שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחרי 4000 עוברים ל-1000: "המתנות בשל החברות"

  לאחר שהיומיים הראשונים בשימוע שנערך בתיקי נתניהו עסקו בפרשת "בזק-וואלה", יעברו מחר הפרקליטים לעסוק ב"תיק המתנות". פרקליטי נתניהו יטענו כי המתנות ניתנו בשל החברות בין ראש הממשלה למילצ'ן, אבל הם יצטרכו להתמודד עם עדות העוזרת של איש העסקים

   

  פרקליטיו של נתניהו בתום היום השני לשימוע    (צילום: אלי מנדלבאום)

  פרקליטיו של נתניהו בתום היום השני לשימוע    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לקראת היום השלישי לשימוע: פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים לטעון מחר (יום א') בפני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וצוותו כי המתנות שקיבל מאיש העסקים ארנון מילצ'ן - תכשיטים, שמפניות וסיגריות הוענקו בשל חברותם ההדוקה אז. הפרקליטים יטענו כי כתב החשדות נגד נתניהו מציג שווי מתנות מופרז, לעומת השווי האמיתי של המתנות וכי ראש הממשלה לא ניצל את תפקידו כדי לסייע למילצ'ן ועסקיו, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים חריף.

   

  מחר בבוקר יחל היום השלישי לשימוע מתוך ארבעה, שנועדו לאפשר לפרקליטיו של ראש הממשלה למסור את טיעוניהם נגד הגשת כתב אישום נגדו בשלוש פרשות - 1000, 2000 ו-4000. בתום פרק קצר של השלמות טיעון לשימוע בפרשת 4000, תיק שבו עסקו הפרקליטים ביומיים הראשונים של השימוע, יחל השימוע בתיק 1000.

   

  מכיוון שבפרקליטות סבורים שמדובר בתיק חזק, עם ראיות טובות ועדות מהימנה וחזקה מבחינתם של עדת המפתח - הדס קליין - העוזרת של מילצ'ן, מלאכת הסנגורים בתיק זה עשויה להיות קשה. מי שצפוי להוביל את הטיעונים בתיק הוא עורך הדין עמית חדד.

   

  עו
  עו"ד יוסי אשכנזי ועו"ד עמית חדד בתום השימוע ביום חמישי(צילום: אלכס גמבורג)

  בתיק "המתנות ממילצ'ן" החליט היועץ מנדלבליט להאשים את נתניהו - בכפוף לשימוע הנערך בימים האלה - בעבירת מרמה והפרת אמונים, בשל קבלת מתנות בשווי מאות אלפי שקלים ממילצ'ן, "בזיקה לתפקידו כראש ממשלה".

   

  לפי כתב החשדות, נתניהו פעל למען מילצ'ן בכך שפנה לממשל האמריקני על מנת שיעניקו לו ויזה. כמו כן הוא חשוד שפנה לשר האוצר באותה תקופה, יאיר לפיד, על מנת להאריך את הפטור ממס הכנסה שממנו נהנה מילצ'ן כתושב חוזר. עוד נטען כי נתניהו הנחה את המנכ"ל דאז של משרד התקשורת (והיום עד מדינה נגדו) שלמה פילבר לסייע למילצ'ן ברגולציה בקשר לעסקת המיזוג בין רשת לקשת.

   

  כתב החשדות העלה עוד כי מילצ'ן סיפק במשך שנים בקביעות שמפניות וסיגרים יקרים לנתניהו, בשווי מצטבר של אלפי שקלים בכל פעם ואף רכש תכשיטים יקרים עבור רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. על-פי המשטרה, שווי המתנות שקיבל נתניהו בין השנים 2006 ל-2017 מוערך ב-750 אלף שקל. בנוסף, נטען כי איש העסקים האוסטרלי, ג'יימס פאקר, העניק לנתניהו אף הוא הטבות דומות בהיקף של 250 אלף שקל.

  שי ניצן בדרך לשימוע של בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
  פרקליט המדינה שי ניצן בדרכו לשימוע ביום חמישי(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  סנגורי נתניהו צפויים לטעון שכל המתנות שנתן מילצ'ן לנתניהו לאורך השנים ניתנו אך ורק בשל החברות הקרובה ביניהם, וללא כל קשר לתפקידו הציבורי של נתניהו. הפרקליטים יטענו כי ראש הממשלה לא פעל לטובת האינטרסים של מילצ'ן, ולא ניצל את תפקידו כדי להבטיח או לקדם את האינטרסים של איש העסקים, שהיה מקורב אליו.

   

  הפרקליטים צפויים לטעון כי את הוויזה למילצ'ן ניסו להסדיר גם בכירים נוספים, כאות הוקרה לפועלו למען ביטחון ישראל. כמו כן, הם צפויים לטעון שלא אחת פעל נתניהו נגד האינטרס הכלכלי של מילצ'ן. זאת, למשל, כשפעל לסגירת ערוץ 10 שבבעלותו. מה שהנחה את ראש הממשלה היה האינטרס הציבורי בתחום התקשורת בלבד, צפויים לומר הפרקליטים.

   

  בעבר אמר נתניהו כי "מותר לקבל מתנות מחברים" וגם סנגורו המנוח יעקב וינרוט ז"ל סיפר בראיון ש"אני נתתי לו חוות דעת במשך השנים שמותר לקחת מתנות מחברים", אך הבהיר שמדובר היה על מתנות ספציפיות.

   

  ביום חמישי האחרון נמשך השימוע כ-11 שעות. אחד מפרקליטיו של נתניהו, יוסי אשכנזי, אמר בתום יום הדיונים המפרך בחמישי: "השימוע בתיק 4000 טרם הסתיים, הוא יסתיים בהשלמה קצרה של טיעונים שתהיה לנו ביום ראשון בבוקר לפני שנעבור לטעון את פרשה 1000, ולאחר מכן 2000. במעט הקול שנשאר לי אחרי 11 שעות טיעון, אני יכול לומר שהיה יום מאוד יעיל, מאוד אינטנסיבי. טענו ארוכות בעניין פרשת 4000, היו לנו דיונים מאוד ערים עם היועמ"ש ועם הצוות שלו. השימוע הזה הוא בדיוק מה שצריך להיות שימוע - הוא אפקטיבי ומשיג את המטרות שלו".

   

  עו"ד אשכנזי הוסיף כי "ההתמקדות היום הייתה בנושא עדי המדינה חפץ ופילבר ובנושא הסיקור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים