שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראשי סיעות הימין נפגשו עם נתניהו: "הבלוק יצוק כמו בטון"
  ראש הממשלה נפגש עם ראשי סיעות הימין בזמן שסנגוריו נמצאים בשימוע אצל מנדלבליט ועדכן אותם על כישלון המגעים עם כחול לבן. שקד הדגישה כי הימין נותר מאוחד, אלקין תקף את גנץ: "לא מצליח להשתלט על המפלגה שלו"

   

   

   

  בזמן שעורכי דינו נמצאים בשימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה, רה"מ בנימין נתניהו נפגש הבוקר יום (ד') עם ראשי סיעות הימין והחרדים בנוגע לבלוק אפשרי בין הצדדים שיוביל לכינונה של הממשלה הבאה.

   

  רפי פרץ בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  שר החינוך רפי פרץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

  יעקב ליצמן בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ליצמן בכניסה לפגישה עם נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

  איילת שקד בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  איילת שקד בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

  "בלוק הימין" לא הכריע אם נתניהו צריך להחזיר את המנדט לנשיא, אך מהליכוד נמסר כי נתניהו וחברי צוות המשא ומתן, השרים זאב אלקין ויריב לוין, דיווחו על כישלון המגעים עם כחול לבן לראשי המפלגות. "השרים עדכנו שצוות המשא ומתן של כחול לבן ביטל את הפגישה כיוון שלפיד קיפל את גנץ במהלך החג במטרה לגרור את המדינה לבחירות", נמסר מהליכוד. "לפיד לא רוצה רוטציה בין נתניהו לגנץ אלא רק בין גנץ לבינו". עוד צוין כי ראשי המפלגות סיכמו להמשיך לנהל את המו"מ ביחד.

   

  יו"ר ימינה איילת שקד הדגישה כי הימין נותר מאוחד וכי הבלוק "יצוק כמו בטון". גם שר החינוך רפי פרץ מסר כי הימין צועד יחד: "אני מתחיל את השנה הזאת עם ציפייה מאוד גדולה לאחדות ושל חיבור השורות. הבלוק יצוק. אין שום מסר יותר חזק מהמסר הזה. חובה עלינו למצוא את הדרך ללכת ביחד".

   

  אלקין אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי "קיימנו כבר שלוש פגישות מו"מ, שאלנו שאלות ולא קיבלנו תשובות. שאלנו מתווה הנשיא כן או לא? אין תשובה. הם שמו מולנו 20 נושאי תוכן, ועל שני שליש קיבלו כבר תשובות חיוביות, על חלק ביקשנו הבהרות, על חלק עוד דנים. אנחנו שמנו רק 10 נושאי תוכן, כולל דברים בסיסיים כמו החלת ריבונות בבקעת הירדן, על אף נושא לא קיבלנו אף תשובה".

   

  חבר הכנסת מאיר כהן מכחול לבן אמר בתגובה כי "ספינים זו השפה הראשונה שלהם. אין שום קשר. אין דבר וחצי דבר אמת בדברים שהוא אומר. אנחנו באנו לתת בשורה ולא להיות תפאורה של אף אחד. אנחנו עושים הכל בכדי שתהיה ממשלת אחדות ומי שבאמת רוצה לבוא לשולחן המו"מ בידיים נקיות ומצפון נקי בלי שום בלוק של חסינות אז נשב ונדבר על המהות". 

   

  כינוס ראשי סיעות הימין ()
  נתניהו בפגישתו הקודמת עם ראשי סיעות הימין

  על ביטול הפגישה בין צוותי המו"מ אמרו במפלגתו של גנץ כי "אין על מה לדבר עם הליכוד. זה לא משא ומתן, זה שיח חירשים שאין טעם להמשיך בו עד שהתנאים לא משתנים". כוונתם בראש ובראשונה להחלטה של הליכוד להגיע למשא ומתן כבלוק של 55 ח"כים ולא כמפלגה. גורם בכחול לבן התייחס גם לשימוע שיעבור נתניהו מהיום ואמר: "למה אנחנו צריכים לעזור לו להוריד את השימוע מהכותרות?".

   

  בליכוד הגיבו להודעת כחול לבן על ביטול הפגישות ואמרו כי "נדהמו מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המשא ומתן ולבטל את הפגישות בין נתניהו לגנץ ואת הפגישה המקדימה בין צוותי המשא ומתן שנקבעה למחר. כחול לבן החליטה להפסיק את המשא ומתן לאחדות וללכת לבחירות - הכל בגלל שיאיר לפיד מחבל בממשלת האחדות משום שאינו מכין להסכים לרוטציה בין נתניהו לגנץ, אלא רק לרוטציה בינו לבין גנץ. נתניהו שב וקורא לגנץ לגלות אחריות, למנוע בחירות ולהיפגש עימו כמתוכנן".

   

  בשני הצדדים העריכו כי בשלב זה לא ניתן לסגור את הפערים, בשל התעקשות הליכוד שלא לוותר על גוש הימין, עניין שמצריך פשרה בסוגיות רבות של דת ומדינה וגם ויתור על חלקים מרכזיים במצע כחול לבן. במפלגתו של גנץ העריכו כי נתניהו מנסה לדחוק אותם למשא ומתן שלא יצליח רק כדי להאשים אותם בכישלון הקמת ממשלת אחדות, ולכן בחרו לא לקחת חלק במשחק של נתניהו.

   

  בליכוד מאשימים מנגד את כחול לבן בכך שהם "מורחים זמן" ומתעקשים לדבר על נושאי מהות, ולא על כיצד תיראה הממשלה. "הדיון בנושאי מהות שהם מעלים מיד מחדד את הפערים ולא מאפשר להתקדם", אומרים בליכוד. "אם היו מתחילים במה שכן מסכימים עליו ולאחר מכן נוגעים במחלוקות היה קל יותר להתקדם, אבל זה לא המצב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים