שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ח"כ מישראל ביתנו: "יש הבנות מסוימות עם כחול לבן"
  יבגני סובה סיפר באולפן ynet על הבנות מסוימות שהושגו בפגישה בין ליברמן לגנץ, אך הדגיש: "אנחנו לא חלק מכחול לבן". על כניסת החרדים לממשלה: "לא פוסל שש"ס יצטרפו בהמשך רק כי השם לא מוצא חן בעיניי". על בלוק הימין של נתניהו: "לא מאמין שהוא נעול"

   

   

  ח"כ יבגני סובה, מספר 3 בישראל ביתנו, התייחס היום (ג') בריאיון לאולפן yent לפגישת ליברמן-גנץ אתמול וסיפר כי "הושגו הבנות מסוימות", אך הדגיש: "אנחנו לא חלק מכחול לבן". לדבריו, בלוק הימין של נתניהו לא נעול: "זה לא יעבוד. קודם שתקום ממשלה משלוש המפלגות, ואז ייתכן שהעבודה-גשר יצטרפו, גם ש"ס. אני לא פוסל רק כי השם לא מוצא חן בעיניי".  

   

  המו"מ לאחדות יוצא לדרך - אך הצדדים לא אופטימיים

  ליברמן אחרי הפגישה עם גנץ: "הוויכוח בינו לבין נתניהו - מי יכהן ראשון"

  המטרה - לסנדל את גנץ: בלוק ימין בהובלת נתניהו

   

  יבגני סובה באולפן (צילום: טל שחר)
  ח"כ יבגני סובה באולפן ynet. "יש הבנות עם כחול לבן"(צילום: טל שחר)

  - אפשר לומר שאתם וכחול לבן גוף אחד מול המו"מ שמתנהל עכשיו?

  "אני לא חושב שאנחנו גוף אחד. אני שמח ומברך על הפגישה המתוכננת בין נציגי המו"מ של המפלגות, וגם על כך שהנשיא ריבלין הקדים את ההתייעצויות. השאלה היא עם מה הולכים לאחדות. אם מבחינה פרסונלית מתחילים להתווכח מי ראשון, מי שני, אז זה משחק ילדים. אין לנו בעיה עם הבלוקים, יש לנו בעיה שמשחקים. יש מדינה לנהל אז שבו, תחליטו על הנושאים המהותיים".

    

  - האם בפגישה של גנץ וליברמן הוחלט שאתם ביחד? שהם לא נכנסים לממשלה בלעדיכם?

  "אנחנו לא ביחד, אנחנו לא חלק מכחול לבן. אין דבר כזה ביחד, יש לנו עקרונות משלנו. יש הבנות מסוימות, למשל בנוגע לחוק הגיוס".

   

  - אבל השאלה היא אם גנץ וליברמן לחצו ידיים ואמרו שהם יהיו באותה ממשלה.

  "זו השאיפה שלנו, שכחול לבן ואנחנו נהיה יחד עם הליכוד. הפגישה הייתה טובה, האווירה הייתה טובה, ליברמן וגנץ פרסמו את מה שפרסמו".

  בני גנץ כחול לבן פגישה עם אביגדור ליברמן ישראל ביתנו (צילום: אלעד מלכה)
  גנץ וליברמן, אתמול(צילום: אלעד מלכה)

   

  בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: חיים צח לע
  הפגישה המשולשת: גנץ, ריבלין ונתניהו(צילום: חיים צח לע"מ)

  - מגיעות תשובות לאזרחי המדינה. אמרת "אנחנו לא חלק מכחול לבן", אבל יש סגירה בין ימינה לש"ס.

  "שבועיים לפני הבחירות ראש הממשלה התראיין לעיתון 'ישראל היום' והתחייב שלא תהיה אחדות. אחרי שהוא קיבל את תוצאות הבחירות הוא כבר שינה את דעתו. אני מבטיח שאם הוא היה מקבל 61 מנדטים לא הייתי יושב פה, כי היינו מקבלים ממשלה של 61  וישראל ביתנו הייתה על הקרשים, והיו אומרים שהפסדנו. אנחנו הלכנו לבוחר עם רעיון של ממשלת אחדות. זה שכחול לבן לקחו את הרעיון ואמרו 'נקים ממשלה חילונית', ולקחו שלושה, ארבעה מנדטים - בסדר, המנדטים עברו אליהם. אם ניגש למו"מ, זה יהיה בדיוק עם אותן הבטחות שהבטחנו לפני הבחירות".  

