שתף קטע נבחר

פרקליטי רה"מ: "הסדר טיעון לא בא בחשבון"

מנדלבליט ועורכי דינו של נתניהו החלו בשימוע הראשון שיעסוק בפרשת "בזק-וואלה". סנגוריו דוחים את האפשרות לחתימה על עסקת טיעון: "נציג בשימוע גם ראיות חדשות. מאמינים שלאחר הליך השימוע ייסגרו כל שלושת התיקים". בכיר הפרקליטות לשעבר עו"ד אורי קורב: "לא בטוח שהתיק עובר את רף השוחד"

במשרד המשפטים בירושלים החל הבוקר (ד') היום הראשון מתוך ארבעה של השימוע בתיקיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. היומיים הראשונים יעסקו בפרשת "בזק-וואלה".

 

 

 

עורך הדין הוותיק רם כספי, שמייעץ לצוות ההגנה של נתניהו, אמר בכניסה לשימוע כי הוא מאמין שמנדלבליט יגבש את החלטותיו "באורח מקצועי וענייני, תוך התעלמות מוחלטת מרעשי הרקע, הפגנות בוטות ומיותרות ולחצים תקשורתיים".

 

כספי לא הסכים להשיב לשאלה אם השימוע יוביל לסגירת התיקים הפליליים נגד נתניהו - אך אמר כי נושא החנינה או הסדרי הטיעון לא עלה לדיון גם בשיחות הפנימיות.

 

"יש לי אמון מוחלט ובלתי מסויג לא רק במערכת המשפט בישראל, אלא גם באלה העומדים בראשה, ובראשם פרקליט המדינה ניצן וגברת ליאת בן ארי, המשנה לפרקליט המדינה ופרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה. בהכירי אותם אישית, אין לי ולו ספק קל שבמסגרת הליכי השימוע, היועמ"ש יגבש את החלטותיו באורח מקצועי וענייני תוך התעלמות מוחלטת מרעשי הרקע, מהפגנות בוטות ומיותרות ומלחצים תקשורתיים".

אביחי מנדלבליט בכניסה למשרד המשפטים (צילום: אוהד צויגנברג)
היועמ"ש מנדלבליט מגיע למשרד המשפטים(צילום: אוהד צויגנברג)

שי ניצן בדרך לשימוע של בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
פרקליט המדינה ניצן בדרכו לשימוע(צילום: אוהד צויגנברג)
 

כספי הוסיף כי הוא "מייחס חשיבות רבה להליכי השימוע, ועל יסוד תוצאות החקירות והחומרים המצויים ברשותי וברשות צוות ההגנה, אני סבור שקיים בסיס מוצק לשנות את פני הדברים כפי שהם עולים מכתב החשדות". הוא התייחס לפרשה שתעלה היום בשימוע ורמז לאופי הטענות שיציג: "למיטב ידיעתי תהיה זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שמערכת היחסים בין גורמי ממשל ועובדי ציבור לבין התקשורת נבחנת בהיבטים פליליים".

 

גם עו"ד עמית חדד מצוות ההגנה הצהיר כי עסקת טיעון לא באה בחשבון ואמר: "אנחנו נציג בשימוע גם את הראיות שכולם מכירים וגם ראיות חדשות. אנחנו מאמינים בהליך השימוע, ומאמינים שלאחריו ייסגרו כל שלושת התיקים".

 

במסגרת השימוע שייערך בארבעת הימים הקרובים, סנגוריו של ראש הממשלה יטענו במשרד המשפטים בירושלים מול צוות של אנשי הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה. מטרתם היא למנוע הגשת כתב אישום נגד נתניהו, או לפחות לשנות כמה מסעיפי האישום.

ביג בנימין נתניהו פרקליטי פרקליטים רם כספי יוסי אשכנזי עמית חדד אביחי מנדלבליט שי ניצן ליאת בן ארי (צילום: צביקה טישלר, עידן גרוס, רפאל מזרחי, גיל נחושתן, דוברות משרד המשפטים, AP)
מימין: פרקליטי נתניהו כספי, אשכנזי וחדד. משמאל: מנדלבליט, ניצן ובן ארי(צילום: צביקה טישלר, עידן גרוס, רפאל מזרחי, גיל נחושתן, דוברות משרד המשפטים, AP)
 

היומיים הראשונים של השימוע, היום ומחר, יוקדשו לתיק 4000, פרשת בזק-וואלה, שבו מיוחסת לנתניהו עבירת שוחד, לצד מרמה והפרת אמונים. במרכז תיק 4000 ניצב החשד שנתניהו קיבל החלטות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים לטובת קבוצת בזק - ובתמורה לכך שאול אלוביץ', שהיה בעל השליטה בבזק ובאתר החדשות וואלה, דאג לסיקור אוהד ומוטה לטובת נתניהו ובני משפחתו.

 

נתניהו ייוצג בשימוע על ידי עשרה פרקליטים, ואת התביעה הכללית ייצג צוות של כ-20 מבכירי הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, בראשות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי, אשר ליוותה את חקירות ראש הממשלה מתחילתן. את עיקרי הטיעונים מטעם ראש הממשלה היום בפרשת 4000 צפוי להציג עורך הדין יוסי אשכנזי, ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

שאול אלוביץ' בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג, מארק ישראל סלם)
אלוביץ' ונתניהו. הפרקליטים יציעו הסברים חלופיים לסעיפי האישום(צילום: אוהד צויגנברג, מארק ישראל סלם)
 

אורי קורב, לשעבר פרקליט מחוז ירושלים והתובע במשפט אולמרט, אמר באולפן ynet כי "היו שימועים בעבר, כמו של ליברמן לדוגמא, שהפכו את הקערה על פיה. השימוע יכול לבטל את כל האישומים או את חלקם, או להקל את סעיפי העבירות", אמר קורב. "כמי שישב במאות שימועים מהצד השני, ולא מעט שימועים בשנים האחרונות כסנגור, ודאי שהוא יכול לשנות".

 

קורב הוסיף כי "לשימוע יש גם עניינים טקטיים ואסטרטגים. אני מניח שבשימוע מהסוג הזה חלק מהעניין יהיה גם להראות לתביעה מהן השלמות החקירה שכדאי וצריך לעשות, ובאופן ספציפי אני מניח שההגנה תדרוש לערוך עימות בין נתניהו לבין עדים מרכזיים - ובראש בראשונה עדי המדינה. אני לא בטוח שקיבלנו תשובה מספיק משכנעת מצד הפרקליטות לסירוב הזה".

 

- מה ההיגיון בעימות עם עדי מדינה?

"גם בתיק הזה נעשו עימותים, לפי מה שפורסם, לגברת נתניהו ולאחרים. כשמגיע חשוד ומבקש עימות צריכה להיות סיבה טובה לסרב לבקשה הזאת".

 

לפי קורב, "תיק 4,000 מורכב מאינסוף פרטים, ואלוהים נמצא בפרטים הקטנים". הסנגור טוען כי מה שבולט בעיניו בתיק הוא ריבוי עדי מדינה ללא ראיה ישירה לשוחד. "בכתב החשדות כתוב 'ציפיות והבנה', לא כתוב תיאום או הסכם, ולא בכדי. זה אומר שאף אחד מעדי המדינה ואף אחת מהראיות לא הביאה לתיק שוחד, ולכן מדובר בתיק נסיבתי ובעייתי".

אורי קורב ()
אורי קורב

- יכול להיות שלמנדלבליט תהיה תעוזה לבטל את התיק?

"אם אין לו את התעוזה אז אסור היה לו לקחת את התפקיד", אמר קורב. "אני מאמין שיש לו את התעוזה, ומציע להקשיב לו. הוא אומר שהוא מגיע לשימוע בלב פתוח ובנפש חפצה, ואני חושב שהדבר הראשון שהוא צריך לעשות זה להגיש תיק שהוא מאמין בו ולסגור תיק שהוא לא מאמין בו. הוא ישמע טיעונים רבים, לא בטוח שישמע את כולם. בשימוע יש התנהלות טקטית ואסטרטגית, אם אתה לא באמון מלא בצד השני, או שאתה מעריך שלא תצליח לשכנע אותו, אז אתה שומר את הקלפים שלך לשלבים מאוחרים יותר כי אתה לא רוצה לבזבז טיעון או ראיה שיכולה להושיע אותך אחר כך".

 

- יש לא מעט משפטנים שאומרים שהתיק הזה מוזיל את עבירת השוחד.

"עבירת השוחד, כמו שאמר עליה השופט חשין באחד מפסיק הדין, היא עבירה מאוד טכנית וצריך להפעיל את השכל הישר כשבאים להשתמש בה. השאלה אם זה שוחד או לא היא שאלה עובדתית שצריכה להיגזר בין השאר על המשקל הסגולי של התמורה שקיבלת. האם רוב הכתבות הן על הפריזורה של מישהו? או שהן באמת מקדמות אותו מאוד בחיים? לא בטוח שהתיק הזה עובר את הרף הנדרש של תיק נסיבתי כדי להוכיח שיש יחסי תן וקח".

 

קורב ציין כי הוא הופתע מכמות המשתתפים בשימוע, הכוללת 10 עורכי דין מצד נתניהו וכ-20 בכירים ממשרד המשפטים והפרקליטות. "כש-30 בני אדם יושבים בשימוע שאמור להיות הליך אינטימי עם סיג ושיח. בגלל שהפורום כל כך רחב, יכול להיות שאנשים שיש להם שאלה טובה אבל הם לא ישאלו אותה כי יש שם אלמנט של תור". הוא הוסיף כי ריבוי המשתתפים עלול להפריע להחלטה של היועמ"ש: "לא בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה אחרי שימוע בסדר גודל כזה".

העבירה - שוחד: תיק 4000

תיק 4000 נחשב לפרשה המורכבת ביותר מבין תיקי ראש הממשלה, ובה העבירה החמורה ביותר שמיוחסת לנתניהו - עבירת שוחד. נתניהו חשוד בלקיחת שוחד מהטייקון שאול אלוביץ' ומרעייתו איריס, וכן במרמה ובהפרת אמונים.

 

מכתב החשדות בתיק זה עולה שבשנים 2012 עד 2017, ראש הממשלה ומקורביו התערבו לכאורה באורח מתמשך בתכנים שפרסם וואלה, וכן ביקשו להשפיע על מינויים של עורכים וכתבים, תוך שימוש בקשריהם עם בני הזוג אלוביץ'. מהחקירה עלה כי ראש הממשלה פעל לקידום ענייניו של אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס, תוך קידום עניינים אלה בסיקור המוטה בוואלה. לפי החשד, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר וואלה נועדה לכאורה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה. במהלך השימוע צפויים הפרקליטים להציע הסברים ופרשנות חלופיים לסעיפי האישום המוצעים נגד נתניהו, כפי שאלה עולים מכתב החשדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
פרקליטי נתניהו בכניסה לשימוע
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים