שתף קטע נבחר

"ההתנדבות היא רק הצ'ופר במלגה"

תמיר אטיאס, שקיבל מלגה מ-FIDF, מסייע לבן לעולים חדשים: "אני מעניק למישהו מהידע שלי ואני רואה את ההערכה שלו ושל משפחתו". ורד בכר, שקיבלה את אותה מלגה, הוסיפה: "אנחנו נותנים מעצמנו, בלי אינטרס, בלי תנאים ובלי גבולות"

שנת הלימודים במוסדות להשכלה הגבוהה תיפתח אחרי החגים וסטודנטים רבים מחפשים מלגה ברגע האחרון, על מנת לנסות לממן את שכר הלימוד. הנה שתי הצעות למלגות עם התנדבות למען הקהילה. 

 

המלגות של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה

תוכנית המלגות !IMPACT של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF), נוסדה בשנת 2002 במטרה להוקיר את הלוחמים על שירותם הצבאי המסור ותרומתם להגנת המדינה וביטחונה. המלגות מוענקות לחיילים משוחררים מהמערך הלוחם בצה"ל (לוחמים ותומכי לחימה) ממשפחות מעוטות יכולת כלכלית. גובה המלגה הינו 4,000 דולר לכל שנת לימוד, כאשר כל מלגאי ממומן על ידי תורם אישי, המלווה אותו לאורך כל לימודי התואר הראשון (עד 4 שנות לימוד).

 

עד כה העניק FIDF מלגות !IMPACT לכ-14,800 חיילים משוחררים מהמערך הלוחם בצה"ל. מאז הקמת תוכנית המלגות !IMPACT, הסטודנטים שקיבלו את המלגה תרמו למעלה מ-5.5 מיליון שעות התנדבות בקהילה.

 

תמיר אטיאס (26) מעפולה

תמיר, הצעיר מבין חמישה אחים, נולד עם מגבלה פיזית (C.P שיתוק מוחין). למרות המגבלה הוא לא עצר לרגע. במשך כל חייו נלחם לעשות הכל כמו כולם ומבלי לוותר לעצמו. כל אתגר שהציב לעצמו הוא כבש.

 

תמיר אטיאס ()
תמיר אטיאס

 

הוא בחר להתנדב לצה"ל ושירת כאחראי מחשוב ואבטחת מידע בגף טיסה בחיל האוויר ובמהלך שירותו הצבאי לקח חלק פעיל במבצעים "צוק איתן" ו"עמוד ענן". "היה לי ברור שאתגייס. השאלה לא הייתה אם, אלא מתי ואיפה", אמר תמיר, שתפקודו המסור וההרצאות המעשירות שנגעו בכל כך הרבה אנשים, זיכו אותו לתעודות הצטיינות והערכה ממפקדיו.

 

לאחר שירותו הצבאי, קיבל תמיר את מלגת !IMPACT של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) והחל ללמוד לימודי אפריקה ואסיה באוניברסיטת חיפה. "אחי הוא בוגר מלגת !IMPACT והוא אמר לי שאני חייב להצטרף למלגה הזו שהיא כמו משפחה", הוא מספר. "בתור מי שמעריץ את אחיו הגדול, אני שמח שניתנה לי ההזדמנות לקבל את המלגה הזאת שעוזרת להגשים חלומות".

 

במסגרת תוכנית !IMPACT של FIDF, כל סטודנט מחוייב להתנדב 130 שעות בקהילה במשך כל שנת לימודים. את ההתנדבות של תמיר הוא ביצע בארגון פר"ח. "ההתנדבות היא רק הצ'ופר במלגה. אני מתנדב עם ילד בן 7, בן לעולים חדשים מקולומביה ולמרות שהוא נולד כאן, אני מסייע לו בקריאה, בכתיבה ובלימודי עברית. בסופו של דבר, אני מעניק למישהו מהידע שלי ואני רואה את ההערכה שלו ושל משפחתו. זה מדהים. זה בדיוק 'האימפקט' שהמלגה הזו מייצרת".

 

ורד בכר (28) מקריית ביאליק

ורד שירתה כלוחמת קרקל. לאחר שירותה הצבאי קיבלה את מלגת !IMPACT של FIDF וכיום היא לומדת שירותי אנוש במכללה האקדמית עמק יזרעאל. במקביל ללימודיה ורד מתנדבת באגודה למלחמה בסרטן וחונכת שני ילדים קטנים, בנים של חולת סרטן.

 

"אפשר היה ממש לראות את הצורך של הילדים בדמות אימהית", מספרת ורד. "מהשנייה הראשונה הילדים חיפשו חום, אהבה וקירבה. אמא שלהם אמנם גרה בבית, אבל בשל מצבה היא מתקשה בתפקוד התקין".

 

ורד בכר
ורד בכר

 

ורד מוסיפה על ההתנדבות: "הילדים נמצאים בחוגים רבים ופעמים רבות אספתי אותם מהחוג או ישבתי איתם שם, רק כדי שירגישו שהם לא לבד". בנוסף לחוגים, ורד מקפידה להיפגש עם הילדים בימי שישי, לקחת אותם לאטרקציות שונות ולסייע להם בהכנת שיעורי הבית ולמבחנים וכן ביתר מטלות הבית כמו בישול.

 

"כשאני נכנסת לבית המשפחה, ויודעת שיש לי ערך, אני לא מסתכלת על כמות השעות שאני נמצאת", היא מסבירה. "אני יודעת שעצם זה שאני שם עוזר לאמא ומרגיע אותה, וגם רואה את השמחה וההתרגשות של הילדים כשאני מגיעה. הם שאלו אותי לא פעם למה אני מגיעה אליהם גם בימי שישי, וזה פשוט כי אני מתגעגעת אליהם".

 

על המלגה שאותה קיבלה, אמרה ורד: "אני חושבת שמה ש-!IMPACT עושים זו מצווה. אנחנו נותנים מעצמנו, בלי אינטרס, בלי תנאים ובלי גבולות, הרבה מעבר לשעות, ומעבר לכל סכום כספי שאנחנו מקבלים".

 

האלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF): "אחד הדגלים המרכזיים אותו מניף ארגון ה-FIDF בתמיכה בחיילי צה"ל הוא תחום החינוך, הכולל בין היתר את תכנית המלגות IMPACT!, המעניקה הזדמנות שווה ללוחמים ותומכי לחימה שידם אינה משגת, לרכוש השכלה גבוהה במוסדות אקדמיים בישראל. בכך מאפשרת התכנית לצמצם פערים חברתיים בישראל, להתמודד עם מעגל העוני ולקדם חברה ישראלית שוויונית ובריאה יותר. מעבר להוקרת החיילים על תרומתם, מהווה תכנית המלגות IMPACT! גשר איתן בין אלפי תורמי ה - FIDF למדינת ישראל דרך ובאמצעות הקשר החם והכל כך ייחודי עם המלגאים".

 

המלגה של עמידר

מי שעוד מציעה מלגות היא עמידר. עמידר מציעה מלגה בסך 5,000 שקל וזאת בתמורה ל-70 שעות התנדבות בקהילות הדיור הציבורי, ברחבי הארץ. 60 סטודנטים יוכלו לזכות השנה במלגה.

 

השנה, הרחיבה עמידר את קהל היעד שיכול להגיש מועמדות לתוכנית וזאת על ידי הוספת מלגות גם עבור הלומדים במוסדות המפוקחים על ידי המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית (ללימודי תואר ראשון/ הנדסאי/ טכנאי) ומכינות קדם אקדמיות לקראת לימודים.

 

וזאת בנוסף לסטודנטים הלומדים במוסד לימודים המוכר במועצה להשכלה גבוהה. לרשות המלגאים מגוון אפשרויות לביצוע שעות הפעילות וזאת במסגרת התכניות הקהילתיות שמובילה עמידר בקרב קהילת הדיור הציבורי, ובהן: פרויקטים להידוק הקשר הבין דורי והפגת בדידות בקרב קשישים, פיתוח מנהיגות בקהילה, הדרכה במרכזי הלמידה ובמרכזי "עמידר בקהילה" ועוד.

 

הודיה סימן טוב (27) מירושלים

הודיה, שסיימה שנה שנייה בלימודי הוראה באוניברסיטה העברית, קיבלה מלגה של חברת עמידר החדשה המוצעת לדיירי הדיור הציבורי, בניהם או נכדיהם אשר מתגוררים בדירה וזאת בתמורה להתנדבות בקהילה בהיקף של 70 שעות לאורך השנה. הודיה בחרה להתנדב בתוכנית "הפגת בדידות לקשישים" וכך התלוותה לויטלי, קשיש ערירי בן 85 משכונת "נווה יעקב", שבה גם היא מתגוררת.

 

הודיה סימן טוב
הודיה סימן טוב

 

הודיה סיפרה שעקב נסיבות החיים, ויטלי לא הקים משפחה והוא חי לבדו. במסגרת התוכנית היא הגיעה לבקר אותו אחת לשבוע ובמפגשים אלו הם מדברים, מבשלים וצוחקים יחדיו. בתחילת התוכנית הודיה הייתה סקפטית לגבי האפשרות שלה להתמיד בביצוע שעות התנדבות, וזאת בשל מצבה המשפחתי והצורך לסייע לאמה.

 

למרות זאת, היא החליטה לצאת לדרך. "המפגשים עם ויטלי תרמו לי הרבה יותר ממה שאני חושבת שתרמו לו, זוהי זכות גדולה לקחת חלק בתכנית מבורכת שכזו ולבלות זמן איכות עם אדם שכה זקוק לו." סיפרה הודיה, "הקשר ביני לבין ויטלי הפך למשמעותי כל כך, שלמרות שסיימתי את שעות ההתנדבות שלי כבר בחודש יוני, אני עדיין ממשיכה להגיע ולבקר אותו אחת לשבוע בביתו. כל מפגש , גורם לי לתחושת סיפוק מדהימה ובדיוק כפי שאני מרגישה כך גם ויטלי חש”.

 

מנכ"ל עמידר, שאול גליקסברג, סיפר על התוכנית: "כבכל שנה אנו גאים להוציא לפועל את תוכנית המלגאים המאפשרת למשתתפיה ללמוד, לצמוח ולהתפתח, אך לא פחות חשוב מכך לתרום חזרה לקהילה ובכך בעצם לסגור מעגל של נתינה המחזק גם את תחושת מסוגלותם האישית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים