שתף קטע נבחר

מוסלמי ממזרח ירושלים ונוצרייה מדנמרק בהוקרה לחיילי צה"ל בארה"ב

20 קצינים וחיילים השתתפו באירוע ההתרמה השנתי של ארגון ידידי צה"ל (FIDF), שבמהלכו נתרמו כ-130 מיליון שקלים. את מרב תשומת הלב משך סגן א' - במקור פלסטיני שמשרת ביחידה קרבית: "הצלחתי להגשים חלום"

 

אירוע התרמה של FIDF (צילום: שחר עזרן)
20 חיילים וקצינים השתתפו באירוע(צילום: שחר עזרן)

הקצין המוסלמי שגדל בכפר פלסטיני ריגש מאות פילנטרופים יהודים בלב מנהטן: את מרב התשואות באירוע ההתרמה השנתי שערך הלילה (בין רביעי לחמישי) ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) בניו יורק, גרף סגן א' - שהוגדר הפלסטיני הראשון שהתגייס לצבא הישראלי.

 

יותר מ-1,200 יהודים ונוצרים, שתרמו במהלך האירוע כ-130 מיליון שקלים למען רווחת וחינוך חיילי צה"ל, מחאו כפיים ממושכות לקצין שמשרת ביחידה קרבית.

 

א' נשא דברים בפנים גלויות, אך הקהל הגדול שנכח במלון הילטון מידטאון התבקש שלא לצלמו מחשש לזיהוי בכפר במזרח ירושלים שבו הוא נולד וגדל. הקצין הגדיר את עצמו כישראלי, והסביר כי ההחלטה שלו להתגייס לצה"ל התקבלה במהלך מלחמת לבנון השנייה, בעת שמשגרי הרקטות שנורו מלבנון לא הבחינו בין ערבים ליהודים.

 

"אבא שלי זרק אותי מהבית, וכשהגעתי לצה"ל אנשים היו בהלם", סיפר א'. "התרגשתי להיות ברגעים האחרונים שלי כאזרח לפני הגיוס. הגשמתי חלום כשנשלחתי לפיקוד ביחידה הקרבית שבה אני משרת. השירות לא השתווה לשום חוויה בחיי. זה לא משנה מי אתה או מאיפה אתה אם אתה רוצה לשרת ולקחת חלק בצה"ל".

אירוע התרמה של FIDF (צילום: שחר עזרן)
"מעל 1,200 יהודים ונוצרים באים להצדיע לחיילי צה"ל ולמדינת ישראל"(צילום: שחר עזרן)

אירוע התרמה של FIDF (צילום: שחר עזרן)
אירוע התרמה של FIDF(צילום: שחר עזרן)

אחד מ-20 החיילים והקצינים שהוזמנו לאירוע, שנערך בסימן הצדעה לגיבורים, השוויון בצה"ל ומגוון האוכלוסיות בתוכו, הוא סמל איתן שטרן מרמת בית שמש. הוא גדל בישיבות וכבן לתשעה אחים במשפחה שעלתה מטורונטו - זכה לתמיכה מהוריו להתגייס לצבא ולשרת כלוחם בפלוגה החרדית בגבעתי.

 

בשיחה עם ynet הסביר שטרן כי "יש מקום לעוד נערים חרדים לשרת בצבא ולא רק ל'שבבניקים'. יש אצלנו בפלוגה לוחמים שלומדים גמרא בכל רגע פנוי תוך שמירת האמונה שלהם ואורח חייהם החרדי גם לאחר שחרורם.

 

"בחברה החרדית יש הרבה שרוצים להתגייס אבל יש כאלה שלא חזקים מספיק ליישם את ההחלטה הזו. זה עדיין לא מקובל ונחשב להורס שידוכים לאחיות של הנערים. מה יכול לשבור את החומות? עוד פלוגות שייפתחו לחיילים חרדים עם כל התנאים והאפשרויות שנותנים לנו לשמור על אורח החיים שלנו".

סמל איתי שטרן (צילום: יואב זיתון)
"בחברה החרדית יש הרבה שרוצים להתגייס". סמל איתן שטרן(צילום: יואב זיתון)

סרן סתיו שפר, שהשתתפה גם היא באירוע, היא אחת מ-12 חובלות שמשרתות כיום בחיל הים. היא שירתה כקצינת אלקטרוניקה בספינת הטילים "אח"י כידון", וכיום משרתת במחלקת פיתוח אמצעי לחימה בחיל.

 

לדבריה, "אבא שלי גם היה חובל ותמיד רציתי לתרום ולמצות את כישוריי. זו עדיין לצערי תופעה חריגה בנוף אבל זה נמצא בשיפור מתמיד בחיל כי הפיקוד הבכיר משרה אווירה שאין מחסומים, לצד מגבלות מובנות כמו בצוללות ובספינות קטנות שבהן לא משרתות לוחמות. חובלת יכולה לפקד על ספינת טילים - ללא שום סימן שאלה".

סרן סתיו שפר (צילום: יואב זיתון)
"הפיקוד הבכיר משרה אווירה שאין מחסומים". סגן סתיו שפר(צילום: יואב זיתון)

פיטר ווינטראוב, יו"ר FIDF ונשיא האירוע, אמר כמה פעמים במהלך האירוע "הנה מה טוב ומה נעים שבט אחים ואחיות גם יחד". בכך הוא ביטא בצורה המובהקת ביותר את הנוכחות הנשית במשלחת של צה"ל ואת ערך השוויון בקרב המשרתים. במשלחת הישראלית לקחה חלק גם רב-טוראי סופי, טכנאית מטוסי F-35 בחיל האוויר. מדובר בנוצרייה שעלתה לארץ מדנמרק כדי לשרת בצבא.

 

אלוף במיל' מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל FIDF, אמר כי "זו מסורת של עשרות שנים עם מעל 1,200 תומכים יהודים ונוצרים שבאים להצדיע לחיילי צה"ל ולמדינת ישראל. מדובר באנשים ציונים שמבינים שחיילי צה"ל לא מגינים רק על עם ישראל אלא גם על ביטחונם של חברי הקהילות היהודיות בתפוצות ועל יכולתם לחיות בכל העולם כיהודים גאים וזקופי קומה, שיודעים מה המחיר ללא מדינת ישראל.

 

"הם יודעים שזו תמיכה בצבא המוסרי בעולם. התמיכה של אנשינו היא אבסולוטית וכולם יודעים שאנו א-פוליטיים. בערב ההצדעה של FIDF יושבים ביחד באותו שולחן דמוקרטים ורפובליקנים שבאים לתמוך במטרה הנעלה של חיילי צה"ל". 

 

באירוע השתתפו גם מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק, נספח צה"ל בארה"ב אלוף יהודה פוקס, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, שגריר ישראל באו"ם דני דנון, ובכירי FIDF - נשיא הארגון בובי כהן והיו"ר לשעבר ד"ר נילי פאליק.  

 

הכתב היה אורח של FIDF בניו יורק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר עזרן
20 חיילים וקצינים השתתפו באירוע
צילום: שחר עזרן
מומלצים