שתף קטע נבחר

החלטה היסטורית: הרשימה המשותפת המליצה על גנץ

המפלגות הערביות המליצו לראשונה על ראש מפלגה ציונית שירכיב את הממשלה. עודה ציטט פסוק מתהילים שמשווה את המגזר הערבי לגורם שולי שהפך לשווה בן שווים: "נתניהו הפך אותנו לקבוצה לא לגיטימית"

 

הרשימה המשותפת, הכוללת בתוכה את ארבע המפלגות הערביות - חד"ש, תע"ל, רע"מ ובל"ד - המליצה היום (ראשון) על יו"ר כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, לראשות הממשלה. מדובר בפעם הראשונה שמפלגות ערביות ממליצות על מנהיג מפלגה ציונית להרכבת הממשלה. יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה התנגד בדיונים המוקדמים להמלצה, אך נציגי הרשימה מסרו את ההמלצה בשם כל המפלגות.

 

בבל"ד ציינו כי בישיבות הרשימה הם התעקשו שאין להמליץ על אף מועמד. על גנץ אמרו כי עמדותיו הפוליטיות אינן שונות מאלה של הליכוד - וכינו את שירותו בצה"ל "היסטוריה צבאית, מדממת ותוקפנית". חברי הסיעה ציינו כי הם לא רואים בגנץ כאלטרנטיבה לנתניהו ומסרו: "המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות, שהיא גרועה יותר מממשלת ימין".

 

למרות ההתנגדות, ההחלטה להעניק את המנדט תלויה אך ורק בנשיא ראובן (רובי) ריבלין. הנשיא צפוי להודיע ביום רביעי על מי הוא יטיל את המשימה, והמועמד יקבל 28 ימים להרכיב את הממשלה עם אפשרות לקבל הארכה של 14 ימים לכל היותר. במקרה שבו המועמד נכשל, ריבלין יוכל להודיע למועמד השני כי הוא מעניק לו 28 ימים, ללא הארכות, להרכיב ממשלה משלו. אם שני המועמדים נכשלים במשימה, חברי הכנסת יוכלו במשך שלושה שבועות לחפש מועמד אחר שיוסכם על רובם. ב-28 בדצמבר יפקע המועד האחרון שבו ניתן להטיל על חבר כנסת את הרכבת הממשלה.

הרשימה המשותפת אצל הנשיא ריבלין (צילום: עמית שאבי)
הרשימה המשותפת מגיעה לבית הנשיא, הערב(צילום: עמית שאבי)

יושב ראש הרשימה, איימן עודה, ציטט פסוק מספר תהילים שנאמר בתפילת הלל כשבח והודיה לאלוהים. "אבן מאסו הבונים היתה לראש פנה", כתב בטוויטר, והשווה למעשה את הציבור הערבי, שהיה לאורך כל השנים מחוץ למשחק הפוליטי - מבחירה או כמוחרם ומנודה - מוצא את עצמו לאחר הבחירות כשווה בין שווים.

 

יו"ר תע"ל, אחמד טיבי, צייץ גם הוא בחשבון הטוויטר שלו טרם הגעתו: "נעשה היום היסטוריה: נעשה את מה שצריך כדי להפיל את נתניהו". בפגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר עודה: "אנחנו באים עם הערכה גדולה מאוד לציבור שלנו. המשתנה העיקרי בבחירות האחרוונות היה הציבור הערבי, יחד עם הרבה דמוקרטים אמיתיים. יחד עם זאת, עברנו את הבחירות הכי קשות מאז 1948 מבחינת ההסתה נגד הציבור הערבי.

 

הרשימה המשותפת אצל הנשיא ריבלין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)
הרשימה המשותפת אצל הנשיא ריבלין(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)

הרשימה המשותפת אצל הנשיא ריבלין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)

"לזכותו של הנשיא ייאמר שהוא תמיד יצר חוצץ, ואני חושב שזה היה חשוב לשמוע גם את עמדתך", אמר עודה והוסיף: "אנחנו רגילים לעמדה דמוקרטית שמנסה לקרב בין חלקי החברה". הנשיא השיב: "שמעתי מסיעות אחרות שאני מגן על ערביי ישראל, ועליהם אני לא מגן". בסיום דבריו ציין עודה כי "בדרך כלל לא ממליצים על אף אחד, לכן יש פה פן היסטורי. אנחנו רוצים לשים קץ לשלטון נתניהו ולכן אנחנו נמליץ על בני גנץ להרכיב את הממשלה הבאה".

