שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי שלא נמצא מי שיפקח: כרמל מעודה תישאר במעצר
  אחרי ששחרורה עוכב בכמה ימים, הגננת שנאשמת בהתעללות בפעוטות תצטרך להישאר במעצר לאחר שלא נמצאו מספיק ערבים שיפקחו עליה

   

   

  אחרי ששחרורה למעצר בית עוכב בכמה ימים - בית המשפט המחוזי בלוד החליט הערב (ראשון) שכרמל מעודה, הגננת שנאשמת בהתעללות בפעוטות, תישאר במעצר לאחר שלא נמצאו לה ערבים.

   

  נציגת הפרקליטות אמרה לשופט כי שני מפקחים לא התייצבו לדיון, וכי אין מידע מספק על מפקח נוסף שהתנדב לערוב למעודה. "לאור נשירת שלושה מפקחים בזמן כל כך קצר, אלו לא התנאים שבית המשפט העליון הורה עליהם ואני סבורה שיש להאריך את מעצרה ולהאריך לעומק את הדברים", טענה.

  האב מוטי מעודה עם ההורים לילדים שהיו בגן של כרמל מעודה (צילום: דנה קופל)
  הורי הפעוטות ואביה של הגננת, מוטי מעודה(צילום: דנה קופל)

   

  שופט המחוזי עידו דרויאן, שהחליט כי מעודה תישאר במעצר עד 26 בספטמבר, ביקש בתחילת הדיון שכל הערבים יגיעו לבית המשפט בתוך שעה. רק ארבעה מתוך שישה הצליחו להגיע בזמן, אלא שאחד מהם נפסל על הסף ושלושת האחרים לא עמדו בדרישות בית המשפט.

   

  סנגורה של מעודה, עו"ד אפרים דמרי, הציע פשרה שלפיה יושכר למרשתו חדר מלון או צימר - אך הצעה זו נפסלה על ידי השופט.

   

  בהחלטתו להשאיר את הגננת הנאשמת בהתעללות במעצר, ציין השופט דרויאן כי "שניים מהמפקחים לא התייצבו, שלושה מאלו שהתייצבו - ספק אם יוכלו לעמוד בנטל לאורך זמן. למעשה, עתה לא יכולה המשיבה לעמוד בתנאי השחרור שקבע בית המשפט העליון. הסנגור הציע לשכור מקום אך זה לא ייתכן".

   

  עו"ד דמרי אמר בתגובה: "אנחנו נמצאים במדינת חוק. לכל אחד יש זכות להפגין אבל בל נשכח שמשפט מנהלים בבית המשפט ולא בחוצות העיר. אין בהחלטה הזו כהוא זה מכאבם ועוצמתו. מעצר לחוד ומאסר לחוד, כל אדם זכאי למשפט הוגן וברגע שיש הפגנות והפרעות אין משפט הוגן. היא זקוקה לטיפול ושיקום ומגיע לה. ההורים זועקים מדם ליבם אבל יש כללים וחוקים למדינת ישראל".

  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית (צילום: יריב כץ)
  מעודה לאחר שחרורה הזמני למעצר בית(צילום: יריב כץ)

  כרמל מעודה יוצאת מנווה תרצה למעצר הבית (צילום: משי בן עמי)
  (צילום: משי בן עמי)

  מעודה הייתה אמורה להשתחרר למעצר בית בשכונת רמות בירושלים. למרות שהכתובת לא פורסמה בהחלטת בית המשפט העליון, ההורים המלווים את הפרשה גילו את המיקום המדויק והפגינו מחוץ לדירה.

   

  בעקבות ההפגנות המשפחה חזרה בה מהסכמתה לפקח על מעודה ועל כן שחרורה נדחה להיום. בית המשפט קבע כי מעודה צריכה להיות בהשגחה של שישה בני אדם, שיחתמו על ערבות כספית על כך שלא תפר את תנאי המעצר שלה. כמו כן נקבע כי מעודה לא תוכל לשהות בבית עם ילדים.

   

  ראם מעודה, אחיה של כרמל שהציע את עצמו כמפקח, אמר כי הוא מוכן לקחת אחריות על אחותו ולפעול לפי הנחיות בית המשפט והמשטרה. "העול יהיה גדול יותר, אבל אני עובד מהבית ולכן הסכמתי לקחת את זה על עצמי". סנגורה של מעודה הציע לשופט לשקול אפשרות לשכור מקום עבורה - אך הדבר לא מתאפשר. בית המשפט יתכנס שוב בעניינה בעוד ארבעה ימים.

   

  מוקדם יותר מחתה אחת האימהות לאולפן ynet על שחרורה: "לי נהרסו החיים, והיא תהיה בבית בחג", אמרה ניקול דניאל-חג'בי, ששני ילדיה עברו התעללות בפעוטון.

   

  בית המשפט העליון החליט כאמור ביום חמישי לשחרר את מעודה למעצר בית בתנאים מגבילים. השופט יצחק עמית קבע כי "מאחר שהמסוכנות הנשקפת ממעודה מוגבלת לנסיבות הייחודיות של טיפול בילדים, הוחלט כי ניתן להפחיתה באמצעות מעצר בית בתנאים מגבילים".

   

  בהחלטת בית המשפט נאמר כי מכתב האישום אכן עולה תמונה קשה של התעללות בילדי הגן. עם זאת, "מעצר לחוד ומאסר לחוד, המעצר אינו מקדמה על חשבון העונש, וחומרת העבירות אינה מהווה על פי החוק עילה למעצר עד תום ההליכים". עוד נכתב בהחלטה כי החשש שמא מעודה תפגע בעצמה או תתקשה להתמודד עם האווירה הציבורית בעניינה אינו מקיים עילת מעצר.

  כרמל מעודה ()
  כרמל מעודה

  כתב האישום שהוגש נגד מעודה, בת 25, מייחס לההתעללות בקטינים ובחסרי ישע ותקיפתם. כתב האישום כולל 18 סעיפים לגבי 11 מהתינוקות והפעוטות שבהם טיפלה. באחד ממקרי ההתעללות המזעזעים המפורטים בכתב האישום נכתב כיצד מעודה משכה בכוח את ראשו של אחד התינוקות, שנולד עם כליה אחת בלבד, תוך שהיא דוחפת את הכיסא שעליו ישב עד שבטנו נמחצה בין הכיסא לשולחן.

   

  בכתב האישום פורטו הדרכים שבהן מעודה התעללה בתינוקות ובפעוטות: כיסתה את ראשם בשמיכה וישבה עליהם למניעת תזוזה, קשרה ידי קטין באמצעות חוט למשך דקות עד שעות, הרימה אותם באמצעות אחיזה בכוח בזרוע, הניפה אותם באוויר והכל עד להטחתם ברצפה, טלטלה תינוקות, העמידה פעוטות עם הפנים אל הקיר, לעתים, למשך כמה שעות, הצליפה בהם באמצעות חיתול, סטרה להם, צבטה ומשכה ראשם של פעוטות לאחור תוך חסימת אפם ופיהם, עד שהתגלעו קשיי נשימה. באחד המקרים הכריחה פעוט לאכול תכולת צלחת לתוכה הקיא.

   

  הפרשה החלה לאחר שב-19 ביוני התקבל במשטרה דיווח על חשדות להתעללות בפעוטות בגן ילדים לגילאי 3 חודשים עד 3 שנים, שנוהל בביתה של מעודה. אז נפתחה חקירה שבמהלכה נאספו ראיות נגד מעודה שביססו את החשדות. החוקרים השיגו תיעוד ממצלמות האבטחה בגן, שתיעדו את הנעשה בגן בשעות הפעילות, ואת התנהלות מעודה מול הפעוטות. יום לפני הגשת כתב האישום הוצת ביתה של מעודה, שבו היא מתגוררת עם משפחתה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים