכך.

 

אמש נמסר מטעמו של נתניהו: "אין כל שחר לדיווחים השקריים על כוונה של ראש הממשלה נתניהו להגיע להסדר טיעון. פרקליטיו של ראש הממשלה יופיעו לשימוע כמתוכנן ויציגו בו טענות מוחצות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
נתניהו ומנדלבליט
צילום: AP, AFP
מומלצים