שתף קטע נבחר

הרציחות במגזר הערבי: "3,661 כלי נשק נתפסו השנה"

ראש המנהלת לאכיפת חוק במגזר הערבי, ניצב ג'מאל חכרוש, התייחס בריאיון לאולפן ynet למקרי הירי הרבים: "אין יום שלא תופסים נשק, אבל כנראה זה לא מספיק". קרוב משפחתה של הנרצחת בחתונה: "זה ממש המערב הפרוע. לא בטוח בשום מקום"

 

 

לאחר סוף שבוע קטלני במיוחד, שכלל ארבעה מקרי רצח במגזר הערבי, התייחס ניצב ג'מאל חכרוש, ראש המנהלת לאכיפת חוק במגזר, לפעילות המשטרה בנושא בריאיון לאולפן ynet: "מתחילת השנה נעצרו 2,704 חשודים באחזקת כלי נשק ונתפסו 3,661 כלי נשק. ברור לנו שאנחנו צריכים לפעול מול מקורות הנשק". 

  

- הצלחתם לעשות שינוי או שאלה רק דיבורים?

 

"מה שלא נעשה בעשרות שנים לא יקרה בשנה אחת, אבל הכיוון הוא ברור. אני לא מחדש לאף אחד כשאני אומר שהמקור העיקרי לזליגת נשק הוא הצבא. כיום מתחיל שיתוף פעולה רציני ברמה של מפכ"ל ורמטכ"ל כדי למנוע את התופעה הזאת, לשמור על הנשקים ולמנוע מהם להגיע לידי אנשים לא אחראים.

הפגנות באום אל פחם נגד גל הרציחות במגזר הערבי ()
הפגנות באום אל פחם נגד גל הרציחות במגזר הערבי
 

"המקור השני הוא זליגה מהשטחים. אלה שני המקורות העיקריים שאנחנו מטפלים בהם, ואין יום שלא תופסים נשק. בזמן שאנחנו מדברים נתפסו נשקים, כנראה זה לא מספיק, אנחנו כולנו ביחד צריכים לקחת אחריות. אני לוקח אחריות בשם משטרת ישראל, האחריות היא גדולה, להוריד ולהפחית את התופעה".

 

- מה מונע מכם להגביר פעילות?

 

"בשנתיים האחרונות הקמנו תחנות משטרה חדשות, והשינוי החל לתת את פירותיו. איפה שהמשטרה לא חזקה העבריינים חזקים, ולכן אנחנו צריכים להתחזק ברחוב הערבי, וזאת התוכנית שאנחנו ממשיכים ליישם.

 

"ראשי רשויות תמכו בנו אבל לא מספיק. אני קורא לכל המנהיגים, בואו נשים את ההאשמות ההדדיות בצד, אנחנו לוקחים אחריות וכולנו ביחד צריכים להיות נגד התופעה הזאת, שנגרמת על ידי אוכלוסייה קטנה במגזר הערבי. 97.5% מהאזרחים נורמטיביים, נשארו 2.5%. אם כולנו נתאחד נגדם, נביא תוצאות טובות לאזרח הנורמטיבי שזכאי לביטחון אישי".

 

 

ח"כ מנצור עבאס מהרשימה המשותפת התייחס לדבריו של חכרוש: "כשהוקמה ממשלתו הראשונה של בגין הוא אמר למנהיגים ערבים שנפגשו איתו שמה שלא עשו ב-30 שנה הוא לא יעשה בשלוש שנים. מאז עברו 40 שנה ואנחנו שומעים אותו משפט. ניצב חכרוש היה צריך להגיד שקיצצו 400 מיליון שקל מתקציב המשטרה שהיה מיועד לשיפור אכיפה משטרתית".

 

- כל אחד יכול לתת לך את זה. נתניהו ישמח לתת לך את זה, זה אינטרס לאומי.

 

"אבל לא עושים את זה. הם הקצו 15 מיליארד שקל לתוכנית 922, כמה מהסכום הזה נוצל? לא נוצל. כי הם בונים תוכנית לא לפי הצרכים של החברה הערבית. הם מקצים כסף לבניית בית ספר, אבל אין תכנון וקרקע לבניית בית ספר".

 

 

  ()
ארבעת הקורבנות בסוף השבוע

"לא בטוח בשם מקום"

מוחמד יאסין, קרוב משפחתה של ביאן בושקאר שנפגעה מכדור תועה בחתונה בכפר בסמת טבעון, תיאר לאולפן ynet את האירוע הטרגי: "פתאום היה קרב יריות, כולם ירו לכל הצדדים, ביאן רצתה להציל את הבת שלה, לקחת את הבת ורצתה לנסוע הביתה. היא הכניסה את הבת לאוטו, רצתה להיכנס לאוטו ופתאום קיבלה כדור בראש ונהרגה במקום. אחרי כמה דקות נהרג גם איברהים סעדי, אדם אחר נפצע קשה ועוד אדם נפצע בינוני".

 

- המערב הפרוע זו לא קלישאה.

 

"זה ממש המערב הפרוע, זה מסוכן מאוד. לא בטוח היום בבתים שלנו בכפרים, לא בכבישים, לא בבתי ספר. האלימות גואה והיא בכל מקום".

 

- מי אשם בזה?

 

"בתי הספר, המנהלים, המורים צריכים לחנך את הילדים לסובלנות ונגד אלימות. אנחנו מבקשים מהמשטרה להתערב יותר. אנחנו לא מאשימים אותם, אבל גם להם יש חלק באשמה. הם לא מצליחים למנוע כניסת נשק למגזר, הנשק נכנס למגזר הערבי בקלי קלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקורבנות האחרונים במגזר הערבי
מומלצים