שתף קטע נבחר

פרשת המעונות: מאסר על תנאי לסמנכ"ל משרד רה"מ לשעבר

3 חודשים אחרי שרעיית ראש הממשלה הודתה בפרשת הזמנת הארוחות, נגזר דינו של עזרא סיידוף שהורשע כמוה בקבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת. פרט ל-30 ימי מאסר על תנאי, הוא ירצה עבודות שירות וישלם קנס. שרה נתניהו תזומן להעיד במשפט תביעת הדיבה שהגיש מני נפתלי

 

 

סוף לפרשה שבה הורשעה רעיית ראש הממשלה בעבירה פלילית: בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (יום ד') 30 ימי מאסר על תנאי, שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות ב"יד שרה" וקנס בסך עשרת אלפים שקלים על עזרא סיידוף, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שהודה והורשע בהסדר טיעון בשלוש עבירות של קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת בפרשת המעונות.

 

בתוך כך, רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו תזומן להעיד במשפט תביעת הדיבה שהגיש מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, נגד כמה מיועציו של בנימין נתניהו. זאת, בעקבות בקשתו של ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה. חפץ נכלל גם הוא בתביעה, שהוגשה ב-2015 לפני שחתם על הסכם עד מדינה.

 

בכתב האישום המתוקן נגד סיידוף צוין כי הוא הזמין ארוחות בשווי 175 אלף שקלים עבור רעיית ראש הממשלה, בני משפחתה ואורחיהם, והשית את העלויות על קופת המדינה. הדבר נעשה בזמן שבמעון הייתה מבשלת. השופט אביטל חן ציין בגזר הדין של סיידוף כי "אף אחד לא חלק שלא אתה יזמת את האירועים שגררו את כתב האישום, הביקורת היא בכך שלא בחנת אותם. אף אחד לא חולק על כך שלא לקחת לעצמך או לכיסך וגזר הדין מתחשב בקורות חייך".

גזר לדין לעזרא סיידוף (צילום: עמית שאבי)
סיידוף בבית המשפט, היום(צילום: עמית שאבי)

עו"ד יהושע רזניק, סנגורו של סיידוף, אמר: "בית המשפט כיבד את ההסדר וקבע בגזר דינו שמר סיידוף לא יזם את האירועים. הוא אמר שהפעולות של מר סיידוף נעשו על ידי הוראותיה של גברת נתניהו והוא דאג ליידע אותה שמדובר בהוצאות שאינן מוצדקות, ולמרות הכול בית המשפט קבע שהוא היה צריך לעמוד בפרץ.

 

"בית המשפט קובע ואומר שהיה לסיידוף קונפליקט אם להיענות לדרישותיה של גברת נתניהו או לא. בית המשפט קבע שהוא תורם ותרם לחברה ומאז שאינו עובד מדינה הוא מתנדב במד"א. תם ונשלם תיק מעונות ראש הממשלה. סיידוף לא לקח פרוטה לכיסו ולא אפילו גרגר של מזון לפיו. סיידוף פנסיונר היום וימשיך לפעול לטובת הציבור. כשיסיים את העבודות לתועלת הציבור ב'יד שרה' אני מניח שיחזור להתנדובותו במד"א - שם הוא אחראי על כל נושא הבינוי בארגון".

 

עו"ד ארז פדן, המשנה לפרקליט מחוז ירושלים והתובע, אמר: "עזרא סיידוף מעל באופן חמור בביצוע תפקידו כעובד ציבור בכיר. במקום לעמוד מול דרישותיה של הגברת נתניהו ולומר לה 'לא' ו'עד כאן הוא ביצע יחד עימה ועבורה עבירות פליליות כדי להשיג מימון ציבורי להוצואתיה הפרטיות.

 

"המסר מהליך המשפטי של עזרא סיידוף הוא לכל עובד ציבור שעליו לדעת לעמוד ולומר 'לא' גם אל מול האנשים הכי בכירים והכי חזקים במערכת הציבורית.

נכון שזה לא נעים ולא נוח אבל זה התפקיד, האדון של עובד הציבור הוא הציבור ולא גברת או אדון אחר כלשהו.

 

"המדינה איננה כמו מונית שאתה מפעיל את המונה ומודד כמה עולה נסיעה. חקירה פלילית תכליתה לחשוף את האמת, החקירה התחלפה והגיעה לכתב אישום, וגם הגברת נתניהו הגיעה למסקנה שמוטב לה לא לנהל את ההליך המשפטי ולהגיע להסדר טיעון".

 

קנס ופיצוי בסך 55 אלף שקל

שרה נתניהו הורשעה גם היא בפרשה בעבירה הפלילית שמוגדרת קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת. במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה, נגזר על רעיית ראש הממשלה קנס כספי בסך עשרת אלפים שקלים ופיצוי לטובת אוצר המדינה בסך 45 אלף שקלים.

 

במסגרת הליך הגישור בין הצדדים סוכם על ריכוך כתב האישום נגד נתניהו, שהודתה כאמור בעבירת ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה, לעומת האישום המקורי שייחס לה עבירת מרמה והפרת אמונים.

שרה נתניהו בית משפט השלום ירושלים (צילום: עמית שאבי)
שרה נתניהו(צילום: עמית שאבי)

בכתב האישום המתוקן צוין כי סיידוף פעל לקבלת מימון לארוחות שף בעלות של כ-25 אלף שקלים ושירותי מלצרות בתשלום יתר של כ-20 אלף שקלים.

 

לפי המפורט בכתב האישום המתוקן, פעלו סיידוף ושרה נתניהו בשנים 2009 עד 2015 למימון של ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון אוצר המדינה, וזאת בד בבד עם קבלת שירותיה של עובדת כללית במשרה מלאה במעון שעסקה בבישול, בהגשה ובניקיון המטבח.

 

העובדת הוצגה כלפי המשרד כעובדת כללית, וכך תוך ניצול מכוון (ללא מרמה) של טעות הגורמים המוסמכים במשרד, לא ידעו על העסקתה של מבשלת במעון.

 

בניגוד לנהלים ולכללים שנקבעו בעניין זה, התקבל מימון חופף בחלקו על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון. סיידוף פעל תוך ניצול תפקידו ואחריותו כעובד ציבור בכיר תוך שהוא מודע למגבלות הקיימות לפי נהלים החלים בעניין. כמו כן פעל סיידוף לכך שהמשרד יישא בעלויות של ארוחות שבושלו על ידי שפים במעון, ולתשלום שכרם של מלצרים בניגוד לנהלים ושלא כדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
סיידוף בבית המשפט
צילום: עמית שאבי
מומלצים