שתף קטע נבחר

"טראמפ ורוחאני אישרו מסמך הבנות, אך לא נפגשו"

"פוליטיקו": נשיא צרפת הציג בעצרת האו"ם למנהיגי ארה"ב ואיראן מסמך הבנות, לקראת חזרה אפשרית למו"מ. טראמפ הסכים לוותר על הסנקציות, רוחאני התחייב שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. המאמצים לקיום פסגה נכשלו כשרוחאני דרש שטראמפ יודיע שהסנקציות יוסרו

דונלד טראמפ וחסן רוחאני אישרו מסמך הבנות בן ארבעה סעיפים, לקראת חזרה אפשרית לשולחן המו"מ. כך סיפרו גורמים צרפתים לאתר "פוליטיקו". למרות ההסכמה המגעים לפסגה נכשלו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון ניסח את המסמך בעצרת הכללית של האו"ם שנערכה בניו יורק בשבוע שעבר. למרות ההסכמה על המסמך מנהיגי ארה"ב ואיראן לא נפגשו, מכיוון שרוחאני דרש שטראמפ יודיע על הסרת הסנקציות נגד איראן. אז יזם מקרון שיחת טלפון בין השניים, אך רוחאני סירב לשוחח עם טראמפ.

 

 

דונלד טראמפ חסן רוחאני (צילום: gettyimages, EPA)
(צילום: gettyimages, EPA)
 

מסמך ההבנות הוא תוצאה של מאמצים גדולים שהשקיע מקרון בשולי עצרת האו"ם. נשיא צרפת משתוקק להרגיע את המתיחות בין טהרן לוושינגטון מאז הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין. הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, נזכיר, נמצא על סף קריסה מאז חזרת הסנקציות האמריקניות.

 

"טראמפ המתין על הקו, רוחאני סירב לענות"

 

במסמך שהגיע לידי "פוליטיקו" נאמר שטהרן תתחייב שלעולם לא יהיה ברשותה נשק גרעיני. כמו כן היא נדרשת לעמוד בהתחייבויות שלה בנושא הגרעין ולהסכים למו"מ ארוך טווח על הפעילויות הגרעיניות שלה. בנוסף עליה "להימנע מתוקפנות כלשהי ולפעול להשגת שלום וכבוד באזור באמצעות מו"מ".

טרמאפ ומקרון בG7 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ארה"ב, מצדה, נדרשת להסכים "להסיר את כל הסנקציות שהוטלו מחדש מאז 2017", ולאפשר לאיראן את היכולת לייצא נפט ולהשתמש בחופשיות בהכנסותיה. מקרון ניסח את המסמך כדי שכל אחד מהצדדים יוכל להכריז על ניצחון.

 

טראמפ אישר את הסעיפים במסמך ההבנות בפגישה עם מקרון לפני שבוע בניו יורק. לאחר מכן הציג מקרון את המסמך לרוחאני. אך פריצת הדרך המיוחלת לא הגיעה בסופו של דבר. לפי אחד הגורמים הצרפתים רוחאני התעקש שלפני הפסגה טראמפ יודיע שהסנקציות האמריקניות יוסרו. טראמפ סירב. בנאומו בעצרת הכללית איים הנשיא האמריקני שהסנקציות נגד איראן יוחרפו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, EPA
טראמפ ורוחאני. הסכימו לארבעת הסעיפים במסמך הבנות
צילום: gettyimages, EPA
מומלצים