שתף קטע נבחר

"טראמפ הורה להקפיא את הסיוע לאוקראינה לפני השיחה"

דונלד טראמפ מסתבך בעקבות שיחת הטלפון לנשיא אוקראינה, והדיווחים שלחץ עליו לחקור את בנו של ג'ו ביידן - המועמד המוביל של הדמוקרטים בבחירות. גורמים בממשל: "שבוע לפני השיחה טראמפ הורה להשהות סיוע צבאי של 400 מיליון דולר". הנשיא מכחיש: "לא עשיתי את זה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה לראש הסגל שלו להקפיא את הסיוע הצבאי לאוקראינה, כשבוע לפני שיחת הטלפון עם הנשיא האוקראיני. כך סיפרו ל"וושינגטון פוסט" שלושה גורמים בכירים בממשל טראמפ.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

שיחת הטלפון בין טראמפ לוולדימיר זלנסקי מסעירה את וושינגטון בימים האחרונים, וגרמה למחוקקים דמוקרטים לקדם הליכי הדחה נגד הנשיא. באותה שיחה, כך סיפר גורם מקהילת המודיעין שהגיש תלונה נגד טראמפ, הנשיא לחץ על זלנסקי לחקור את האנטר ביידן, בנו של ג'ו ביידן, שהיה חבר הנהלה בחברת הגז האוקראינית "בוריסמה". ג'ו ביידן הוא המועמד המוביל של המפלגה הדמוקרטית בבחירות בשנה הבאה.

וולודימיר זלנסקי דונלד טראמפ ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, AFP, gettyimages)
ג'ו ביידן, וולדימיר זלנסקי ודונלד טראמפ(צילום: רויטרס, AFP, gettyimages)
 

באותה שיחה, כך סיפר הגורם המודיעיני, טראמפ העניק הבטחה תמורת פתיחת חקירה. הוא גם ביקש מזלנסקי לחקור טענות לא מוכיחות שג'ו ביידן, כשהיה הסגן של הנשיא ברק אובמה, איים להפסיק את הסיוע האמריקני לאוקראינה - אם זו לא תפטר את התובע הכללי שחקר טענות לשחיתות בחברת הגז שבה עבד האנטר ביידן. טראמפ, כך נטען, ביקש שמונה פעמים באותה שיחה שזלנסקי ישוחח עם עורך דינו רודולף ג'וליאני - שהודה שביקש מאוקראינה לחקור את ביידן.

 

לפי הגורמים ששוחחו עם ה"וושינגטון פוסט", כשבוע לפני שיחת הטלפון טראמפ הורה לראש הסגל מיק מולבני להשהות את הסיוע הצבאי לאוקראינה. לפי הגורמים בממשל, נציגים במשרד הניהול והתקציב העבירו את הוראתו של טראמפ למחלקת המדינה ולפנטגון באמצע יולי. הם הסבירו שהנשיא "מודאג" ורוצה לבחון אם אכן נחוץ להוציא את כספי הסיוע – כ-400 מיליון דולר. גורמים בממשל קיבלו הנחייה לומר למחוקקים שעיכוב הסיוע הוא חלק מהליך בין-משרדי ולא למסור פרטים נוספים.

נשיא ארה
טראמפ. "לא נאמר אף דבר לא ראוי"(צילום: EPA)
 

מבקריו של טראמפ טוענים כי עצם קיום השיחה בזמן שאוקראינה ממתינה לסיוע צבאי מארה"ב, מעלה אפשרות שהנשיא ניסה להשתמש בסיוע זה כאמצעי לחץ על הנשיא האוקראיני. טראמפ דחה את הטענות נגדו ואמר ש"בשיחה לא נאמר אף דבר שאינו ראוי". טראמפ הכחיש שהוא עיכב את הסיוע לאוקראינה כדי לאסוף מידע שיכפיש את היריב שלו במירוץ לנשיאות. "לא עשיתי את זה", אמר הנשיא לכתבים. כמה רגעים קודם לכן הוא אמר שאין דבר פסול ביצירת הקשר שבין סיוע אמריקני לחקירת שחיתות נגד ביידן ובנו. "למה לתת כסף למדינה שאתה חושב שהיא מושחתת?", שאל טראמפ.

 

ביידן קרא לחקור את הנשיא, ואמר שהוא מזועזע מ"השימוש המופרז בכוחו". הוא הודה שהוא איים להקפיא את הסיוע לאוקראינה אם התובע הכללי לשעבר, ויקטור שורקין, לא יודח. אך לדרישה הזאת היו שותפים הממשל האמריקני, האיחוד האירופי ומוסדות בינלאומיים נוספים. הם טענו שהתובע שורקין נכשל בטיפול בפרשות שחיתות גדולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AFP, gettyimages
ביידן, טראמפ וזלנסקי
צילום: רויטרס, AFP, gettyimages
מומלצים