שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כרמל מעודה שוחררה למעצר בית: "לי נהרסו החיים, והיא בבית בחג"
  אחרי כמה ימים של עיכובים, הגננת המתעללת כרמל מעודה שוחררה היום בצהריים למעצר בית. ניקול דניאל חג'בי, אם לשני בנים שעברו התעללות בפעוטון "בייבי לאב" של מעודה, אמרה באולפן ynet: "אני חווה את המעשים שלה יום-יום בבית"

    

   

  אחרי כמה ימים של עיכובים, שוחררה היום (א') בצהריים למעצר בית הגננת כרמל מעודה, הנאשמת בהתעללות בפעוטון. "לי נהרסו החיים, והיא תהיה בבית בחג", אמרה באולפן ynet ניקול דניאל-חג'בי, ששני ילדיה עברו התעללות בפעוטון, זמן קצר לפני שחרורה של מעודה מנווה תרצה למעצר בית.

   

  בית המשפט העליון החליט ביום חמישי לשחרר את מעודה למעצר בית בתנאים מגבילים. השופט יצחק עמית קבע כי "מאחר שהמסוכנות הנשקפת ממעודה מוגבלת לנסיבות הייחודיות של טיפול בילדים, הוחלט כי ניתן להפחיתה באמצעות מעצר בית בתנאים מגבילים".

   

  מעודה היתה אמורה להשתחרר למעצר בית בשכונת רמות בירושלים. למרות שהכתובת לא פורסמה בהחלטת בית המשפט העליון, ההורים המלווים את הפרשה גילו את המיקום המדויק והפגינו מחוץ לדירה. בעקבות ההפגנות המשפחה חזרה בה מהסכמתה לפקח על מעודה ועל כן שחרורה נדחה עד היום. 

   

  במסגרת מעצר הבית תהיה מעודה נתונה תחת של השגחתם של שישה מפקחים, שגם חתמו על ערבות כספית שתבטיח כי לא תפר את תנאי המעצר וכן תשהה בבית שאין בו ילדים. 

   

  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית (צילום: משי בן עמי)
  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית(צילום: משי בן עמי)

   


  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית (צילום: משי בן עמי)
  (צילום: משי בן עמי)
  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית (צילום: יריב כץ)
  (צילום: יריב כץ)

  ניקול דניאל חג'בי (צילום: מוטי קמחי)
  ניקול דניאל חג'בי: "בית המשפט קבע שהיא איבדה כל צלם אנוש"(צילום: מוטי קמחי)

  בהחלטת בית המשפט נאמר כי מכתב האישום אכן עולה תמונה קשה של התעללות בילדי הגן. עם זאת, "מעצר לחוד ומאסר לחוד, המעצר אינו מקדמה על חשבון העונש, וחומרת העבירות אינה מהווה על פי החוק עילה למעצר עד תום ההליכים". עוד נכתב בהחלטה כי החשש שמא מעודה תפגע בעצמה או תתקשה להתמודד עם האווירה הציבורית בעניינה אינו מקיים עילת מעצר.

   

  ניקול דניאל חג'בי התרעמה באולפן ynet על ההחלטה ואמרה כי איבדה אמון בבית המשפט. חג'בי מתחה ביקורת על דבריו של שופט העליון עמית שנימק את ההחלטה בכך שמסוכנותה של מעודה "מוגבלת": "בית המשפט המחוזי הגדיר אותה כמסוכנת עם רף מסוכנות מאוד גבוה וקבע שהיא אדם שאיבד כל צלם אנוש".

   

  "בן אדם שעושה מעשים כאלה כלפי חסרי ישע שאין להם שום יכולת להתגונן, הוא לא מסוכן רק לחסרי ישע", הוסיפה חג'בי. "אי אפשר לומר שהמסוכנות שלה מוגבלת. המעשים שהיא עשתה הם כל כך חמורים. אני חווה אותם יום יום בבית, אני רואה את ההתנהגויות של הילדים שלי ששניהם היו אצלה, איך הבן הגדול שלי מתייחס לקטן ואיך הוא אומר לו ללכת לישון ומכסה לו את כל הראש. ההשלכות מאוד קשות".

   

  לאחר ההחלטה על השחרור מחו ביום חמישי עשרות מפגינים מחוץ לביתה של מעודה בראש העין. ההורים צעקו קריאות גנאי למשפחתה של מעודה בעקבות ההחלטה: "אויבי העם, משפחת חמאס", "גמרתם את ההורים והרסתם את עתיד הילדים". עוד קראו לאביה של מעודה לצאת אל הרחוב וצעקו: "תראה מה זה כאב של אמא. כמה רוע יש בך? אפילו בגיהנום לא תהיה לכם ישועה". "היום זה יום אבל לכל ההורים", אמרו המפגינים. "לא ננוח עד שהיא תתן את הדין, היא הרסה משפחות שלמות". 

  כרמל מעודה ()
  כרמל מעודה
   

  הפגנה בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
  הפגנה נגד שחרורה של מעודה(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

   

   

   

  כתב האישום שהוגש נגד מעודה, בת 25, מייחס לההתעללות בקטינים ובחסרי ישע ותקיפתם. כתב האישום כולל 18 סעיפים לגבי 11 מהתינוקות והפעוטות שבהם טיפלה. באחד ממקרי ההתעללות המזעזעים המפורטים בכתב האישום נכתב כיצד מעודה משכה בכוח את ראשו של אחד התינוקות, שנולד עם כליה אחת בלבד, תוך שהיא דוחפת את הכיסא שעליו ישב עד שבטנו נמחצה בין הכיסא לשולחן.

   

  בכתב האישום, פורטו הדרכים שבהן מעודה התעללה בתינוקות ובפעוטות: כיסתה את ראשם בשמיכה וישבה עליהם למניעת תזוזה, קשרה ידי קטין באמצעות חוט למשך דקות עד שעות, הרימה אותם באמצעות אחיזה בכוח בזרוע, הניפה אותם באוויר והכל עד להטחתם ברצפה, טלטלה תינוקות, העמידה פעוטות עם הפנים אל הקיר, לעתים, למשך כמה שעות, הצליפה בהם באמצעות חיתול, סטרה להם, צבטה ומשכה ראשם של פעוטות לאחור תוך חסימת אפם ופיהם, עד שהתגלעו קשיי נשימה. באחד המקרים הכריחה פעוט לאכול תכולת צלחת לתוכה הקיא.

   

  הפרשה החלה לאחר שב-19 ביוני התקבל במשטרה דיווח על חשדות להתעללות בפעוטות בגן ילדים לגילאי 3 חודשים עד 3 שנים, שנוהל בביתה של מעודה. אז נפתחה חקירה שבמהלכה נאספו ראיות נגד מעודה שביססו את החשדות. החוקרים השיגו תיעוד ממצלמות האבטחה בגן, שתיעדו את הנעשה בגן בשעות הפעילות, ואת התנהלות מעודה מול הפעוטות. יום לפני הגשת כתב האישום הוצת ביתה של מעודה, שבו היא מתגוררת עם משפחתה, והפעוטון "בייבי לאב", שבו על פי החשד התעללה בילדים.


  פורסם לראשונה 22/09/2019 10:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משי בן עמי
  כרמל מעודה עם שחרורה למעצר בית
  צילום: משי בן עמי
  מומלצים