 

יו"ר תע"ל, אחמד טיבי, אמר: "ישנם רגעים בחיי הפוליטיקאי שמצריכים החלטה מנהיגותית הדורשת אומץ. אנחנו כאן בגלל שכמעט חצי מיליון מצביעים שלחו אותנו לכאן כדי להגיע לרגע המכונן ולחולל שינוי". טיבי הוסיף: "קצה נפשו של הציבור שלנו בהדרה, בדה-לגיטמציה שהונהגה לא רק על ידי פרחחים ברחוב, אלא על ידי מנהיג שבאופן שיטתי הסית נגד ציבור שלם והוציא אותנו ממעגל הלגיטמיות האזרחית. תמיד הושטנו יד לאזרחות מלאה, אבל הוא תמיד הסית נגדנו כאילו מדובר באויב.

 

"בני גנץ הוא לא כוס התה של הרשימה הזאת", הודה טיבי. "יש לנו ביקורת עליו מפה ועד הודעה חדשה, במיוחד בנושא המדיני ובנושא של עזה. אבל כשהבטחנו לציבור שלנו להפיל את נתניהו, אנחנו נעשה הכל בשביל זה, וברירת המחדל היא ההמלצה על בני גנץ להרכבת הממשלה. יש לנו מסמך דרישות: החלטת ממשלה שמחייבת למגר את הפשיעה, הפסקת הריסות הבתים בגליל, בנגב ובכפרים הלא-מוכרים, תוכנית לפיתוח כלכלי, תעסוקה לנשים ותעסוקה לצעירים".

הרשימה המשותפת אצל הנשיא ריבלין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)
איימן עודה בבית הנשיא(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎)

 

  ()

טיבי אמר לריבלין כי "נתניהו אמר ש'כוחותינו פועלים בקלנסוה', מה שאומרים על האויב. קלנסוה עיר עם תושבים אמיתיים שסובלת מגל של הריסות בתים. אם יש משהו שנוגע לכלל הציבור, ומכאיב לכל אזרח ערבי, זה לראות בית עם דחפורים ועשרות רכבי משטרה מולו, שבהינף דחפור הוא פשוט קורס. ובנוסף, במרחק של כמה מאות מטרים, הוא שומע על ירי בתוך בית קפה, ירי בחתונה, וגופה אחר גופה אחר גופה שמוטלת הצידה. זה הדם שלנו, והוא לא דם זול".

 

ריבלין אמר לטיבי כי הוא מסכים עם החלק השני של דבריו: "צריך להפסיק את ההפקרות שבה אישה בהריון שמגיעה לחתונה עם בתה התינוקת נרצחת בצורה שלא מקתבלת על הדעת. מסכים איתך". על הריסת הבתים אמר: "גם במגזר היהודי הורסים בתים כאשר הם נבנים באופן לא חוקי. אני מכיר את הבעיות, ולראות בית נהרס זה דבר שקורע לב. אבל רואים בתים שנהרסים גם בירושלים. יש חוק וסדר, וזה חשוב לכל אזרחי המדינה".

 

טיבי הוסיף כי "הערבים במדינת ישראל לא קיבלו עיר, בית חולים או אוניברסיטה חדשה מאז 1948. יש מי שחושב שזאת החצר האחורית של מדינת ישראל. אבל אנחנו לא אורחים. אנחנו בעלי הארץ הזאת. אנחנו לא אזרחים בארץ הזאת, לא היגרנו לכאן אדוני הנשיא. נולדנו כאן. אנחנו אוכלוסיה ילידה ששלחה נבחרים כדי לעשות שינוי".

 

הנשיא תיאר את אחד משיתופי הפעולה הבולטים בין יהודים לערבים - בבית החולים הדסה בירושלים - ואמר: "אנחנו יודעים שבבית חולים הדסה זה שווה בשווה. רופאים ערבים ויהודים, אחיות יהודיות וערביות, כולם ביחד. אנשים שנפגענו ביהודה ושומרון מנותחים על ידי רופאים ערבים". טיבי התייחס גם לחיבתו של הנשיא לכדורגל ואמר: "אני לא יודע מה הנשיא היה עושה בלי ערבים בנבחרת ישראל". 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בתגובה ואמר: "זה קרה בדיוק כפי שהזהרנו. הרשימה הערבית המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה. עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו, או שתקום ממשלה לאומית רחבה. אפעל ככל שאני יכול להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
חברי הרשימה המשותפת
צילום: עמית שאבי
מומלצים