שתף קטע נבחר

בשל שריפות פסולת: זינוק בפליטת חומרים מסרטנים

מדו"ח של המשרד להגנת הסביבה עולה כי שריפות במטמנות גרמו לעלייה של 28% בפליטת חומרים מסרטנים. עוד מצאו במשרד כי מגמת צמצום הזיהום במפרץ חיפה נמשכת ובתי זיקוק פולט פחות בנזן מבתי זיקוק אחרים במערב אירופה

עדיין לא נושמים אוויר נקי: המשרד להגנת הסביבה מצא כי חלה ירידה נוספת בפליטת חומרים מזהמים לאוויר במפרץ חיפה, אך מנגד חלה עלייה חדה בפליטות חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים בבני אדם - כתוצאה משריפות באתרי פסולת. כך עולה ממרשם הפליטות של המפעלים בישראל (מפל"ס) של המשרד להגנת הסביבה, המתפרסם הבוקר (יום ב'). המפל"ס, המתפרסם זו השנה השביעית, כולל מידע מקיף על אודות פליטות מזהמים לאוויר, לים, לקרקע ולמקורות מים מהמפעלים וגורמי זיהום הגדולים.

 

 

המפל"ס מציג את פליטות המזהמים של יותר מ-570 מהמקורות הגדולים בישראל. המידע מוצג גם באופן גיאוגרפי, ומאפשר לחפש מפעלים על גבי מפה. כמו-כן ניתן לבצע ניתוח נתונים מתקדם לפי מקור ולפי מזהם וכן השוואה בין שנים.

 

מהנתונים המעודכנים לשנת 2018 עולה כי בפליטות השגרתיות לאוויר בשנה שעברה חלו הפחתות של 4% עד 19%. מדי שנה, אומרים במשרד להגנת הסביבה, מתרחשות תקלות ושריפות במפעלים המדווחים למפל"ס, לרבות במטמנות. בדרך-כלל, מדובר בשריפות קטנות או בבעירות פנימיות נקודתיות במטמנות שאינן משפיעות באופן דרמטי על תמונת המצב השנתית. ואולם, בשנת 2018 התרחשו שלושה אירועי שריפות משמעותיים: במטמנת אפעה, במטמנת דודאים ובמטמנת ירוחם.

 

השריפה באתר הפסולת אפעה (צילום: איגוד ערים נגב מזרחי)
השריפה באתר הפסולת אפעה(צילום: איגוד ערים נגב מזרחי)

השריפה באתר הפסולת דודאים (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
השריפה באתר הפסולת דודאים(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

דו"ח: המדינה לא מטפלת בשריפת פסולת

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי כמות פליטת חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים במפל"ס בשנת 2018 גבוהה ב-28% מהכמות שדווחה בשנת 2017, בשל אירועי השריפות במטמנות אפעה ודודאים. עוד אמרו במשרד כי כמות הפליטה השגרתית, ללא אירועי השריפה, אך כולל אסדות הגז שבמרחב הימי, פחתה ב-4% בשנת 2018 ובמצטבר משנת 2012 ב-8%. כמות הפליטה ללא אירועי השריפה וללא אסדות הגז הטבעי שבמרחב הימי פחתה גם היא ב-4% בשנת 2018 ובמצטבר משנת 2012 ב-46%. כמות הפליטה מענפים הנדרשים בהיתר פליטה לאוויר פחתה בשנת 2018 ב-6% ובמצטבר משנת 2012 ב-78%.

 

פליטת חומרים אורגניים נדיפים ללא מתאן (NMVOC) למפל"ס (ללא פליטות מהשריפות במטמנות ומאסדות הגז הטבעי) פחתה על-פי נתוני המשרד להגנת הסבביה ב-12% בשנת 2018 ופחתה במצטבר ב-21% משנת 2012. כמות הפליטה מענפים הנדרשים בהיתר פליטה לאויר פחתה ב-15% בשנת 2018 ביחס לשנה שקדמה לה, וב-38% במצטבר משנת 2012. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי ההפחתה בפליטת NMVOC בשנת 2018 נובעת בעיקר מהפחתה של כ-400 טון במפעל מעבדות שרון מאזור התעשייה עד הלום שבאשדוד, לאחר יישום דרישות הפחתה של המשרד להגנת הסביבה.

 

בתי זיקוק במפרץ חיפה - פולט פחות בנזן ביחס לאירופה

במשרד להגנת הסביבה בדקו גם את בתי הזיקוק במפרץ חיפה. בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב כי השוואת פליטות מבתי הזיקוק בישראל עם בתי זיקוק באירופה, בנרמול לפי כמות זיקוק נפט גולמי, מעידה על תמונת המצב הבאה: פליטות תחמוצות חנקן בישראל דומות לממוצע באירופה; פליטות תחמוצות גופרית נמוכות ביחס לפליטות באירופה; ופליטות NMVOC ובנזן בישראל הן הנמוכות ביותר מבין המדינות שנבדקו.

 

בתי זיקוק במפרץ חיפה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
בתי זיקוק במפרץ חיפה(צילום: אלעד גרשגורן)

 

ועוד במפרץ חיפה. במשרד להגנת הסביבה מצאו כי במפרץ חיפה חלו הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר של 45% עד 81% משנת 2012. בשנת 2018 לבדה התרחשו הפחתות של 10% עד 45% - כולל הפחתה של 23% בפליטות תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן (NMVOC) בשל סגירת חיפה כימיקלים וכן לאור הפחתות שבוצעו בשמן תעשיות בשמנים ובגדיב. עם זאת, במפרץ חיפה התרחשה עלייה של 16% בפליטות תחמוצות גופרית בשל עלייה בהיקף פעילות בשמן תעשיות שמנים ועלייה של 12% בפליטות בז"ן.

 

בנוגע לשימוש בדלקים מזהמים עולה כי מספר מדווחי המפל"ס שהם צרכני מזוט פחת ב-23% בין השנים 2012 ל-2018 (מ-102 ל-79 מפעלים). כמות צריכת המזוט של מדווחי המפל"ס פחתה ב-83% בתקופה זו. כמות צריכת המזוט של מדווחי המפל"ס פחתה ב-13% בשנת 2018. בנוסף, מספר מדווחי המפל"ס הצורכים גז טבעי עלה ב-113% בין השנים 2012 ל-2018 (מ-24 ל -51 מפעלים). כמות צריכת גז טבעי של מדווחי המפל"ס עלתה ב-123% בתקופה זו. כמות צריכת גז טבעי של מדווחי המפל"ס עלתה ב-17% בשנת 2018.

 

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר: "מנתוני דוח המפל״ס ניתן לראות כי לעבודה הרבה שהמשרד משקיע במפרץ חיפה יש תוצאות חשובות. פליטת המזהמים לאוויר במפרץ חיפה ירדה בשיעור של עשרות אחוזים ולאחר עבודה רבה ומאומצת, הבאנו את בתי הזיקוק לרמת פליטת בנזן ותרכובות אורגניות נדיפות מהנמוכות באירופה המערבית. יחד עם זאת, עקב מספר שריפות במטמנות הפסולת הגדולות הייתה עלייה מדאיגה בכמות הפליטות של מזהמים שונים, ולכן עלינו להתקדם במהירות האפשרית ביישום התכנית האסטרטגית שלנו להפחתה משמעותית בהטמנת פסולת במדינת ישראל".

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, הוסיף: "הנתונים שאנחנו מפרסמים היום מראים בצורה ברורה: הגיעה העת שמדינת ישראל תפסיק את הטמנת הפסולת הנרחבת והמזהמת בנגב, ותגדיל את שיעור המיחזור שלה. המשרד להגנת הסביבה מקדם הקמה של מתקנים להשבת אנרגיה מהפסולת שאינה ניתנת למיחזור ומייצר שינוי כולל בשוק, אך לא די בכך. עלינו להוביל למצב שבו כל זרמי הפסולת מוסדרים (פסולת חקלאית, בניין, גושית) באופן חוקי, כך שיטופלו באופן בטוח וסביבתי. באופן זה נמנע את תופעת השריפות הפיראטיות המסכנות את האוכלוסייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איגוד ערים נגב מזרחי
שריפת פסולת באפעה. חשש לפליטת חומרים מסרטנים
צילום: איגוד ערים נגב מזרחי
מומלצים