שתף קטע נבחר

היועמ"ש לנתניהו שביקש שימוע בשידור חי: "בקשת סרק חסרת יסוד"

במכתב תשובה לפרקליטי ראש הממשלה, דחה עוזרו של אביחי מנדלבליט על הסף את בקשתו של נתניהו לשימוע בשידור חי. הוא תקף את המהלך במילים קשות: "מוטב היה אם חלף העלאת בקשות סרק שאתם יודעים שלא יתקבלו, הייתם מעבירים את עיקרי הטיעון למועד השימוע"

 

   

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלבליט דחה הערב (יום ה') על הסף את בקשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים את השימוע שיערך בשבוע הבא באופן פומבי ופתוח לציבור.

 

עוזרו הבכיר של היועץ גיל לימון השיב בטון חריף מאוד לפרקליטי ראש הממשלה: "שום שימוע בעניינו של אף חשוד לא מתקיים ולא התקיים מעולם באופן פומבי, לא למותר להזכיר לעניין זה את עקרון השיוויון בפני חוק המחייב גם בתיקי החקירה המדוברים".

 

לחצו לקריאת מכתבו המלא של עוזר היועמ"ש

 

בביקורת על המהלך שיזם נתניהו קבע עו"ד לימון: "מוטב היה אם חלף העלאת בקשות סרק כגון דא בקשר להליך השימוע אשר אתם יודעים היטב שלא יתקבלו הייתם פועלים לקיים את ההנחיות המחייבות בהליך זה. בפרט - העברת עקרי טיעון מנומקים ומפורטים עובר למועד השימוע, אשר נועדו לסייע בקיום הליך שימוע ענייני, יסודי ומעמיק".

 

אביחי מנדלבליט  (צילום: מארק ישראל סלם)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: מארק ישראל סלם)

עוד אומר עו"ד לימון: "הנחיות פרקליט המדינה בעניין שימוע לפני כתב אישום קובעות כי יש להגיש את טיעוני החשוד בכתב קודם למועד השימוע. צר לנו על כך שבמקום לקיים הנחיה זו, מצאתם לנכון להעביר מסמך קצר ביותר וחסר כל תוכן ממשי ועתה מצאתם לנכון להוציא לבקש בקשה תקדימית חסרת כל יסוד מתוך ידיעה כי זו תידחה".

 

לימון מסיים באומרו שהיועץ המשפטי לממשלה מייחס חשיבות רבה לשימוע "ואולם הליך זה לא יוכל להגשים את תכליתו אם קיימת כוונה לנהל אותו כמו ארוע תקשורתי ולא כשלב בעל חשיבות בהליך הפלילי. למותר לציין כי לא נאפשר זאת".

 

"מבקש שידור חי"

בסרטון שפורסם היום בצהריים קרא כאמור נתניהו למנדלבליט לפתוח לשידור חי את השימוע שייערך בשבוע הבא בסוגיית תיקיו הפליליים. "הגיע הזמן שהציבור ישמע גם את הצד שלי", אמר נתניהו יום לאחר שנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה.

 

נתניהו ציין כי "בשבוע הבא ייפתח השימוע בענייני. אחרי שלוש שנים של מבול של הדלפות מגמתיות, חלקיות, הגיע הזמן שהציבור ישמע את הכול בצורה שלמה ומלאה - ללא מתווכים, ללא צנזורים וללא מעוותים. לכן אני מבקש מהיועץ המשפטי לפתוח את השימוע לשידור חי".

  

נתניהו הוסיף: "אני חושב שזה הדבר הדרוש וזה מה שעשה השופט מלצר ביחס לדיוני ועדת הבחירות, זה מה שעשה הנשיא ריבלין ביחס לדיונים עם המפלגות, אלה הדברים שנותנים ביטחון לציבור".

 

מקורות משפטיים בכירים שללו על הסף את האפשרות שמהלך שכזה אכן יקרום עור וגידים, זאת משום שמעולם לא הועבר שימוע בשידור חי. המקורות הסבירו כי השימוע הוא הליך פנימי לחשוד, כדי שיטען את טענותיו לקראת קבלת החלטה סופית.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מומלצים