שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחרי המתקפה האיראנית: "אין אמון בבן סלמאן"

  "המתקפה שמיוחסת לאיראן במתקני הנפט החריפה את התסכול מיורש העצר": גורמים סעודים ודיפלומטים זרים סיפרו לרויטרס שבכירים במשפחת המלוכה לא מאמינים שבן סלמאן מסוגל להתמודד מול איראן, ולהנהיג את מעצמת הנפט. מי עשוי להיאבק נגדו על הכתר?

  מאז המתקפה במתקני הנפט בסעודיה גובר התסכול בממלכה מהנהגתו של מוחמד בן סלמאן, יורש העצר והמנהיג בפועל. בעקבות המתקפה שמיוחסת לאיראן חוששים בכירים במשפחת המלוכה אל-סעוד שבן סלמאן לא מסוגל להנהיג את מעצמת הנפט הגדולה בעולם. דיפלומטים זרים וגורמים סעודים שוחחו עם רויטרס על היחס לבן סלמאן בקרב אנשי עסקים בכירים, ודמויות מפתח במשפחת המלוכה (שמונה עשרת אלפים איש). כולם נותרו בעילום שם.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  באליטה הסעודית יש שמאמינים שהמדיניות של בן סלמאן, שמכונה במערב MBS, נוקשה מדי. המתקפה במתקני הנפט החריפה את הביקורת של מי שמשוכנעים שהיחס שלו ליריבה הגדולה איראן תוקפני במידה מוגזמת. "יש הרבה טינה כלפי ההנהגה של יורש העצר", אמר אחד הגורמים, שמגיע מהאליטה הסעודית ומקושר למשפחת המלוכה. "איך הם לא היו מסוגלים לזהות את המתקפה?", הוסיף. לדבריו לעשירי סעודיה "אין אמון" בבן סלמאן. שאר הגורמים אמרו שהם שותפים לתחושה הזאת.

   

  בן סלמאן בראיון ל-CBS    (רויטרס)

  בן סלמאן בראיון ל-CBS    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מוחמד בן סלמאן יורש העצר של סעודיה (צילום: רויטרס)
  יורש העצר בן סלמאן. מעמדו ייפגע?(צילום: רויטרס)
   

  ליורש העצר יש עדיין תומכים נלהבים. גורם סעודי שמקורב לנאמניו של בן סלמאן אמר: "האירועים האחרונים לא יפגעו בפוטנציאל שלו לשלוט מכיוון שהוא מנסה לעצור את ההתפשטות האיראנית באזור. זה עניין פטריוטי, ולכן הוא לא יהיה בסכנה, לפחות כל עוד אביו בחיים".

   

  בכיר דיפלומטי זר ציין שהסעודי הממוצע עדיין רוצה שהעם יתאחד מאחורי בן סלמאן וחושב שהוא מנהיג חזק, החלטי ונמרץ. בראיון ששודר בראשון ברשת CBS האמריקנית אמר בן סלמאן שהגנה על סעודיה היא משימה קשה מכיוון שהממלכה גדולה והאיומים שניצבים מולה רבים. הוא קרא לתגובה עולמית נגד איראן, אך הדגיש שהוא מעדיף פתרון מדיני על פני פתרון צבאי.

  גרפיטי של המלך סלמאן ו מוחמד בן סלמאן יורש העצר של סעודיה ב ריאד (צילום: רויטרס)
  המלך סלמאן ובנו על קיר ברחוב בריאד(צילום: רויטרס)
   

  סעודיה היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ובעלת ברית חשובה של ארה"ב במזרח התיכון. בן סלמאן, נזכיר, אמור לרשת את הכתר של אביו – המלך סלמאן בן ה-83. אך יורש העצר בן ה-34 הוא כבר המנהיג בפועל של הממלכה, ובשנים האחרונות הנהיג רפורמות רבות. כדי לקרוץ למערב הבטיח להפוך את סעודיה למדינה מודרנית יותר וערך בארצו אירועי תרבות שנחשבים מערביים – כמו הופעה של הבקסטריט בויז.

   

  בן סלמאן, שאהוד במיוחד על הצעירים, זכה לשבחים כשביטל את האיסור שמונע מהסעודיות לנהוג. בפן הכלכלי הוא הודיע על רפורמה שנועדה להפחית את התלות האדירה של הממלכה בנפט. אך בעיניי רבים הרפורמות האלה עומדות בצל טענות להפרת זכויות אדם – בין השאר מעצר מתמשך של מתנגדי משטר.

  מוחמד בן סלמאן סעודיה ראיון 60 שניות מזהיר מהסלמה עם איראן (צילום: Eric Kerchner for CBSNews/60MINUTES/Handout via REUTERS)
  בן סלמאן בראיון ל-CBS(צילום: Eric Kerchner for CBSNews/60MINUTES/Handout via REUTERS)
   

  ב-14 בספטמבר הותקפו שני מתקני נפט גדולים של חברת "ארמקו" הממלכתית. המתקפה הנרחבת גרמה לסעודיה לקצץ זמנית בחצי את ייצור הנפט שלה - 5% מהתפוקה העולמית. סעודיה וארה"ב הטילו את האחריות על איראן, שהכחישה מעורבות בתקיפה. מי שלקחו אחריות הם המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן. במלחמה בתימן הם נאבקים מול כוחות הקואליציה הערבית בהנהגת סעודיה.

   

  "עוצמת המתקפות האלה לא קשורה לאובדן חיי אדם, ולא לעובדה שיורש העצר הוא גם שר ההגנה ושאחיו הוא סגנו. ובכל זאת ניתן לטעון שהמדינה ספגה את המתקפה הגדולה ביותר בתולדותיה – ונגד 'היהלום שבכתר'", אומר ניל קוליאם, פרשן ליחסים בינלאומיים שמתמחה בנעשה בסעודיה ובמפרץ הפרסי. "האמון ביכולת של בן סלמאן לשמור על ביטחון המדינה הולך ופוחת, וזו תוצאה של המדיניות שלו", אמר הפרשן על יורש העצר, שאחראי על מדיניות הביטחון ומדיניות החוץ.

  מוחמד בן סלמאן  (צילום: AP)
  "התסכול כלפי יורש העצר גובר"(צילום: AP)
   

  המתקפה החריפה את חוסר שביעות הרצון ממינויו של בן סלמאן לפני שנתיים. בן סלמאן הצעיר הקדים את יריביו בדרך אל הכתר, ועצר מאות בני אדם – רבים מהם אישים בכירים – בטענות לשחיתות. ברחבי העולם מאשימים את בן סלמאן באחריות רבה למשבר ההומניטארי החריף בתימן, במלחמה שבה נהרגו עשרות אלפי בני אדם.

   

  בנוסף עורר השלטון הסעודי ביקורת וזעזוע בשנה שעברה – בעקבות הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. לפי ה-CIA בן סלמאן הורה לרצוח את חשוקג'י, שבעבודתו מתח ביקורת על השלטון בריאד. חשוקג'י נרצח לפני שנה בדיוק. באיסטנבול נערך היום טקס לזכרו. בראיון ל-CBS הכחיש בן סלמאן שהורה לרצוח את העיתונאי, אך אמר שהוא לוקח אחריות מכיוון שהרצח היה "במשמרת שלו".

  טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
  ג'מאל חשוקג'י. יום השנה לרצח(צילום: EPA)

  הגורמים ששוחחו עם רויטרס מספרים שמתנגדיו של MBS טוענים שמדיניות החוץ התוקפנית שלו נגד איראן, והמעורבות שלו במלחמה בתימן, מעמידה את הממלכה בסכנה. הסעודים מביעים תסכול מכך שבן סלמאן לא מסוגל למנוע את המתקפות נגד סעודיה (החות'ים ירו טילים לעבר סעודיה פעמים רבות לפני המתקפה במתקני הנפט) – למרות שריאד השקיעה מאות מיליארדי דולרים בביטחון.

   

  שר החוץ הסעודי, עאדל אל ג'ובייר, אמר בנאום בניו יורק שסעודיה הצליחה למנוע מתקפות של מאות טילים בליסטיים ועשרות מל"טים. הוא הוסיף שהעובדה שסעודיה לא הצליחה לסכל את המתקפה ב-14 בספטמבר היא מכיוון "שקשה מאוד לאתר חפצים קטנים שעפים בגובה של 90 מטר". באליטה הסעודית אומרים שהמאמצים של בן סלמאן לחזק את סעודיה גורמים לה נזק. גורם שמקורב לממשלה אמר שבן סלמאן הקיף את עצמו באנשים חסרי ניסיון.

  ה מורדים ה חות'ים ב תימן הפציצו ב סעודיה תקיפה בית זיקוק אבקאיק (צילום: רויטרס)
  שריפה במתקן נפט בסעודיה בחודש שעבר(צילום: רויטרס)
   

  לפני שנתיים המלך סלמאן הדיח את יורש העצר מוחמד בן נאיף, אחיינו ששימש גם כשר הפנים. לבן נאיף בן ה-60 היו כמעט שני עשורים של ניסיון בתפקידים בכירים במשרד הפנים, שאחראי על מדיניות הפנים והמודיעין. כשבן סלמאן מונה ליורש העצר הוא מינה לתפקיד שר הפנים את בן דודו בן ה-33, והעביר חלק מסמכויות המשרד - כמו ענייני המודיעין והלוחמה בטרור - לידי לידי בית המשפט המלכותי.

   

  בצעד שלטוני נוסף הדיח בשנה שעברה בן סלמאן את הנסיך מיטב בן עבדאללה, שפיקד מאז 1996 על יחידת עילית של כוחות הביטחון – המשמר הלאומי של ערב הסעודית. מי שהחליף אותו היה הנסיך עבדאללה בן בנדאר בן עבדול עזיז, שהיה סגן מושל מכה במשך פחות משנתיים וקודם לכן איש עסקים.

   

  תימן צנעא מורדים חות'ים חמושים חותים (צילום: AFP)
  מורדים חות'ים בתימן. רבבות הרוגים במלחמה(צילום: AFP)
   

  גורמים סעודים ודיפלומטים זרים אומרים שמשפחת המלוכה לא צפויה להתנגד לבן סלמאן בזמן שאביו בחיים. הם מניחים שהמלך לא יפנה עורף לבן המועדף שלו. סלמאן כבר העביר את רוב סמכויותיו לבנו, אך עדיין מנהל את ישיבות הממשלה ומקבל את פניהם של מנהיגים זרים. לפי הגורמים ששוחחו עם רויטרס האיום הבולט כרגע על בן סלמאן במשפחת המלוכה הוא הנסיך אחמד בן עבדול עזיז, בן 77 ואחיו של המלך סלמאן. בבוא העת הוא עשוי להיאבק איתו על הכתר ולזכות בתמיכת בני המשפחה, זרועות הביטחון והמעצמות הזרות. "כולם מסתכלים על אחמד לראות מה הוא עושה. המשפחה ממשיכה לחשוב שהוא האיש היחיד שיכול להציל אותם", אמר איש עסקים בכיר.

   

  לפי שעה אין שום הוכחה שהנסיך אחמד יאבק עם בן סלמאן על הכתר. הנסיך אחמד שומר על פרופיל נמוך מאז שחזר לריאד באוקטובר 2018, אחרי ששהה בחו"ל ומתח ביקורת על ההנהגה הסעודית כשהגיב למפגינים בלונדון שקראו להפיל את שושלת אל-סעוד. אחמד חבר ב"מועצת הברית" של משפחת המלוכה הסעודית. ב-2017 הוא היה אחד משלושה חברים בלבד שהתנגדו למינוי של בן סלמאן ליורש העצר. כשאחד הגורמים הסעודים נשאל אם אחמד ינסה להפוך למלך כשאחיו ימות הוא השיב: "כשנגיע לגשר נחצה אותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  יורש העצר בן סלמאן. מעמדו ייפגע?
  צילום: רויטרס
  מומלצים