   ()
   

  - אתם אמרתם בלי חרדים, בלי סמוטריץ'. זה עדיין תקף?

  "בוודאי. למה אמרנו בלי חרדים? לא כי אנחנו חלילה פוסלים חרדים בהיותם חרדים, אלא כי אמרנו שחוק הגיוס לא עבר בקריאה שנייה ושלישית בגלל ההתעקשות של יהדות התורה וש"ס".

   

  - אתה לא מאמין שנתניהו באמת נעול עם הבלוק שלו, נכון?

  "אני לא מאמין שהוא נעול עם הבלוק, אני חושב שבלוקים הם לא לצמיתות. אני מקווה שאנחנו נהיה הדבק הזה שיחבר בין המפלגות. מילא אם היית מקבל 61 עם הבלוק, אבל קיבלת 55, אז או שאתה תוקע את האחדות עם הבלוק שלך ואתה רק מנסה למשוך זמן, או שתגיד 'זה הבלוק, אני עם זה לא הולך', ואז למה אתה מנסה לייצר שיחות?"

   

  - אתה סבור שנתניהו משחק עם השותפים הקואליציוניים, שברגע האמת הוא יהיה מוכן לוותר עליהם כדי להרכיב ממשלה?

  "אני לא יודע מה נתניהו מספר לשותפים שלו בבלוק, אני רק יודע שהוא שחקן מאוד מנוסה. הוא יודע שיש פוליטיקה, אבל בסופו של דבר יש מספרים, מתמטיקה. אנחנו לא נהיה חלק מממשלה שיש בה בלוק.

   

  "הרי מה אמרו אנשי ליכוד לפני הבחירות? הם אמרו - אנחנו רוצים 61, אחר כך נוסיף את בני גנץ, נפרק את כחול לבן. עכשיו הם בונים את הבלוק כדי לעצבן את כחול לבן? לעצבן אותנו? הדבר הזה לא יעבוד. אנחנו רוצים שתקום ממשלה משלוש מפלגות כמו שהבטחנו. אחר כך, שהממשלה הזו תפתור את הבעיות שבגללן הלכנו לבחירות. יכול להיות שהעבודה-גשר יצטרפו, יכול להיות שגם ש"ס יצטרפו, אני לא פוסל את זה רק כי השם הזה לא מוצא חן בעיניי". 

   

  - מה אם ימינה תסכים לקווי היסוד שלכם?

  "אני שומע שגם בתוך ימינה יש כבר פיצולים, מדובר בשלוש מפלגות. גם כיום, שמסתכלים על רשימת הליכוד שנכנסה לכנסת, יש בה אנשי כולנו. כל המפלגות הן מצד אחד בלוק אחד, ומצד שני מורכבות מכל מיני אנשים. רק אצלנו יש רשימה מאוחדת. אני חושב ככה, אני לא נכנס לשיקולים של כולם. אם המפלגות האלה הסמיכו את נתניהו לנהל מו"מ קואליציוני, זו בעיה שלהן, לא שלנו".

   

  - האם תתחילו מהלך שישנה את יחסי הכוחות במשכן?

  "לא, אין שום מהלך. אני חושב שהסברנו את זה יפה. החוק מאפשר ליו"ר הכנסת להיבחר בישיבה של הכנסת שתצביע על כינון הממשלה החדשה. זה אומר שעד ליום זה, שבו הכנסת תצביע על הממשלה, יו"ר הכנסת יכול להמשיך לכהן, וזו המטרה שלנו. מבחינתנו יולי אדלשטיין ממשיך בתפקידו עד ליום כינון הממשלה. אחר כך נחליט אם נהיה בפנים - או בחוץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים