שתף קטע נבחר

טראמפ קורא לסין לחקור את ביידן

בצל "אוקראינה-גייט": נשיא ארה"ב מצהיר כי ייתכן שיבקש ישירות משי ג'ינפינג לחקור כיצד קיבלה לכאורה החברה של האנטר ביידן, בנו של יריבו הדמוקרטי, מיליוני דולרים מבייג'ינג אחרי שביקר שם עם אביו, סגן הנשיא. סין: "לטענות אין שחר". הדמוקרטים: "טראמפ מפר את שבועת הנשיא"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ סיפק הערב (יום ה') הצהרה שצפויה רק לשכנע עוד יותר את הדמוקרטים בנחיצותו של הליך ההדחה נגדו, כשקרא בפומבי לסין ולאוקראינה לחקור את התנהלותו של יריבו הפוליטי הדמוקרטי ג'ו ביידן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ארה
טראמפ, הערב. "יכולים להתחיל לחשוב על זה"(צילום: רויטרס)

"סין צריכה לפתוח בחקירה בנוגע להתנהלות משפחת ביידן", אמר טראמפ לכתבים מחוץ לבית הלבן. על האפשרות שיבקש ישירות מנשיא סין שי ג'ינפינג לחקור את ג'ו ביידן ואת בנו האנטר אמר: "זה בהחלט משהו שאנחנו יכולים להתחיל לחשוב עליו".

 

הקריאה של טראמפ לסין – מעצמה יריבה שבינה לבין ארה"ב מתנהלת מלחמת סחר – היא התרסה בוטה של הנשיא ואיתות ליריביו הדמוקרטים שאין בכוונתו לסגת מהגישה של הפעלת לחץ על ממשלות זרות לחקור את התנהלות ג'ו ביידן, מי שעשוי להתמודד מולו על תפקיד הנשיא בשנה הבאה.

ארה
"לפעול בדחיפות". יו"ר ועדת המודיעין אדם שיף(צילום: AFP)

עד כה התמקד הסיקור התקשורתי בעיקר בבקשתו של טראמפ מאוקראינה לחקור את התנהלות משפחת ביידן – בקשה שעליה חזר הערב בפומבי – אבל בימים האחרונים החלו הוא וסביבתו להשמיע בהדרגה טענות גם להתנהלות מפוקפקת של הביידנים בסין.

רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
(צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

טראמפ ועורך דינו האישי רודי ג'וליאני, שהוא דמות מפתח בפרשת "אוקראינה-גייט", הסתמכו במידה רבה על דברים שכתב הסופר והעיתונאי השמרן פיטר שווייצר, וטענו שהאנטר ביידן הצליח לחלץ מסין השקעה של מיליוני דולרים, אולי אף מיליארד וחצי דולר, עבור חברה שבמועצת המנהלים שלה ישב. לפי הטענות שמנסים כעת לקדם בסביבת טראמפ, ביידן הבן השיג את ההשקעה הזו בתום ביקור קצר בסין עם אביו, בשעה שהאב ג'ו ביידן כיהן כסגן נשיא ארה"ב.

 

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, מיריביו המרים ביותר של טראמפ ומי שמוביל את הליך ההדחה נגדו בבית הנבחרים, תקף הערב בחריפות את קריאתו של טראמפ לסין לחקור את ענייני ביידן: "הנשיא אינו יכול לנצל את סמכותו ואת תפקידו כדי ללחוץ על מנהיגים זרים לחקור את יריביו הפוליטיים. הדברים שלו היום רק מדגישים כמה דחוף שנפעל". אחר כך הוסיף כי קריאתו של טראמפ לסין היא הפרה יסודית של שבועתו לנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
טראמפ מחוץ לבית הלבן, הערב
צילום: gettyimages
מומלצים