שתף קטע נבחר

אמר לחברת מועצה "יא נואפת" – ויפצה אותה

בישיבה סוערת תקף שי ברכה מחדרה את חברתו לסיעת יש עתיד, שירלי עודד, אך טען שהתכוון לבגידה פוליטית. ביהמ"ש חייב אותו ב-17 אלף ש'

חבר "יש עתיד" במועצת העיר חדרה בקדנציה הקודמת, שי ברכה, חויב לאחרונה לשלם פיצויי לשון הרע בסך 17,700 שקל לחברתו לסיעה שירלי עודד, משום שקרא לעברה "יא נואפת" במהלך ויכוח סביב הצבעה על פרויקט פינוי-בינוי. הרשמת טלי מירום מבית המשפט לתביעות קטנות בחדרה דחתה את טענתו שלפיה לא התכוון להיבט המיני אלא לבגידה פוליטית.

 

ב-2017 שודרה בעמוד הפייסבוק של העירייה ישיבת מועצה שבמהלכה נדרשו החברים להצביע על הצטרפות לפרויקט בגבעת אולגה. לאחר שעודד הצביעה נגד הפרויקט והטיחה בראש העיר צביקה גנדלמן כי הוא מושחת, שקרן, גנב ורמאי, התקומם ברכה ואמר לה "יא נואפת".

 

בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו בתחילת השנה טענה עודד כי האמירה השפיעה קשות על משפחתה הדתית, וכי הפכה למושא רכילות בעיר. לדבריה, ברכה סירב להתנצל ואף המשיך לפרסם על אודותיה פוסטים פוגעניים וסקסיסטיים. לפיכך היא דרשה את מלוא הפיצוי שאפשר לפסוק בבית משפט לתביעות קטנות - 33,900 שקל.

 

ברכה טען מנגד כי דבריו נאמרו בלהט הוויכוח ולאחר שנים של התגרויות מצד עודד, שניצלה כל במה שניתנה לה כדי להכפיש אותו ואת ראש העיר. הוא הוסיף כי כשאמר "נואפת" לא התכוון לכך שהתובעת בוגדת בבן זוגה אלא לבגידה פוליטית בסיעה ובראש העיר. לפיכך הוא טען כי עומדת לו הגנת תום הלב ולחילופין כי יש להתחשב בו מבחינת סכום הפיצויים.

 

הרשמת מירום קבעה כי הסברו של ברכה היה דחוק ולא הגיוני, שהרי עוד מהציווי "לא תנאף" הכוונה של השורש "נאף" היא להקשר המיני במובן של קיום יחסי מין עם מי שאינו בן הזוג.

 

היא קבעה כי טיעון הבגידה הפוליטית נועד לשוות לדבריו של ברכה נופך תמים ולגמד את משמעותם, אך היא אינה סבורה שזו הייתה כוונתו האמיתית, ועובדה היא שאמירתו "עוררה גלים" ודרשה ממנו לספק הסברים בציבור.

 

נפסק כי ברכה חצה קו אדום וביזה את עודד בפומבי ועל כן מדובר בלשון הרע. הרשמת קיבלה במלואה את עדותה האמינה והכנה של עודד על הפגיעה הקשה בה ובמשפחתה, שקיבלה חיזוק בפוסט שפרסמה למחרת הישיבה ובו הביעה צער ותסכול על שפגעו בה כאם וכאישה.

 

עוד נקבע כי לא רק שברכה לא התנצל על האמירה, הוא אף המשיך ופרסם על עודד פוסטים פוגעניים, כולל פוסט שלעג למראה החיצוני שלה. בנסיבות אלה, הרשמת לא סברה שהוא זכאי ליהנות מהגנת תום הלב.

 

עם זאת, בהיבט של הפיצויים היא החליטה להקל עליו מאחר שהאמירה "לא באה בחלל ריק", אלא במהלך ישיבה סוערת שבה גם עודד נטלה חלק באמירות קשות ובוטות. משכך נקבע שהפיצוי ההולם במקרה הנוכחי הוא 17 אלף שקל בתוספת הוצאות משפט של 700 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דוד טובול
מומלצים