שתף קטע נבחר

סימנים של חולשה של בנימין נתניהו

ראש הממשלה חושש למעמדו ולתפקידו. חושש מיורשים. במקום לטפח אותם, הוא ניטרל כל אדם בעל עמדה עצמאית בסביבתו והקיף עצמו באומרי הן

 

בנימין נתניהו גדעון סער (צילום:EPA, אבי מועלם)
בנימין נתניהו וגדעון סער(צילום:EPA, אבי מועלם)

בקושי 24 שעות חלפו מהרגע שבו שיגר דובר הליכוד את ההודעה "ראש הממשלה שוקל פריימריז בזק על ראשות הליכוד" כדי לבצר את מעמדו במפלגה, והוא נענה בשתי המילים של גדעון סער: אני מוכן. אבל אז התקפל, ורעיון הפריימריז נגוז והפך לאישור ישיבת מרכז שתתקיים בדחיפות ביום חמישי, מיד לאחר יום הכיפורים.

 

לטורים נוספים - היכנסו לערוץ הדעות ב-ynet

 

בדחיפות, כי אי אפשר לדחות, בעיתוי ברור, ועוד לפני שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחליט בעניין כתב החשדות, יתבקשו חברי מרכז הליכוד לחזור ולאשרר כי בנימין נתניהו, שהוא יו"ר הליכוד, הוא - רק הוא - ואין בלתו, ואין זולתו, המועמד היחיד מטעם המפלגה לראשות הממשלה כל זמן כהונת הכנסת ה-22.

 

יש לדעת: על פי חוקת הליכוד, יו"ר המפלגה ויו"ר התנועה הוא גם מועמדה לראשות הממשלה. אז על מה ולמה נדרשת אפוא החלטת מרכז מיוחדת בעניין זה? התשובה פשוטה: היא לא נדרשת. אדרבא, אילו היה הולך נתניהו לפריימריז כפי שזמם, היה תוקף לבחירתו, בהנחה שהיה נבחר גם לכנסת ה-23, כלומר גם אחרי סבב בחירות שלישי, אם יהיה כזה.

 

אך חברי מרכז הליכוד יצביעו לבקשתו השבוע על הרבה פחות מזה. הם יצביעו על כך שהוא המועמד היחיד לכנסת ה-22 בלבד, מה שכאמור קבוע כבר בחוקה, ואינו דורש שום החלטה נוספת. בכך הופכת ההצבעה למעין תוכנית חילוץ מכישלון המהלך הקודם, שבו מנסים עכשיו להאשים את סער שכביכול "נחשף". נחשף? להפך. התייצב באומץ בתנועה המתיימרת להיות דמוקרטית, לפני שתשכח את פירוש המילה. ממתי הכרזה על התמודדות בפריימריז היא בגדר קשירת קשר נגד היו"ר המכהן?

 

ישיבת מרכז הליכוד היא רק האחרונה בסדרת הצהרות הנאמנות והחתימות שנתניהו אוסף לעצמו בחודשים האחרונים. זה התחיל מ"עצומה" שעליה נאלצו לחתום כל מועמדי הליכוד ערב הבחירות לכנסת ה-22, עצומה מיותרת לכשעצמה, על פיה "נתניהו הוא המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה".

 

זה נמשך בניסיון להחתים את המפלגות החברות בגוש הימין שיתחייבו להמשיך ולתמוך בו גם בתקופת 21 הימים האחרונים של הרכבת הממשלה. ניסיון זה צלח רק חלקית - ימינה מסרבת לחתום.

 

ועכשיו - פריימריז/אין פריימריז וכינוס המרכז. כל זה לא מעיד אלא על דבר אחד: חולשה. פעמיים לא הצליח נתניהו להרכיב ממשלה. אף אחד לא היה מצליח עם גוש של 60 או של 55. נתניהו חושש למעמדו, חושש לתפקידו. חושש מיורשים. במקום לטפח אותם, ניטרל כל אדם בעל עמדה עצמאית בסביבתו והקיף עצמו באומרי הן, ומה שנותר לו עכשיו - זה ללקט חתימות.

 

מזה לא תצמח כל טובה, ועל כן אדוני ראש הממשלה, אשוב ואחזור: במקום לבצר את עצמך במיני חתימות אבסורדיות, חתור באופן אמיתי לממשלת אחדות לאומית.

 

  • לימור לבנת כיהנה כשרה מטעם הליכוד

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ערוץ הכנסת
לימור לבנת
באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים