שתף קטע נבחר

ניתק קשר עם בתו - אך סירב שתצא מהארץ

אב לילדה בחר לא להיות איתה בקשר, אבל בכל זאת הוציא נגדה צו עיכוב יציאה מן הארץ. ביהמ"ש ביטל אותו בנימוק שהוא הוצא בחוסר תום לב

בית המשפט למשפחה בירושלים ביטל לאחרונה צו עיכוב יציאה מן הארץ שהוציא אב לילדה בת 5, בנימוק שפעל ממניעים פסולים. השופט פליקס גורודצקי קיבל את עמדת האם, שלפיה האב ממילא בחר בעצמו לא להיות בקשר עם הילדה, כך שמלכתחילה הצו הוצא בחוסר תום לב.

 

המשמורת על הילדה ניתנה לאם ולאב לא נקבעו הסדרי שהות, מאחר שהודיע כי אינו מעוניין להיות איתה בקשר. עם זאת, הוא הסכים לשלם מזונות של 2,050 שקל ולשאת בחצי מהוצאותיה הרפואיות והחינוכיות. למרות חוסר העניין המוחלט שהביע בבתו, לפני כשנתיים הוציא האב נגדה צו עיכוב יציאה מן הארץ.

 

כשהאם ביקשה לבטל את הצו הוא הציב בפניה תנאים נוקשים: הוא דרש ערבויות וחתימה על ייפוי כוח להעברת זכויותיה בדירה לידיו, למקרה שלא תחזיר את הילדה ארצה. לטענתו, חלק מהתנאים נקבעו על ידי בית המשפט, והוא נאלץ להוציא את צו עיכוב היציאה לאחר שהאם נסעה עם בתו לחו"ל תוך שהפרה את ההוראות.

 

האם טענה מנגד שמעולם לא נקבעו ערבויות להוצאת הילדה לחו"ל. היא ציינה שבמקרה המיוחד הזה אין צורך בערבויות, שהרי מטרתן למנוע חשש לסיכול הקשר עם האב – וכאן הקשר כלל לא קיים כיוון שהאב לא מעוניין בו. לדבריה לא היה שום חשש שלא תחזיר את הילדה, שהרי מרכז חייה בישראל: יש לה כאן דירה, מקום עבודה, בני משפחה וחברות, ובנוסף הילדה רשומה לגן ואין לה אזרחות אחרת.

 

בהמשך הצביעה האם שאביה יהיה ערב ואף הסכימה לאפשר לאב לקזז את המזונות אם לא תחזיר את הילדה. אלא שהאב לא הסכים להצעה ודרש את הדירה או לחילופין ערב צעיר בעל הכנסות ורכוש.

 

השופט פליקס גורודצקי הסכים עם עמדת האם וקבע כי גובה הערבות בהחלט מושפע מטיב הקשר עם האב. נקבע כי סוג הערבות מושפע גם מהסיכוי שהאם תברח עם הקטינה לחו"ל, שבמקרה הזה הוא קלוש לנוכח העובדה שמרכז חייה בישראל והיא כבר נסעה עם הילדה וחזרה.

 

בהקשר זה הדגיש השופט שהאב לא הוכיח שהנסיעה הקודמת נעשתה תוך הפרת הוראות בית המשפט. הוראות כאלה, קבע, לא נכתבו בשום מקום ואף לטענת האב ניתנו כהצעה בעל-פה בדיון שלא תועד בפרוטוקול.

 

בנסיבות אלה סירב השופט לחייב את האם בערבויות מכבידות והסתפק בתנאים מקלים, בהתאם להצעתה. לפיכך נקבע כי הצו יבוטל בכפוף לחתימת האם על התחייבות עצמית להחזרת הילדה, ערבות צד שלישי מצד אביה ואישור לאב לקזז מדמי המזונות כל הוצאה שיוציא מכיסו אם יצטרך לפעול להשבת בתו.

 

לבסוף השופט חייב את האב בהוצאות מוגברות של 7,500 שקל משום שלהתרשמותו הוא יצא למאבק העיקש ממניעים פסולים ובחוסר תום לב, בעוד שבפועל הוא לא מתעניין בבתו וגורם לה לנזקים נפשיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רומן ברונשטיין
מומלצים