שתף קטע נבחר

שקד: "לא נהיה המכשול להקמת ממשלה"

יו"ר ימינה אמרה כי רשימתה לא תהווה מכשול להקמה של ממשלה בלעדיה. בריאיון לאולפן ynet טענה כי הממשלה לא קמה בשל "קפריזות של לפיד וליברמן", אך האחרון עדיין מוזמן לבלוק הימין: "יוכל להביא הישגים גדולים". התחייבות לנתניהו עד הסוף? "דיה לצרה בשעתה"

 

 

 

יו"ר ימינה איילת שקד אמרה היום (ה') בריאיון לאולפן ynet כי רשימתה לא תהיה המכשול שיוביל למערכת בחירות שלישית - אך סירבה לומר אם תסכים להישאר בחוץ במידת הצורך. בנוגע לבלוק הימין הדגישה: "לא נפרק את השותפות בגלל קפריזה של לפיד וליברמן".

 

איילת שקד אולפן  ynet (צילום: אבי מועלם)
איילת שקד באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

על יו"ר ישראל ביתנו, שנפגש הבוקר עם רה"מ נתניהו, הוסיפה: "יש פתיחות בגוש הימין אם הוא ירצה להיכנס לממשלה. הוא ווכל להשיג הישגים מרשימים ויפים בנושאי דת ומדינה". 

 

נתניהו וליברמן נפגשו. הליכוד: "לא הושגה פריצת דרך"

סדקים ראשונים בבלוק הימין

 

 -היום משביעים כנסת, עוד חודשיים ומתפזרים?

"נקווה שלא. אני חושבת שזו אחריות של כולם לדאוג שתקום ממשלה, זה מצב בלתי נסבל ללכת לבחירות שלישיות, המפתחות בידיים של לפיד ושל ליברמן".

 

-אתם לא תיתנו למערכת בחירות שלישת להתקיים? אתם מתחייבים?

"אנחנו נגד, אנחנו עושים מאמצים גדולים לעזור לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במה שאנחנו יכולים כדי להקים ממשלה".

 

-אתם מקיימים פגישות על בסיס שוטף עם רה"מ, למה שלא תגידו 'אנחנו המכשול בדרך לאחדות, לא ייתכן לנהל גוש מול מפלגה אחת, אנחנו בחוץ'?

"אנחנו לא המכשול. בצלאל סמוטריץ' אמר אתמול לרה"מ שאם מישהו חושב שהוא המכשול אז הוא מוותר".

 

-גם את מוותרת מוכנה להישאר בחוץ לטובת ממשלת אחדות?

"אנחנו לא המכשול".

 

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
"חרמות זה דבר בזוי". הפגישה בין גנץ, ריבלין ונתניהו(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )

 

לדברי שקד, ההחלטה על בלוק הימין הייתה נכונה למרות השפעת המהלך על אפשרות הקמת ממשלת אחדות. "הלכנו מאוד רחוק בשביל גנץ וכחול לבן", אמרה, "הסכמנו לממשלה שבה חצי מהשרים יהיו מגוש הימין וחצי מהשמאל. גם בעניין הרוטציה שנתניהו הסכים לה - הוא אפילו הסכים לנבצרות. אם טובת המדינה חשובה לכחול לבן הם צריכים לשים את כל החרמות שלהם בצד".

 

שקד הוסיפה כי "הפסילה של כחול לבן את החרדים או את סמוטריץ', גם את נתניהו, היא בזויה. כחול לבן יודעים היטב שאם הם רוצים להקים ממשלה - אפשר לעשות את זה עכשיו". לדבריה, מדובר בחרמות אישיות נגד ראש ההמשלה: "לגנץ אין התנגדות לחרדים, הוא ראה כמה סקרים שאפשרו לו לקחת שני מנדטים מליברמן אז הוא יצא עם ממשלת אחדות. גם ליברמן ישב שנים רבות עם החרדים בממשלות, שום דבר לא קרה".

"המפתח לממשלה בידיים שלהם". לפיד וליברמן (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
"המפתח לממשלה בידיים שלהם". לפיד וליברמן(צילום: עפר מאיר)

 -זה השתנה. המצב הוא שיש שתי מפלגות גדולות וגושים שמרכיבים יותר מ-100 ח"כים, אי אפשר לנהל ככה מדינה.

"ליברמן יודע שהוא יכול להשיג הישגים מרשימים, גם בחוק הגיוס, גם בתיקים ספציפיים למפלגה שלו, גם במעמד שלו, גם בעניינים מהותיים שחשובים לו, ולהיכנס לממשלת ימין ולא לגרור את המדינה לבחירות בפעם השלישית. בידיים שלו למנוע את זה".

 

שקד הוסיפה כי "קיימת פתיחות בגוש הימין לאפשרות שליברמן ייכנס לממשלה" והוסיפה כי על נושאים מהותיים לציבורים הללו, כמו נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת "אנחנו מוכנים לדבר",.

 

על ההתנגדות של ליברמן לשבת עם החרדים אמרה כי "זו פסילה אישית ולא אידאולוגית. ליברמן ישב בהרבה ממשלות עם החרדים, ואם הוא רוצה לקדם ענייני דת ומדינה זה אפשרי, צריך לשבת למו"מ. השותפות בין הליכוד לציונות הדתית לחרדים היא הבסיס של שלטון הימין, ואנחנו לא נפרק את השותפות הזו בגלל קפריזה של יאיר לפיד".

 

 

אמש פורסם כי ציגי מפלגות גוש הימין (ש"ס, יהדות התורה וימינה) סירבו לבקשת הליכוד לחתום על התחייבות להמשך השותפות גם בפרק הזמן האחרון להרכבת הממשלה – אותם 21 ימים שיגיעו, אם וכאשר, אחרי שהן בנימין נתניהו והן בני גנץ לא יצליחו במשימה. שקד הסבירה את הסירוב להתחייב: "אין צורך להגיע עד ל-21 יום כרגע. אנחנו נמצאים בטווח המנדט של רה"מ, ויכול להיות שבשבוע הבא המנדט יעבור לגנץ. אמרנו מראש שאנחנו מחוייבים לגוש וסיכמנו שאם תהיה פנייה של כחול לבן לימינה או לחרדים - לא ננהל מו" מ פרטני אלא בתור גוש. אם נגיע לשם - נדבר".

 

-אמרת שנתניהו הסכים לרוטציה ולנבצרות, הוא אמר שזה בסיס למו"מ. הוא הודיע לכחול לבן שהוא מסכים?

"הוא אמר שהוא מוכן לדבר על זה".

 

-זה לא מה שאמרת, אמרת שהוא הסכים לרוטציה וגם לנבצרות.

"הוא הסכים לדבר על זה במו"מ".

   

-אבל לתפיסתך, מתי רה"מ צריך לצאת לנבצרות?

"לתפיסתי הוא לא צריך כי יש חוק במדינת ישראל והחוק אומר שהוא יכול לכהן בתור ראש ממשלה עד לפסק דין חלוט. זה עניין שיוכרע במו"מ".

 

-הפתרון למשבר יהיה באיזשהו מו"מ חשאי, את יודעת על מו"מ כזה?

"לא, אין מו"מ חשאי. יש מסלול גלוי של אלקין ולוין מול טורבוביץ' ושלום שלמה, אבל המסלול הזה נותק אתמול או שלשום בגלל דרישה של כחול לבן. שלום שלמה עובד כרגע עם כחול לבן, אנחנו עובדים עם יריב לוין ואלקין ואני מקווה שהצדדים יחזרו לדבר".

 

-אם מחר בבוקר נתניהו מכנס אתכם ואומר שהוא החליט למנוע מערכת בחירות שלישת וזה אומר שאתם תשלמו את המחיר, תישארו בחוץ והוא הולך לממשלת אחדות עם כחול לבן. זה מקובל עלייך?

"רה"מ מנהל מו"מ בשם כל גוש הימין. אם הוא יחליט לפרק את הגוש אנחנו נשב איתו ונדבר על זה. יש לנו אחריות גדולה ואנחנו רוצים שתקום ממשלה ושלא נידרדר לבחירות פעם נוספת".

 

-את אומרת שהגוש הזה הוא טקטי, שהוא לא אמיתי.

"הפוך, הגוש הזה קודם כל אידיאולוגי. הברית בין הליכוד לציונות הדתית ולחרדים היא חשובה כי עליה מתבסס שלטון הימין".

 

-אבל היא לא קדושה כי במחצית ממשלת נתניהו הבריתות האלה לא היו.

"זה נכון, ב-2009 הוא השאיר את האיחוד הלאומי בחוץ והכניס את העבודה. אם נתניהו יחליט שהוא לא חפץ בה יותר אנחנו נשב ונדבר ונראה מה עושים".

 

-ב-21 הימים שנותרו, נניח שיולי אדלשטיין או גדעון סער אומרים 'בואי נמנע מערכת בחירות שלישית', את איתם?

"אני לא מתייחסת פה ל-21 הימים, אני אומרת שהליכוד בחר יו"ר והוא בנימין נתניהו. כל עוד זה כך, מי שרוצה לנהל מו" מ צריך לעשות את זה מולו".

 

-היה פרסום על מגעים ביניכם לבין הליכוד לחיבור סיעות. את ובנט תיכנסו לליכוד, זה על הפרק?

"לא, אין מגעים כאלה. היה פרסום אך אין מגעים כאלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איילת שקד באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים