שתף קטע נבחר

הרשימה המשותפת תמליץ על גנץ? "טרם התקבלה החלטה"

בתום ישיבת ראשי המפלגה, הודיע ח"כ טיבי כי "התקיים דיון מעמיק בנושא, החלטה תתקבל מחר". ל-ynet הוסיף: "נפעל להפלת נתניהו, אך לציבור הערבי יש דרישות". אם המהלך יקרום עור וגידים - הוא יביא את גנץ ל-57 ממליצים

 

 

 

גורמים ברשימה המשותפת אמרו אחר הצהריים (שבת) כי המפלגה שוקלת להמליץ על יו"ר כחול לבן בני גנץ כמועמד לראשות הממשלה. המהלך נדון בישיבת הסיעה בכפר קאסם בה משתתפים נציגים מחד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל. עם זאת, בסיום הישיבה הודיע ח"כ אחמד טיבי כי "היה דיון מעמיק ורציני, אך לא התקבלה החלטה". מחר ייפגשו ארבעת ראשי המשותפת לישיבה מכרעת לפני הפגישה עם הנשיא בנוגע להמלצה על המועמד להרכבת הממשלה.

 

  (צילום: AFP, אלי דסה)
גנץ ועודה(צילום: AFP, אלי דסה)

 

אם הרשימה המשותפת אכן תמליץ על גנץ לנשיא, צפויים להיות לו לפחות 57 המלצות (בינתיים ללא ישראל ביתנו): 33 ממפלגתו שלו, 6 מהעבודה-גשר, 5 מהמחנה הדמוקרטי, ו-13 מהרשימה המשותפת. זאת לעומת 55 ממליצים לנתניהו.

 

ישיבת הסיעה של הרשימה המשותפת בה דנים על מי ימליצו להרכבת הממשלה (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)
ישיבת הרשימה המשותפת(צילום: דוברות הרשימה המשותפת)
 

 

 

 

 
חבר הכנסת יוסף ג'בארין אמר ל-ynet: "יש לנו 24 שעות עד הישיבה עם הנשיא, בינתיים אין החלטה סופית, הכל תלוי בנכונות של גנץ להשיב באופן חיובי לדרישות הבסיסיות של הציבור הערבי בתחומים של זכויות אדם, שיוויון ושלום. אם גנץ יביע עמדה עקרונית שבאה לקראתנו אז נמליץ, אחרת לא נראה את ההבדל בינו לנתניהו".
 

ג'בארין הוסיף: "אני חושב שיש מקום להיענות לדרישות של הציבור הערבי גם בתחום החינוך, הדיור, מיגור האלימות, הרחבת תחומי השיפוט של היישובים הערבים וכמובן התקדמות בתהליך המדיני. אני מקווה שנמצא אוזן קשבת, ובתמורה נמליץ על גנץ כדי לא לאפשר לנתניהו לחזור שוב לשלטון עם מדיניות הסתה וגזענות והחלת ההתנחלויות והסיפוח".

 

גם טיבי אמר ל-ynet דברים דומים: "יש דרישות של הציבור הערבי שעליהן תעמוד הרשימה המשותפת בעניין ההמלצה מחר לנשיא. בנוסף, אנחנו נפעל כדי להפיל את נתניהו".

 

בחירות 2019 סבב ב' תוצאות לא להעלות לחכות לאישור ביג ()

השבוע, בבוקר שלאחר הבחירות, סיפר יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה מחוץ לביתו בחיפה כי שוחח עם יו"ר כחול לבן בני גנץ: "לא קבענו כלום. הכיוון מאוד ברור. אנחנו רוצים להחליף את ממשלת נתניהו. יחד עם זאת אנחנו לא בכיס של אף אחד. צריכים לשמוע ממנו הרבה דברים.

  

"עברנו עשור של הסתה, של הרחקת המושג של שלום. אחרי עשור של דה-לגיטימציה נגדנו, כולם מושפעים מזה.

 

"יש את הגזען הגדול, יש יותר קטנים, אבל כולם מושפעים מההסתה של נתניהו".

 

הוא פנה לראש הממשלה: "שמע, אבו-יאיר - להסתה יש מחיר. בקולות שלנו מנענו בצורה נחרצת הקמת ממשלת ימין קיצונית בראשות נתניהו. המשתנה העיקרי הוא אחוז ההצבעה בקרב הערבים. זה מה שעשה השינוי, בלי זה נתניהו היה ראש הממשלה".

 

עודה הדגיש השבוע כי השתתפות בממשלת אחדות לאומית אינה עומדת על הפרק: "מה שעומד על הפרק הוא שאנחנו הסיעה הגדולה באופוזיציה". על האפשרות שיכהן כיו"ר האופוזיציה אמר עודה: "זה תפקיד מעניין, חסר תקדים לאזרחים הערבים, יש בו הרבה השפעה. מי שמנהל אופוזיציה אמיתית זה אנחנו, לכן ודאי שאנחנו ראויים לעמוד בראש. יו"ר האופוזיציה זו במה מאוד חשובה לספר לעולם על חוק הלאום, על הכפרים הלא מוכרים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, אבי מועלם
בני גנץ ואחמד טיבי
צילום: EPA, אבי מועלם
מומלצים