שתף קטע נבחר

אחרי שתקף את הרשימה המשותפת: ליברמן ייפגש עם גנץ

יו"ר ישראל ביתנו תקף את המפלגות הערביות שהמליצו על יו"ר כחול לבן לראשות הממשלה - אך לאחר שגנץ התקשר אליו קבע עימו פגישה היום. "היעד של ישראל ביתנו היה ונותר ממשלה ליברלית רחבה עם הליכוד וכחול לבן"

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע אמש (ראשון) כי יו"ר כחול לבן בני גנץ, המוביל כרגע במספר הממליצים להרכבת הממשלה, התקשר אליו וקבע עימו פגישה היום בתל אביב.

 

עם צאתם של נציגי ישראל ביתנו ממשכנו של נשיא מדינה ראובן (רובי) ריבלין, תקף ליברמן את חברי הכנסת הערבים בחריפות: "אני רוצה להדגיש. המפלגות החרדיות הן יריב פוליטי - ולא אויב. לעומת זאת, הרשימה המשותפת היא גיס חמישי המנסה להרוס אותנו מבפנים, והמקום שלהם בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל".

 

 

ליברמן, כזכור, החליט שלא להמליץ על אף מועמד. "ההבטחה שלנו לבוחר הייתה שהראשון מבין המועמדים שיכריז שהוא תומך בהקמת ממשלה ליברלית רחבה עם הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, עליו נמליץ לנשיא", ציינו במפלגה. "מה שקרה מיד לאחר הבחירות הוא שנתניהו הקים את 'גוש ההלכה' וגנץ מנסה בכל דרך לשמר את האופציה להקים ממשלה צרה עם החרדים והרשימה המשותפת. היעד של ישראל ביתנו היה ונותר להקים ממשלה ליברלית רחבה עם הליכוד וכחול לבן. ללא החרדים, המשיחיים, הרשימה המשותפת ומרצ".

 

עוד נמסר כי "מה שמפריד בין הקמת ממשלה כזו לבין בחירות חדשות, זה ויכוח ילדותי בין נתניהו לבין גנץ מי יכהן כרה"מ ראשון. אני מקווה שנשיא המדינה יקח את ההובלה ויתווך בין השניים, ומצדי שיטילו מטבע מי יהיה הראשון".


ישראל ביתנו התייעצויות נשיא ראובן ריבלין ראשי סיעות המלצה הרכבת ממשלה לאחר בחירות 2019 סבב ב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נציגי ישראל ביתנו בסבב ההתייעצויות אצל הנשיא(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

 

ח"כ עודד פורר, מספר 2 בישראל ביתנו, אמר לנשיא ריבלין: "מתחילת הדרך דיברנו על ממשלת אחדות, אמרנו את זה לאורך כל מערכת הבחירות. היינו שמחים להמליץ על אחד מהמועמדים מתוך רצון שאחד מהם יתחייב לאותה אחדות, ולצערי נראה שהאמירה של שני הצדדים לאחדות היא מן השפה אל החוץ. כל אחד אומר משהו אחד ומצד שני מהנדס משהו אחר כדי להביא רוב".

 

הוא הוסיף כי "אנחנו חושבים שדווקא המכנה המשותף הרחב ביותר נמצא בין שלוש המפלגות האלה - אנחנו, הליכוד וכחול לבן. זאת אומרת שהגיעה השעה להכריע איך מדינת ישראל תיראה ב-20 השנה הקרובות. מצאנו את עצמנו הולכים אחורה במערכת היחסים בין דת ומדינה ואני חייב להגיד שאין שום פסילה של אחד מהציבורים. יש פה מחלוקת על דברים שאנחנו חושבים שהם אקוטיים לעתידה של מדינת ישראל".  

 

יש לציין כי למרות ש-13 המנדטים של המשותפת מעניקים לגנץ יתרון מספרי של ממליצים על פני ראש הממשלה בנימין נתניהו, סיעת בל"ד מתנגדת להמלצה, וההחלטה להעניק את המנדט תלויה אך ורק בנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין.

 

הנשיא צפוי להודיע ביום רביעי על מי הוא יטיל את המשימה, והמועמד יקבל 28 ימים להרכיב את הממשלה עם אפשרות לקבל הארכה של 14 ימים לכל היותר. במקרה שבו המועמד נכשל, ריבלין יוכל להודיע למועמד השני כי הוא מעניק לו 28 ימים, ללא הארכות, להרכיב ממשלה משלו. אם שני המועמדים נכשלים במשימה, חברי הכנסת יוכלו במשך שלושה שבועות לחפש מועמד אחר שיוסכם על רובם. ב-28 בדצמבר יפקע המועד האחרון שבו ניתן להטיל על חבר כנסת את הרכבת הממשלה.


פורסם לראשונה 22/09/2019 21:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם , ירון ברנר
בני גנץ ואביגדור ליברמן
צילום: אבי מועלם , ירון ברנר
מומלצים