שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  סוחט את הלימון עד הטיפה האחרונה
  קשה שלא להעריך את הנחישות וההתמדה של בנימין נתניהו, האיש שכבר הוספד ממשיך להאבק על הישרדותו. אך האם הוא באמת יכול ויצליח להקים קואליציה?
  בשבוע שעבר לא ידענו למי יעניק הנשיא את המנדט לכונן קואליציה. הנשיא, אשר בחר לקחת חלק פעיל בקידום סוגיית הממשלה הרחבה, פנה אל שני הצדדים והציע להם מתווה אשר במסגרתו ישונה חוק יסוד הממשלה ויינתנו לממלא המקום סמכויות רחבות יותר במידה וראש הממשלה יצא לנבצרות.

  יחד עם זאת, על-פי אותו מתווה, ראש הממשלה ישמור על מעמדו (מקום המגורים וכל ההטבות הנלוות) למשך כל התקופה.

   

  במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר מנצל כל רגע פנוי כדי להיות צעד אחד קדימה, גיבש סביבו את "בלוק ה-55". הבלוק היציב כולל את מי שהוגדרו כ"שותפיו הטבעיים" וחיבק אותם – קרי, מאז לטענתו, הם כולם כלולים בעסקת החבילה.

   

  באופן מפתיע, מיד לאחר ששמע נתניהו את הצעת הנשיא, הביע את תמיכתו וקרא ראש הממשלה לכונן ממשלה רחבה (ממשלת אחדות) אשר במסגרתה מפלגת כחול-לבן תצטרף לבלוק ה-55 וכך יקימו ממשלת "אחדות" רחבה. בעקבות כל אלה, בצעד מפתיע, ויתרו בכחול-לבן על האפשרות לנהל משא ומתן ראשונים.

   

  טעות של טירונים או שבחרו לקחת את הזמן כי החיפזון מהשטן?

  אם לבחון את המצב כעת, סיכוייו של בנימין נתניהו להקים ממשלה שואפים לאפס. ראש הממשלה מבקש להקים את הממשלה ה-22 סביב ה"בלוק" שלו בתוספת כחול-לבן. במצב שכזה, אם תכנס כחול-לבן לקואליציה היא תהיה המיעוט בכל דבר וכמו מפלגת העבודה בממשלות ימין קודמות פשוט תתפוגג. שהרי הימין לא יתפשר בסוגיה המדינית וכך נמשיך עם הקיפאון המדיני ואילו גם בסוגיות דת ומדינה, קשה להאמין שהליכוד יפנו גב ל"שותפים הטבעיים" שלהם מתוך ראיה עתידית.

   

  ההדגנדג ()
  יריב לוין. בחירות חוזרות?

   

  יחד עם זאת, שתי סיבות עיקריות מניעות את נתניהו – הראשונה היא כצפוי, משיכת זמן.

  נתניהו שרוי בימי השימוע, למעשה סדרה של ארבעה ימי שימוע, אצל היועץ המשפטי לממשלה. הוא מבקש למשוך זמן מאחר ואינו רוצה להגיע למצב בו היועץ המשפטי לממשלה מקבל את ההחלטה הסופית בענייניו המשפטיים כשהוא מחוץ ללשכת ראש הממשלה; סיבה נוספת היא הרצון ״להפיל״ את הכישלון להקים ממשלה רחבה על מפלגת כחול-לבן.

   

  כזכור, עד קבלת המנדט מהנשיא להרכיב את הקואליציה, שלל נתניהו את האפשרות הממשלה הרחבה בטיעון שהעם אמר את דברו ונתן לו שוב את המנדט להוביל. 

  ואולם, סקרי דעת קהל לאחר הבחירות העידו כי רוב הציבור מוכן ומעוניין בממשלה רחבה. יש להודות, מכל צידי המפה הפוליטית שקשה לטעון כי לנתניהו עומדת חזקת "תום הלב" בעניין הקריאה לאחדות שכן הוא קורא לאחדות לפי תנאיו שלו – קרי, צירוף כחול-לבן לבלוק ה-55 שלו, דבר שכפי שכבר נכתב מעלה, יוביל לממשלת ימין-חרדים, עם עלה תאנה גדול מהמרכז-שמאל.

  נתניהו מנסה להפיל את כישלון המשא ומתן על כחול-לבן, אך ניתן לומר כי מי שמגיע למשא ומתן עם תנאים מוקדמים, מגיע כשהוא כבר יודע מה הוא רוצה ואינו באמת פתוח למשא ומתן.

   

  התפיסה של נציגי כחול-לבן כעת היא כי יש לתת לנתניהו להיכשל במשא ומתן ורק אז לקחת את המושכות, כאשר הם כבר יודעים מה עמדות הפתיחה של כל אחד מהצדדים. במפלגת כחול-לבן יודעים כי אביגדור ליברמן בשלב זה, עודנו איתן בעמדתו ולא ימהר להצטרף לבנימין נתניהו לממשלה צרה (למרות ההבטחות והפיתויים).

   

  המשך יבוא

  נראה שנתניהו ככל הנראה יחזיר את המנדט לנשיא בימים הקרובים. סיכוי סביר הוא שנתניהו ינסה לקחת את המדינה לכיוון של סבב בחירות שלישי בטיעון לפיו אלו חברי מפלגת כחול-לבן אשר מנעו הקמת ממשלה רחבה. ספק אם נתניהו ימצא רוב בכנסת לפיזורה פעם נוספת בפחות מחצי שנה. גם בליכוד מבינים כי הבחירות החוזרות עלו להם במנדטים ולא ששים להניח את ראשיהם על המאכלת עבור נתניהו פעם נוספת.

   

  האם חברי מפלגת כחול-לבן יצליחו במקום בו נתניהו נכשל? קשה להאמין שבמצב העניינים הנוכחי, יצליחו חבריה להזיז את נתניהו ממקומו כיושב ראש מפלגת הליכוד. הקריאה הבסיסית שלהם שנתניהו לא יכול להיות ראש ממשלה עם עננת החשדות האופפת אותו היא הבטחת בחירות יסודית של כחול-לבן ונסיגה מעמדה זו תהפוך אותם לבדיחה. במצב שכזה, קשה יהיה לאתר נוסחה שתכניס את הליכוד לממשלה. האם כחול-לבן יצליחו להקים ממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשותפת?! יתכן, אך לא סביר שהרשימה המשותפת תוכל לתמוך בממשלה שתכלול את אביגדור ליברמן.

   

  בפתחה של השנה החדשה, בימי החגים, אנחנו שרויים בתקופה בה לא קורה כמעט דבר. כמה זמן ימשוך נתניהו עם המשא ומתן? להערכתי עד אחרי שיתבהר לאן פניו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט מועדות.

   

  נמשיך לעקוב ולעדכן.

  Kobi.cohen@gmail.com

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים