שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מירי רגב נגד זוכה אופיר: "אין מקום לסרט שמנסה להבין את יגאל עמיר"

  שרת התרבות מירי רגב יצאה נגד זכייתו של "ימים נוראים" בפרס אופיר מבלי שצפתה בו. "היוצרים לא החמיצו הזדמנות ליחס לנתניהו חלק במסע ההסתה, דבר שהוא סילוף ועיוות", קבעה. עוד הוסיפה: "אני מוחה על הניסיון לרמוז כי יגאל עמיר קיבל רוח גבית מסביבה חברתית ופוליטית"

  שרת התרבות מירי רגב שוב יוצאת נגד סרט מבלי שהיא צפתה בו. רגב הגיבה הלילה (ב') לזכייתו של "ימים נוראים" בפרס הסרט הטוב בטקס פרסי אופיר וטענה כי הוא מסית ציבורים מסוימים במדינת ישראל וכי האקדמיה הישראלית לקולנוע צריכה לעשות חשבון נפש בעקבות הזכייה.

   

  "יגאל עמיר הוא רוצח שירה קליע בלב האומה ועשה את החמור מכל - רצח ראש ממשלה במדינה דמוקרטית", מסרה בהודעה לתקשורת מיד עם היוודע דבר הזכייה. "אין מקום לסרט שמנסה להבין אותו ואת מניעיו ואין מקום לסרט שמרמז, או מאשים, גורמים אחרים במעשה השפל שהוא עשה. היוצרים לא החמיצו הזדמנות ליחס לראש הממשלה בנימין נתניהו חלק במסע ההסתה, דבר שהוא סילוף, עיוות והטעיה של הציבור ומנותק לחלוטין מהעובדות", קבעה, אפילו שלאחר מכן הודתה שכלל לא צפתה בו.

   

  בהמשך הוסיפה כי "הביקורת של נתניהו את מדיניות ממשלת רבין על רקע הסכמי אוסלו, היא לגיטימית במדינה דמוקרטית. הסרט לא זכה לתמיכת אף אחת מהקרנות הניתמכות על ידי משרד התרבות והספורט ולא בכדי. הגם שלא צפיתי בסרט שזכה הערב, אני מוחה על הניסיון להטיל ו/או לרמוז כי יגאל עמיר, קיבל רוח גבית מסביבה תומכת חברתית ופוליטית".

   

  ימים נוראים אופיר 2019 (צילום: יריב כץ)
  ירון זילברמן בנאום הזכייה בפרסי אופיר (צילום: יריב כץ)

  לסיום כתבה כי "פרס אופיר שניתן לסרט, נותן לגיטימציה ולא בפעם הראשונה לגופים שמרחיבים את הקרע ומסיתים נגד ציבורים מסוימים במדינת ישראל. אני נמנעת זו השנה השנייה מלהגיע לטקס אופיר, מאחר שהוא אינו מייצג עוד את הקולנוע הישראלי כולו. ראוי שהאקדמיה תעשה חשבון נפש טרום 'ימים הנוראים'".

   

  "באופן אירוני, שוב השרה מירי רגב בחרה בדרך ההסתה, והפעם על סרט שבוחן את תוצאותיה של ההסתה. שוב שרת התרבות מדברת על דברים שאינה מבינה בהם", הגיב על הדברים מוש דנון, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. "רגב לא צפתה בסרט ובכל זאת מביעה את דעתה. האקדמיה מברכת כל ביקורת אך יחד עם זאת, המינימום המצופה משרת תרבות, בערב החשוב ביותר לתעשיית הקולנוע הישראלית, על שלל גווניה וסוגיה, הוא לברך את הזוכים והזוכות בקטגוריות השונות. טקס פרסי אופיר התאפיין בקריאה לאחדות ואיחוד לבבות כנגד ההסתה. בזמן ששרת התרבות עסוקה בפוליטיזציה מעייפת, אנו עסוקים בהנגשת הקולנוע ובחיבור בין היוצרים, היצירות והציבור בישראל, בפרוייקט "מובילים קולנוע לפריפריה" ברחבי הארץ תוך שת"פ עם רשויות בדרום בצפון במזרח ובמרכז. יעידו על כך עשרות אלפי אנשים הבאים לפגוש אותנו. יצויין כי בשונה מדברי השרה, היא אינה הוזמנה לטקס. היות שהאקדמיה הישראלית לטלוויזיה וקולנוע הינה ארגון א-פוליטי. ברכות למשה אדרי, דודי זילבר מפיקי הסרט 'ימים נוראים' וירון זילברמן במאי הסרט. בהצלחה באוסקר האמריקאי".

   

  "ימים נוראים" שזכה כאמור בפרס הסרט הטוב בטקס אופיר ויהיה נציג ישראל באוסקר, מגולל את השנה שלפני רצח רבין מנקודת מבטו של יגאל עמיר. הוא צולל אל ראשו של עמיר, בכיכובו של יהודה נהרי הלוי, מנתח את הסביבה החברתית והמשפחתית שבה פעל ומציע פרשנויות שונות למנעיו. את הסרט כתבו במשותף ירון זילברמן ורון לשם אחרי עבודת תחקיר מעמיקה שנמשכה שנים ומשולבים בו צילומי ארכיון רבים, הן של יצחק רבין והן של בנימין נתניהו בהפגנה המפורסמת בכיכר ציון.  

   

  הסרט אכן לא קיבל תמיכה מאף קרן ישראלית, ככל הנראה משום שכל הקרנות חששו לעסוק בנושא נפיץ זה. בנאום הזכייה שלו הערב הזכיר זילברמן את יצחק רבין וקרא לו מנהיג דגול שהלך במאבק על השלום. בנוסף הביע תקווה שבעקבות הבחירות האחרונות, החברה הישראלית תזכה לעידן עם מנהיגים שיאחדו את העם ולא יפלגו אותו. "ימים נוראים" ייצא לאקרנים ביום רביעי הקרוב.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים