שתף קטע נבחר

מפקד כוח קודס בריאיון נדיר: "כטב"מים ישראליים ריחפו מעליי בביירות"

בריאיון סיפר קאסם סולימאני על ביקורו בביירות במלחמת לבנון השנייה ועל ניסיון ישראל לחסל אותו: "חיכיתי עם נסראללה למורנייה. כטב"מים ריחפו בדאחיה והתמקדו בנו. עברנו ממחבוא אחד לשני מתחת לאדמה"

 

 

מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, אמר שישראל ניסתה לחסל אותו באמצעות כטב"מים במהלך ביקורו בלבנון ב-2006. בריאיון נדיר לרשת הטלוויזיה האיראנית "אל-עאלם" ששודר אמש (ג') סיפר סולימאני כי במהלך מלחמת לבנון השנייה ביקר בלבנון והעביר למזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מסר מהמנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.

קאסם סולימאני ()
"כטב"מים של ישראל ריחפו מעל ראשינו בדאחיה". סולימאני בריאיון

"לחיזבאללה יש חמ"ל באזור הדאחיה של ביירות, שאת המבנים סביבו הפציצו מדי לילה. באחד הלילות חששתי שישנה סכנה לחייו של נסראללה והחלטתי שיעבירו אותו למקום אחר", סיפר סולימאני. "כטב"מים של ישראל ריחפו מעל ראשינו בדאחיה ועקבו אחר כל התנועות באזור. החלטנו לעבור לבניין אחר לא הרחק משם, ואז ישראל תקפה. הייתי עם נסראללה ועם עימאד מורנייה. היינו בטוחים שהיא הולכת לתקוף גם את הבניין בו היינו".

 

לדברי סולימאני, "יצאנו שלושתנו לרחובות החשוכים לחלוטין, רק הרעש של כלי הטיס הישראליים נשמע. אני ונסראללה ישבנו מתחת לעץ כדי להתחמק מהריגול, וחיכינו למורנייה שישוב עם מכונית. הדבר לא נמשך מעבר לכמה דקות. הכטב"מים התמקדו בנו ובמכונית בכל הזמן הזה שבו עברנו ממחבוא אחד לשני, מתחת לאדמה".

 

 

מימין קאסם סולימאני מפקד כוח קודס חסן נסראללה עלי חמינאי איראן חיזבאללה ()
סולימאני עם נסראללה וחמינאי

סולימאני הוסיף בריאיון שישראל ניצלה ב-2006 את נוכחות הכוחות האמריקניים בעיראק ואת הסכמת מדינות ערב לשתף איתה פעולה בחשאי, כדי לנסות להשמיד את חיזבאללה. הוא הוסיף שהגורם האמיתי לפרוץ מלחמת לבנון השנייה היה "מניעים נסתרים של הישות הציונית".

 

"הסיבות הישירות היו תירוץ למטרות נסתרות שלה. ישראל רצתה להשיג את מטרותיה במלחמה בזמן קצוב", הוא אמר. "היה בידינו מידע על הכנות בישראל למלחמה, אולם לא על מתקפה מפתיעה".

 

מפקד כוח קודס הוסיף כי "עשרה ימים לתוך המלחמה, הודיעה ישראל על השגת מטרותיה. היא הודיעה שהרסה את כל יעדי חיזבאללה שהיו בבנק המטרות שלה, אולם ניתן לומר שהארגון לא ניזק כלל במהלך השלב הראשוני למלחמה.

כוחות צה
"היה לנו מידע על הכנות בישראל למלחמה, אבל לא על מתקפת פתע". כוח צה"ל בגבול לבנון(צילום: EPA)

"לנוכחות של ארה"ב באזור לא היה תקדים מאז מלחמת העולם השנייה מבחינת האיכות", הוא הוסיף. לדבריו, "60% מהצבא האמריקני נכנס לאזורנו לאחר כיבוש עיראק והיווה איום על סוריה ועל איראן. ישראל הניחה שסוריה ואיראן לא יכולות לעשות כלום לגבי לבנון, ושמדובר בהזדמנות לפתוח במלחמת בזק".

 

סולימאני התייחס גם לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שהובילה למלחמה. "כאשר חזבאללה החליט לבצע את פעולת החטיפה, הוא היה מוכן לעימות ולצמצם את הפגיעה בשורותיו. פעולת החטיפה הייתה מורכבת משלושה מבצעים שונים, עליהם פיקד מורנייה. הוא היה בדרגת אלוף, על כל המשתמע מן המילה. הוא ניהל את כל החטיפה והמשימות בזירה".

 

סולימאני הוסיף כי "חיזבאללה נמצא תמיד בכוננות ובעמדת הגנה, שכן העוינות בינו לבין ישראל מתמשכת. הוא תמיד בכוננות הגבוהה ביותר. למלחמה הזאת הייתה השפעה פסיכולוגית צבאית אדירה על ישראל, היא שינתה את אסטרטגיית המלחמה של ישראל והפכה אותה להגנתית בלבד".

פורסם לראשונה 01/10/2019 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים