שתף קטע נבחר

העליון דחה את ערעור יגאל עמיר: ההגבלות יישארו

ערעורו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין על העונש של שירות בתי הסוהר, לאחר ששאל לדעתו של "הצל" על הקמת מפלגה שתפעל לשחרורו, נדחה גם על ידי בית המשפט העליון: "נתינת ושלילת פריווילגיות נתונה לשיקול דעתו של שב"ס"

יגאל עמיר בבית המשפט (צילום: שאול גולן)
יגאל עמיר בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את ערעורו של יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, וקבע כי ההגבלות שהוטלו עליו נותרו בעינן. עמיר דרש להחזיר לו את זכויותיו שנשללו בעקבות שיחה טלפונית עם פעיל הימין יואב אליאסי ("הצל") בחודש אוגוסט האחרון. בין היתר הוא אינו רשאי לשוחח בטלפון ונשללו ממנו גם ביקורים בשל תעמולה אסורה בשיחת טלפון מהכלא.

 

"שיחות טלפון, ביקורים, התייחדות ואספקת עיתונים אינם זכויות המוקנות לאסירים, אלא פריווילגיות בלבד, אשר נתינתן ושלילתן מסורות לשיקול דעתם של גורמי המשיב, ולא בנקל יתערב בית המשפט בשיקול דעת זה", נימקה השופטת יעל וילנר.

 

סנגורו, עו"ד אריאל עטרי, מסר: "בית המשפט העליון כשל בהחלטה באי מתן הגנה לזכויות הפרט. למרבה הצער, כל דיון ממשי לא התקיים בטענות עמיר. אכן, ימים נוראים".

 

עמיר פנה לבית המשפט העליון אחרי שערעורו נדחה כבר פעמיים. לפני שבועיים דחה בית המשפט המחוזי בלוד את עתירתו של עמיר שדרש להשיב לו את זכויותיו ככל אסיר, ובעתירה לעליון טען עורך דינו כי הוא מופלה לרעה לעומת אסירים אחרים בגלל שהוא "אסיר מתוקשר".

 

שירות בתי הסוהר העניש את עמיר בגין תעמולה אסורה, שכן הוא ניסה לבדוק אם אליאסי יהיה מוכן להשתתף בהקמת מפלגה שתפעל בין היתר לשחרורו מהכלא. כתוצאה מכך נשללו זכויותיו של עמיר לשיחות טלפון ולביקורים.

לא רצה לשוחח עם עמיר. יואב אליאסי (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
לא רצה לשוחח עם עמיר. יואב אליאסי(צילום: אסף מגל)

יצוין כי עמיר מוגדר כאסיר בטחוני ולא זכאי לשום קשר טלפוני. הזכויות שקיבל עד כה נחשבו לטובת הנאה שקיבל ממפקד בית הסוהר במשך שנים.

 

בערעור לבית המשפט העליון טוען עמיר כי "אין שום פקודה או חוק האוסרים על קיום שיחות מן הסוג שפורט בסעיף", וציין כי דבריו היו בגדר "אמירת אגב" שלא ניתן להוכיח את קיומו של איסור התעמולה במסגרתם.

 

עורך הדין עטרי אמר כי "יגאל עמיר הוא דמות שמעוררת רגשות עד היום. הדבר הופך אותו לנייר לקמוס של מערכת המשפט, שכן רק במדינות עולם שלישי מתאפשרת פגיעה באזרחים כמוהו, תוך אפלייתם לעומת אסירים אחרים ממניעים פסולים. פנייתנו לבית המשפט העליון באה לתקן את המעוות ואנו מקווים שכך אכן יקרה".

 

בשיחה בין עמיר לאליאסי, שפורסמה בתוכנית "הצינור", אמר עמיר כי הוא רוצה לעניין את אליאסי ב"עניין מסוים", והזכיר שיחה בין "קבוצת חברים" שרוצים להקים מפלגה שתפעל בין היתר לשחרורו ולשינוי מפת התקשורת. אליאסי, שלא היה משוכנע שהוא מדבר עם עמיר ולא היה מעוניין לדבר עימו בכל מקרה, ענה לו כעבור זמן קצר: "אני לא חושב שאתה איזה בן אדם שאני מעוניין לפתח איתו שיחה", והשיחה הסתיימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
יגאל עמיר
צילום: שאול גולן
מומלצים