שתף קטע נבחר

הוקפא זמנית גירושם של עובדת זרה ושני ילדיה לפיליפינים

בית המשפט קבע כי ג'רלדין אסטה ושני ילדיה, קיאן וקת'רין, יישארו בישראל עד להחלטה בנוגע לערעור שהגישו. בבסיס הערעור טענתה של העובדת כי איבדה את אשרת השהייה שלה, וכין אין "להעניש ילדים בשל מחדלי אימם"

בית המשפט הורה היום (ה') להקפיא את הגירוש לפיליפינים של העובדת הזרה הלא-חוקית ג'רלדין אסטה וילדיה קיאן (10) וקת'רין (5), שנולדו וגדלו בישראל, עד להחלטה בערעור שהגישו על החלטת בית הדין לעררים בתל אביב, שאישר את גירושם.

הפגנה נגד גירוש העובדת הזרה ג'רלדין אסטה וילדיה לפיליפינים מחוץ לדיון בת
ג'רלדין אסטה וילדיה קיאן וקת'רין(צילום: דנה קופל)

ג'רלדין, שנכנסה לישראל בשנת 2004 כעובדת זרה בתחום הסיעוד ושוהה בה מאז 2008 שלא כחוק, נעצרה לפני כחודשיים ביחד עם שני ילדיה בביתם שברמת גן והשלושה שוחררו בתנאים מגבילים. יש לה שתי ילדות נוספות בפיליפינים ואביהם של קיאן וקת'רין חזר אף הוא לשם.

 

השלושה טענו, באמצעות עורכות הדין חיה מנע ועדי לוסטיגמן, כי ג'רלדין איבדה את אשרת השהייה שלה עקב הריונה במועד שבו רשות האוכלוסין וההגירה הנהיגה נוהל הקובע כי אשרת השהייה של עובדת זרה בהריון תבוטל. הם מוסיפים כי לא ניתן להצדיק פגיעה בילדים בשל מעשיה ומחדליה של אמם, שכן הם "תמי לב ולא בחרו את הסיטואציה שאליה נקלעו".

 

עורכות הדין טענו כי אם הילדים יורחקו מישראל, ייגרם להם נזק בלתי הפיך ובלתי מידתי, מאחר שנולדו והתחנכו בישראל ואין להם כל זיקה לפיליפינים. זאת, "בפרט בהתחשב בבעיות ההתפתחותיות והעיכוב השפתי שמהם סובל קיאן ובחוות דעת שניתנה על ידי פסיכולוגית חינוכית ומומחית שיקומית שקובעת כי גירושו יפגע בעתידו ובאפשרות שלו לתפקד באופן תקין, מאחר שאין בפיליפינים את המעטפת והמענים הרפואיים, החינוכיים והרגשיים הנדרשים להמשך התפתחותו". הן הוסיפו כי "מחוות דעת פסיכיאטרית עולה כי קיאן סובל מפוסט טראומה בעקבות מעצרו ומאסטמה כרונית, אשר התקפיה, העלולים לסכן חיים, נגרמים בין היתר מלחץ נפשי". בנוסף, נטען שקיאן הוא ילד חברותי ואהוב על חבריו, כך שגירושו יגרום גם להם נזק מהותי.

עורך דין עו
עורך דין חיה מנע(צילום: אילן בשור)

ברשות האוכלוסין וההגירה טענו מנגד כי ג'רלדין שוהה, עובדת ומגדלת את ילדיה בישראל שלא כדין למעלה מעשור ולא נעשו מצידה ניסיונות להסדרת מעמדם. ברשות מוסיפים כי כל עיכוב בגירוש הילדים מגביר את הקושי שיחוו כתוצאה מן המעבר וכי אין מניעה שהשלושה ימשיכו לנהל את הערעור גם לאחר שיגורשו.

 

השופט קובי ורדי מבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי לא ניתן לשלול את סיכויי קבלת הערעור. הוא הוסיף כי "ככל שבסופו של יום יתקבל הערעור וייקבע שיכולים הם להישאר בארץ, וזאת לאחר הרחקתם וההשלכות שתהיינה לכך על המשפחה, עלול להיגרם להם נזק בעל השלכות מהותיות, בפרט על הילדים אשר נעקרים מהמסגרת החינוכית והחברתית שבה מצויים, קל וחומר לאור מצבו הנפשי וההתפתחותי הנטען של קיאן, המצוי בהליך טיפול ממושך - נזק העולה לטעמי על הנזק הצפוי מהישארותם בארץ עד להכרעה בערעור".

 

עו"ד מנע אמרה בעקבות החלטת השופט: "אני שמחה שערב ראש השנה קיבלנו בשורה חיובית המשאירה בשלב זה את המשפחה בישראל. מדובר במקרה הומניטרי שמחייב בחינה מעמיקה, שלאחריה, כך אנו מקווים, בית המשפט יכריע להשאיר באופן קבוע את המשפחה בישראל. הילדים נולדו בישראל, מכירים רק את השפה העברית ואת התרבות הישראלית. כל החלטה אחרת הייתה גורמת לילדים נזק בלתי הפיך ובלתי מידתי בהתאם לחוות דעת המומחים שהוגשו לבית המשפט".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
ג'רלדין אסטה ובתה קת'רין
צילום: דנה קופל
מומלצים