שתף קטע נבחר

בשורה לאלפי ישראלים: ארה"ב תעניק פטור מוויזה לפולנים

הנשיא טראמפ הכריז על קבלתה של פולין לתוכנית הפטור מוויזה לארה"ב, החלטה שצפויה לאפשר גם לעשרות אלפי ישראלים כניסה למדינה ללא הליכים בירוקרטיים מתישים ועלויות כספיות. מנגד, עו"ד שמתמחה בדין האמריקני מצנן את ההתלהבות: "הכרזה פוליטית, הם רחוקים מקבלת הפטור מוויזה"

בעלי דרכון פולני יזכו לפטור מויזה לארה
דרכון פולני(צילום: shutterstock)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אמש (ו') על קבלתה של פולין לתוכנית הפטור מוויזה לארצות הברית. ההחלטה צפויה לאפשר גם לעשרות אלפי הישראלים שמחזיקים בדרכון פולני להיכנס למדינה ללא צורך בוויזה.

 

אמש כתב הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "זה עתה הכרזתי על קבלתה של פולין לתכנית הפטור מוויזה. עם ההכרזה הזו, שלה המתינו עשרות שנים, אנו בשלבים הסופיים בתהליך. כשיושלם, הוא יעניק לאזרחי פולין פטור מוויזת תיירים ועסקים. הם יוכלו להגיע לארה"ב, וכך גם אזרחי ארה"ב שרוצים להגיע לפולין".

 

ברשימת המדינות הפטורות מוויזה יש כיום 38 מדינות, בהן גרמניה, צרפת, טייוואן, איסלנד, אוסטרליה ומדינות נוספות באירופה. פטור מוויזה חוסך כסף וזמן רב של המתנה בשגרירויות ובקונסוליות האמריקניות.

נשיא ארה
הפולנים ייכנסו לארה"ב בלי ויזה? טראמפ(צילום: gettyimages)

מאז 2002 ועד 2017 קיבלו כ-28 אלף ישראלים דרכון פולני. בשנתיים האחרונות קיבלו עוד כמה אלפי ישראלים דרכונים פולנים, ובסך הכל לפי ההערכות יותר מ-50 אלף אזרחים ישראלים מחזיקים בדרכון פולני. הדרכון נחשב מבוקש מאוד ומהווה כרטיס לאיחוד האירופי. קבלתו נחשבת לא פשוטה כלל מבחינה בירוקרטית, והיא גם אינה זולה.

 

ישראל מנסה זה שנים להתקבל לתוכנית הפטור מוויזה לארצות הברית, אך היא נבלמת שוב ושוב. האמריקנים טוענים כי ישראל לא עומדת בתנאי התוכנית שדורשים אחוזים נמוכים בסירוב לבקשות ויזה, גישה חופשית למאגרי מידע על עבריינים ועוד.

 

עורך הדין ליעם שוורץ, שמתמחה בדיני ההגירה לארה"ב, הסביר שלמרות הצהרת הנשיא טראמפ, אזרחי פולין עדיין רחוקים מקבלת הפטור מוויזה. "הכרזתו של טראמפ אינה אלא הכרזה פוליטית, מאחר שפולין לא עומדת באחת מדרישות הסף לקבלה לתוכנית - היקף סירובים לבקשות ויזות נמוך משלושה אחוזים", אמר שוורץ.

שינוי שלט ב שגרירות ארה
שלוחת שגרירות ארה"ב בתל אביב(צילום: דנה קופל)

על-פי נתוני מחלקת המדינה האמריקנית, בשנת הכספים 2018 3.99% מבקשות הוויזה של הפולנים סורבו, כמעט אחוז מעל דרישת הסף לתוכנית. עם זאת, לזכות הפולנים ייאמר כי אחוז הסירובים שלהם נמצא במגמת ירידה. בשנת 2017 סורבו קרוב ל-6% מהבקשות לוויזה. בישראל, מנגד, נרשמת מגמת עלייה באחוז הסירובים. בשנת הכספים 2017 נרשמו 4.88% סירובי בקשות של ישראלים, מול 5.1% בשנת 2018.

 

אם פולין לבסוף תקבל אישור סופי ותושביה לא יחויבו בוויזה בכניסתם לארצות הברית, יוכלו הישראלים שלהם דרכון פולני לטוס לארה"ב מבלי להגיש בקשה לוויזה בעלות 160 דולר, וללא הצורך להתייצב לריאיון אישי בשגרירות. כדי לטוס יצטרכו רק להירשם באתר אינטרנט של הממשל ולשלם אגרה של 14 דולר מדי שנתיים.

 

הביקורים בארה"ב ללא ויזה מוגבלים למקסימום 90 יום, ולצורך תיירות או פגישות עסקיות בלבד. אדם שבקשתו לוויזה סורבה בעבר לא יוכל להיכנס למדינה, גם אם הדרכון שבו הוא מחזיק פוטר אותו מכזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים