שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "אדם הוא תבנית נוף הוריו"

  רבים מבני הנוער שהגיעו מאתיופיה השאירו בני משפחה מאחור וברבות השנים החלו להרגיש שמשהו חסר בחייהם. לפני שנתיים יצאה לדרך תכנית מסע שמאפשר להם להתחבר לשורשים שלהם ועוזר להם לבנות את הגשר שבין העבר להווה ולעתיד בישראל

  צילום: ירון ברנר

  צילום: ירון ברנר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "אדם הוא נוף תבנית הוריו, משפחתו, שורשיו וכדי שהאדם יהיה ישראלי באמת ויהפוך להיות חלק מהציבוריות הישראלית חשוב מאוד גם לחבר אותו לעבר", את הדברים אומר מוטי אדואן, מנכ"ל כפר הנוער בן יקיר, כפר נוער דתי הממוקם בכפר הרא"ה שבעמק חפר, שהוקם לפני 70 שנה, וכיום בין חניכיו בני נוער יוצאי אתיופיה שהגיעו לכאן בלי הוריהם ואחרים שחלק גדול ממשפחתם לא עלו לארץ, בעוד הם ילידיה.

   

  "יש לנו הרבה ילדים שיש להם סיפורים שהשאירו שם, שאלות שהשאירו שם, ורוצים לקבל תשובות, ואחד הדברים החשובים לנו בעבודה עם בני הנוער זה לחבר אותם למקורות שלהם", מוסיף אדואן.

   

   

  הניתוק והפער בין בני הנוער להוריהם פוגעים ומשפיעים על מרבית תחומי החיים של הצעירים, כך הם מעידים, ואף מונעים מהם תחושות גאווה ושוויון, הם מרגישים תחושת חוסר בחייהם. 

   

  לפני כשנה וחצי יצאה קבוצת חניכים בוגרים מכפר הנוער למסע שורשים ששינה את חייהם והעיר בהם תחושות של חיבור לשורשים וכתוצאה מכך לחברה הישראלית כולה.


  תצפית על דרך המסע מסודן
  תצפית על דרך המסע מסודן

  מסלול המסע נבנה לפי הכפרים שמהם הגיעו החניכים, הם זכו לפגוש בני משפחה מרוחקים, זכו לשמוע ולחוות חלק מהמסע הקשה שעברו הוריהם בדרך לישראל, ראו במו עיניהם את המקום שבו חיו הוריהם ואת הקשיים אתם התמודדו, כך שנוצר חיבור שהשלים את הפערים החסרים בחייהם.

   

   

  סלומון (18) עלה לארץ בגיל 9.5 והוא מוכן לעשות הכל כדי להצטרף למסע כזה. "השארתי מאחור משפחה שלא ראיתי כבר תשע שנים ואני יודע שהמסע הזה ישנה אותי ואת החיים שלי, משום שהוא יאפשר לי להכיר את השורשים שלי לעומק וייתן לי דחיפה להמשך, אני אוכל להבין מה הייתי, איפה הייתי, איפה נולדתי, איפה גדלתי, ואת כל מה שעברתי".

   

  שיפוץ חומה של בית קברות יהודי עתיק באטייה
  שיפוץ חומה של בית קברות יהודי עתיק באטייה
   

  עלות המסע לחניך היא בין 7,000 ל-8,000 שקלים. "כרגע חסרים לנו בין 20 ל-30 אלף שקלים, זה בערך מחצית מהסכום", מסביר אדואן. "הרוח הישראלית, שהיא גורם שתורם ועושה למען החברה בישראל ולמען כפרי הנוער ומפעלים חברתיים, מתגייס להיות איתנו גם בחלק הזה ועושה מאמץ דרך גיוס המונים, כדי לגייס לנו כספים לפרויקט הזה.

   

  בית ספר בגונדר
  בית ספר בגונדר
    

  "אחד התלמידים שיצא למשלחת הקודמת היה תלמיד ועכשיו הוא משרת בגבעתי. הוא נולד באתיופיה, אמא שלו נפטרה בלידה והוא לא ראה את המשפחה. המסע הזה עזר לו להשלים את החיבור להיסטוריה המשפחתית שלו, כך שהכל משלים אחד את השני ועוזר לפתח בוגר לצעירים להתפתח לאזרחים ישראלים עם עבר, הווה ועתיד."

   

  רוצים לתרום למסע? היכנסו>> 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים