שתף קטע נבחר

המגזר הערבי שובת: "לא להאמין להבטחות של ארדן"

ביישובים הערביים שובתים בעקבות גל הרציחות, האלימות והפשיעה במגזר - והשר לביטחון הפנים כינס דיון מיוחד. הפגנות נערכו בנצרת, בצומת נחף ובטירה. הפגנה תתקיים גם במג'ד אל-כרום, שם נרצחו שני אחים: "ביטחון האזרחים לא על סדר היום של הממשלה"

 

 

בכלל היישובים הערביים בארץ שובתים היום (ה') בעקבות גל הרציחות, האלימות והפשיעה במגזר. השביתה, שהוכרזה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, כוללת סגירה של בתי עסק, בתי ספר ומקומות ציבוריים וכן את הרשויות המקומיות.

 

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב צומת כפר נחף  ()
"למרות ההבטחות, לא הייתה כל התפתחות בטיפול הממשלתי בפשיעה". הפגנה בצומת נחף

הבוקר נערכו הפגנות בנצרת, בצומת נחף ובטירה. המפגינים בטירה חסמו את הכביש הראשי בעיר וקראו לתושבים להצטרף לשביתה ולא להתייצב במקומות העבודה. כוחות משטרה נכחו במקום. אחר הצהריים תתקיים הפגנה במועצה המקומית מג'ד אל-כרום, בה נרצחו שלשום שני האחים אחמד וחליל מנאע באירוע ירי. הפגנות וחסימות כבישים צפויות גם מחר אחרי תפילות יום שישי.  

 

המפגינים קראו להמשיך במאבק ובהפגנות, ו"לא להאמין להבטחות" של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שהמשטרה "תדאג לביטחון התושבים ותאסוף את כל הנשק שפוגע באזרחים ומאיים על חייהם".

 

ארדן כינס בעקבות גל הרציחות דיון מיוחד עם פיקוד המשטרה. "המצב במגזר כיום הוא מצב חירום, ועל המשטרה להפעיל את כל היכולות שלה ולהילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כפי שהיא נלחמת בטרור", אמר השר. "זהו טרור פלילי שפוגע בציבור הרחב וצריך למגר אותו. אני מצפה שהמשטרה תפעיל את היחידות המיוחדות שלה ואת להב 433 כדי למגר את ארגוני הפשיעה בחברה הערבית ותתגבר עוד יותר את כוחות הסיור ברחובות ביישובים הערבים כדי לייצר תגובה מהירה לכל אירוע אלימות".

 

ארדן קרא למנהיגים הערביים, בהם אימאמים, ראשי רשויות וחברי כנסת "להתעלות מעל חילוקי הדעות" ולהצטרף למאבק בפשיעה: "מדובר גם בשינוי אכיפתי והרתעתי שלשמו אנו פועלים, אך גם בשינוי פנימי בתוך החברה הערבית שרק יחד נוכל להשיג", ציין השר.

 

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב אלו מקלנסוה  ()
בתי עסק נותרו סגורים. חנויות סגורות בקלנסווה

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב אלו מקלנסוה  ()

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב אלו מקלנסוה  ()
"אין ביטחון אישי בכלל". קלנסווה, היום

ברשימה המשותפת, שחבריה הודיעו שיחרימו את טקס הצהרת האמונים שתיערך במליאת הכנסת אחר הצהריים, אמרו כי "למרות הבטחות של הממשלה ושל השר לביטחון הפנים לגיבוש תוכנית, לא הייתה כל התפתחות בטיפול הממשלתי בפשיעה בחברה הערבית. התנהלות הממשלה מוכיחה כי הביטחון האישי של האזרחים הערבים פשוט לא נמצא בסדר היום שלה".

 

בנוסף הציגה הרשימה המשותפת נקודות מרכזיות למאבק בפשיעה, שבמסגרתה תקום תוכנית ממשלתית מתוקצבת ובין-משרדית למאבק בפשיעה והאלימות. "המשימה הזו לא יכולה להיות עבודה בלעדית של המשרד לביטחון הפנים והמשטרה, כי זו בעיה חברתית רחבה ורבת פנים", טענו במפלגה. עוד דרשו תוכנית פעולה משטרתית ברורה נגד ארגוני הפשיעה באוכלוסייה הערבית, בדגש על ייבוש המקורות התקציביים של הארגונים.

 

כמו כן ביקשו חברי הרשימה לערוך מבצעים מסוגרים לאיסוף נשק ביישובים הערביים, והקמת צוות מיוחד במשטרה שיגייס את כל האמצעים המודיעיניים לפענוח הרציחות - בהם גם שימוש באמצעים ביומטריים חדשניים. ובתחום החברתי דרשו ברשימה לפתח תכניות פנאי, תרבות וחינוך בכפרים והערים הערביות וליצור תחומי עיסוק אלטרנטיביים לצעירים הערבים.

 

אינפו מגזר ערבי אלימות רצח אינפו פשע שביתה ()

ועדת המעקב הכריזה על צעדי המחאה לאחר הרצח שלשום של שני האחים במג'ד אל-כרום. השניים נפצעו מירי ככל הנראה במהלך קטטה שפרצה ביישוב. אח שלישי נפצע באורח קל, ואדם נוסף שהיה מעורב בקטטה נפצע באורח קשה מאוד. באותו בוקר ירו אלמונים לעבר רכבו של ראש המועצה ביישוב הסמוך נחף. אלו מצטרפים אל 11 בני אדם מהמגזר שנרצחו רק בחודש ספטמבר, ו-68 מתחילת שנת 2019.

 

ראש מועצת נחף, עבד אל באסט קיס, אמר היום בריאיון לאולפן ynet שהוא חושש לחייו. "אין ביטחון אישי בכלל. יורים לכל עבר בכל שעות היום", הוא אמר. "כולנו אשמים. אני מתחיל מעצמי, כהורה לילדים, כמועצה, מנהלי בתי ספר, מורים, הורים בבית, משטרה, ממשלה. אין אף אחד שעושה משהו מהותי ומשמעותי. הכול רק דיבורים". 

 

 

 

 - אתה מפחד?

"כן. אתה חי בשגרה לא נוחה של ירי ושריפת רכבים. יורים לכל עבר בכל השעות, שעות היום, שעות הערב, במרכז הכפר. ביטחון אישי אפסי בכפר לאנשים.

 

- אנשים לא יכולים ללכת ברחוב ומפחדים להגיד משהו. איך זה הגיע למצב הזה?

"אין הרתעה – לא חברתית ולא משטרתית. אנשים לא מורתעים"

 

ראש המועצה נשאל על מעורבותה של הרשימה המשותפת והשיב כי הוא לא בטוח עד כמה הם יכולים לעזור. "ביום שישי הזמנתי את כל הכפר לכנס לאולם הספורט במתנ"ס כדי לשתף את האנשים ולמצוא פתרון. אני מקווה שזה יצליח, כמועצה אנחנו מושיטים יד לכל המוסדות הממשלתיים בשביל למצוא פתרון למגיפה שאנחנו חיים בה".

 

- אתה חושב שמשטרת ישראל צריכה להיכנס בכוח ולהוציא את הנשקים?

"אני מקווה שיעשו את זה".

 

- לא תהיה התנגדות? לא יצאו לכבישים?

"95% מהחברה הערבית, ואולי אפילו יותר, רוצים לחיות בשלווה ושלום. הקבוצה הקטנה והקיצונית ביותר היא זו שעושה את כל הבלאגן הזה", אמר." אנשים רוצים לחיות בשקט בכל מחיר. לחברה הערבית נמאס מהחיים האלו, אי אפשר, זה סיוט. זה סיוט לכל בן אדם

 

הבוקר הודיעה המשטרה כי עצרה שלושה צעירים בחשד לירי שלשום לעבר מספרה ביישוב דיר חנא. מהירי נפצעו שני צעירים באורח בינוני. החשודים יובאו היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בעכו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים