שתף קטע נבחר

למנוע חיכוכים עם ערביי ירושלים: מפת החסימות בבירה

כדי לשמור על השקט ביום כיפור ולמנוע חיכוכים בין תושבי מזרח העיר לאלו שחיים במערבה, המשטרה חוסמת מעברים עם משאיות, אוטובוסים ובטונדות. פעילי שמאל תוהים האם בכך היא משרטטת למעשה קווי חלוקה: "המשטרה מודה במציאות שהימין מתעקש להסתיר"

היערכות המשטרה לקראת יום הכיפורים בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
המטרה: למנוע חיכוכים. חסימות בבירה לקראת יום כיפור(צילום: דוברות המשטרה)

יום אחד בשנה אזרחי ישראל מוותרים על הנסיעה בכלי רכב, הכבישים ריקים והילדים חוגגים על האופניים. אבל מסתבר שהשקט ברחובות ירושלים ביום כיפור הוא לא תופעה טבעית. החילונים אמנם מוותרים מרצונם על הרכב הממונע, אבל המשטרה חוסמת את הרחובות המובילים ממזרח ירושלים למערב העיר, כדי למנוע מעבר של כלי רכב העלולים לפגוע בהולכי הרגל בכבישים.

 

לבקשת "שלום עכשיו" והתנועה לחופש המידע, משטרת ירושלים פרסמה את מפת החסימות ביום כיפור, הכוללת 112 מחסומים של רחובות על ידי משאיות, אוטובוסים ובטונדות. המחסומים פרוסים כמעט לאורך קווי החלוקה שהוצגו בתוכניות שלום שונות, כמו יוזמת ז'נבה. המשמעות היא שתושבי מזרח ירושלים לא יכולים להשתמש בצירי תנועה מרכזיים בעיר כמו דרך חברון, עוזי נרקיס ועוד, אלא יאלצו לנסוע בדרכים עקיפות במזרח ירושלים - שם תנועת הרכבים תמשיך.

 

למפת החסימות בהגדלה - לחצו על התמונה:


 

"מפת החסימות משרטטת בדיוק את קו הגבול המוכחש אך קיים בירושלים בין השכונות הישראליות לבין השכונות הפלסטיניות. יום אחד בשנה מודה המשטרה במציאות שבימין הישראלי מתעקשים להסתיר - ירושלים היא עיר מחולקת לעיר יהודית ולעיר פלסטינית", אומרת חגית עופרן מצוות מעקב ההתנחלויות ב"שלום עכשיו".

 

"הגיע הזמן שגם הממשלה תכיר בכך שחלוקת ירושלים הייתה ונשארה הפתרון הריאלי והמתבקש ביותר ליישוב מעמדה של העיר. במסגרת הסכם עתידי תהווה החלוקה הנוכחית בסיס לפתרון של שלום של שתי בירות לשני העמים בירושלים".

היערכות המשטרה לקראת יום הכיפורים בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

ממשטרת ישראל נמסר: "כמדי שנה נערכת המשטרה בירושלים ליום כיפור באמצעות שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים, אשר פרוסים ומוצבים ברחבי העיר ופועלים לאורכו של החג לשמירה על הסדר הציבורי, ועל שלומם, ביטחונם ובטיחותם של כלל האזרחים. היערכות מבצעית זו מתבצעת תוך התחשבות מלאה ואיזונים בין מנהגי החג, אל מול הצורך לאפשר מרקם חיים תקין ככל שניתן לתושבי העיר, לרבות שמירה על דרכי הגעה לבתי החולים והשכונות, זאת כפי שפורסם בהודעת היערכות המשטרה לחג".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
אחת החסימות בירושלים
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים