שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דדו ודיין הזהירו ב-73' מסוֹפה של ישראל: "הערבים יעוטו עלינו מכל הצדדים"
  ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מפרסם פרוטוקולים מדיונים דרמטיים במערכת הביטחון במלחמת יום הכיפורים. "זה קרב על ארץ ישראל", קבע הרמטכ"ל אלעזר, "שמישהו יצעק געוואלד". שר הביטחון דיין אמר: "אני מפחד שנישאר בלי נשק". וגם: הדו"ח על סבירות נמוכה למלחמה יום לפני פרוץ הקרבות
  ראשי מערכת הביטחון במלחמת יום הכיפורים חששו כי סופה של מדינת ישראל עלול להגיע. כך עולה מפרוטוקולים של דיוני פורום מטכ"ל, שמפרסם אחר-הצהריים (יום ב') ארכיון צה"ל במשרד הביטחון. באחד הדיונים, שנערך ביום שלאחר פרוץ המלחמה, אמר הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף דוד (דדו) אלעזר: "חברים, זה באמת קרב על ארץ ישראל, זה ממש לים". בנוסף מתפרסם דו"ח מודיעיני שהתקבל יום לפני פרוץ הקרבות ב-73', שבו נכתב כי הסבירות למלחמה נמוכה.

   

  46 שנים עברו מאז שצבאות מצרים וסוריה פתחו במלחמה ביום הקודש ליהודים. פורום מטכ"ל התכנס פעמים רבות במהלך המלחמה. בדיון שהתקיים ביום השני למלחמה, הביע שר הביטחון דאז משה דיין חשש לגורלה של מדינת ישראל: "ממה אני מפחד יותר מהכול בתוך ליבי? שמדינת ישראל תישאר בסופו של דבר עם לא מספיק נשק להגן על עצמה.... לא חשוב איפה יהיה הקו. לא יהיו לה די טנקים ולא יהיו מטוסים ולא יהיו אנשים ולא יהיו אנשים מאומנים פשוט להגן על ארץ ישראל.... ובסוף אף אחד לא יעשה בשבילנו את המלחמה הזאת... ויעוטו עלינו כל הערבים כעת מכל הצדדים... אז אני כללית רוצה להגיד את זה לגולדה".

  רכב מצרי עולה באש ליד תעלת סואץ ( צילום: מוריס, במחנה באדיבות ארכיון צה
  הלחימה באזור תעלת סואץ. ( צילום: מוריס, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  הרמטכ"ל אלעזר נתן סקירה על מצב הכוחות. הוא אמר בין היתר: "אנחנו לא אופטימיים". הוא פנה לאלו שהצטרפו לישיבה והוסיף: "אנחנו ישבנו לפני שאתם באתם ועשינו פה תוכנית. אני אתמול נתתי פקודה לגורודיש (אלוף פיקוד הדרום שמואל גורודיש). אמרתי לו: צריך לייצב את הקו של המעברים. אריק (אלוף במיל' אריאל שרון), עם תוספת של אלברט (האלוף אברהם מנדלר, שנהרג במהלך המלחמה) וברן (האלוף אברהם אדן). זה המערך".

   

  אלעזר הוסיף: "אני רוצה תפנית דרמטית, אני רוצה שמישהו יצעק געוואלד, נהרגים עמים, תפסיקו את האש. כולם יפסיקו את האש". הצנזורה הצבאית מחקה חלק מהדברים של הרמטכ"ל דאז, שהוסיף: "אנחנו בקטסטרופה. אם מה שאמרתי הוא דרמטי ומפסיק את האש - בסדר, אם לא מפסיק את האש - את סוריה זה מפסיק. אני מאמין שעמידה עיקשת ברמת הגולן, מאמץ אווירי נגד הדיביזיות המשוריינות פלוס סוריה יקלו עלינו את הלחץ".

  פרוטוקולים של פורום מטכ
  "אני רוצה תפנית דרמטית". דברי הרמטכ"ל אלעזר במהלך המלחמה

  הרמטכ
  הרמטכ"ל אלעזר( צילום: אבי, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  שר הביטחון משה דיין על נגמ
  שר הביטחון דיין(צילום: במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  אלוף רחבעם זאבי, שהיה עוזר הרמטכ"ל במלחמה, הזהיר משרון, שלחם אז בגזרת סיני: "אריק עלול לגרור אותו ליציאה קדימה מהמעברים". הרמטכ"ל השיב: "אריק כבר ניסה לגרור גם אותי, אבל אין מה לעשות". הוא הוסיף: "אריק כבר אמר לי: 'תשמע, צריך קרב תנועה, אני לוקח את האוגדה ואני נוסע קדימה'. אז לאריק אמרתי: 'אני מתכוון לבוא לשם אחר הצהריים ונשמע רעיונות".

   

  במהלך הישיבה התנהלה ככל הנראה שיחת טלפון קצרה בין הרמטכ"ל לראש הממשלה גולדה מאיר. "גבירתי, מתוך 14 הגשרים שעל התעלה חיל האוויר הרס שבעה ואני מקווה שעוד נמשיך. שלום", אמר הרמטכ"ל. זאבי העיר: "היא לא מבינה שזה חשוב". לאחר כמה קריאות של הנוכחים, אמר הרמטכ"ל לשעבר יצחק רבין: "היא מבינה. עוד איך".

   

  פרוטוקולים של פורום מטכ
  "קרב על ארץ ישראל, זה ממש לים"

   

  "יוני בדרך להוציא אותך". האזינו להקלטות רשת הקשר

  "יוני בדרך להוציא אותך". האזינו להקלטות רשת הקשר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביקורת נשמעה גם על המהלכים של שרון במלחמה. בדיון בשלב מאוחר יותר במלחמה, אלוף זאבי אמר: "הוא הולך קדימה, צולח. אמרתם לו אתמול ברור". רב-אלוף אלעזר היה נחרץ: "זה גובל בפשע".

   

  ראש אמ"ן, אלוף אלי זעירא, שאל: "מה קרה". הרמטכ"ל השיב: "זה פשע מלחמה. אני לא אמרתי שום דבר ב... פקודה. הוא, היום, בניגוד לפקודה, הלך למים. עשה קרב גדול בניגוד לפקודה, שיקר לגורודיש, והלא אני מאזין לו לרשת, אני רואה שהוא משקר לי, ועכשיו הוא מבקש רשות לצלוח לגדה השנייה".

   

  זאבי מתח ביקורת גם על אלוף פיקוד הדרום גורודיש, שלמעשה הוחלף בפיקוד על החזית הדרומית ברמטכ"ל לשעבר, חיים בר-לב. זאבי אמר: "אם גורודיש היה מקבל את האוגדה, הוא היה מנהיג את האוגדה הזו יפה. פיקוד זה גדול עליו. יש לו גם בעיה פסיכולוגית, כי הוא רואה שעליו לפקד על מפקדיו".

   

  פרוטוקולים של פורום מטכ
  "אנחנו לא אופטימיים"

  הרמטכ
  הרמטכ"ל אלעזר בהתייעצות בפיקוד הצפון עם יקותיאל אדם, אלי זעירא, רחבעם זאבי ויצחק חופי (צילום: דובר צה"ל, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )

  קרבות בעמק הבכא, גדוד סיוע 270, מטל
  קרב בעמק הבכא( צילום: אברהם ורד, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  חזית הדרום, צוות תותחנים בפעולת לילה ( צילום: אברהם ורד, במחנה באדיבות ארכיון צה
  צוות תותחנים בפעולת לילה בחזית הדרום( צילום: אברהם ורד, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  בהמשך הפרוטוקול, תועדה שיחת טלפון בין אלעזר לבר-לב. הרמטכ"ל אמר: "רב-אלוף בר-לב, גולדה קיבלה בברכה את ההצעה ואני שמח מאוד. חיים, אז, תלבש מדים, תתייצב פה. נעשה שיחה ארוכה על הנושא – ותרד למטה. אתה תבוא הנה, תקבל ממני מינוי של אלוף פיקוד הדרום. גורודיש יקבל מיד את אוגדה 143 ושאריק ילך הביתה. וזה 'good idea'. תחשוב עד שתגיע הנה. להתראות".

   

  זאבי העיר אחרי אותה שיחה: "הלוואי ויקנה את זה. זה גם יציל את המורל עם גורודיש וגם יציל את המשמעת בחזית". אלעזר השיב: "גורודיש יהיה מאושר, כי בינינו לבין עצמנו לו אני יכולתי להיות מפקד אוגדה, הייתי מרגיש הרבה יותר טוב".

   

  פרוטוקולים של פורום מטכ
  "הארטילריה עוד לא מגיעה"


  לוחם צה
  לוחם צה"ל תופס מחסה. ברקע סנטוריון ונגמש 113 M-( צילום: עוזי קרן, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

   פריסת גשר על תעלת סואץ (צילום: במחנה באדיבות ארכיון צה
  פריסת גשר על תעלת סואץ (צילום: במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

   בתוך התעוז ששימש כמפקדה של המח
  המפקדה של המח"ט אריאל שרון(צילום: דובר צה"ל, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )

  מפקדים בכירים בחמ
  בכירי צה"ל בחמ"ל של פיקוד צפון(צילום: מיקי אסטל, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  בהמשך הודיע אלעזר לגורודיש כי הוא לא ממשיך בתפקיד. "שמוליק, יש לי הודעה לא נעימה בשבילך. חיים בר-לב יורד אליך ומעליך. הוא יבדוק גם את כל העניינים עם אריק היום. הוא ישוחח איתך והוא יחליט. גם ישמע לפי רצונך אם אתה רוצה להישאר איתו או בעצם אגדיר אחרת: אם הוא רוצה שאתה תיקח את 143 ואריק ילך הביתה או שאתה תישאר סגנו ואריק יישאר. זה בהחלטת שר הביטחון, ראש הממשלה ואני רוצה שתקבל את זה טוב. זה לא היה רע". אלעזר הוסיף: "שמוליק, אם אתה תישאר כסגן זה לא יפגע בפרסטיג'ה וזה יהיה מצוין".

   

  בשיחה נוספת בין השניים, אמר אלעזר לגורודיש: "בוקר טוב, שמוליק, אתה ער כבר? הגעתי אתמול לזה שאני רוצה לעשות כך: אתה נשאר אלוף פיקוד הדרום ונשאר לך מינוי של אלוף פיקוד דרום. בר-לב יירד למטה, יהיה על ידך. אנו מפרסמים כאן הודעה שרב אלוף בר-לב גויס - אני לא יודע בדיוק מה הנוסח - ויקבל תפקידים מיוחדים לעזרת הרמטכ"ל, דברים כאלה. והתפקיד הראשון שהוא יקבל אז הוא ילך לדרום, יכול להיות שאחרי שמונה ימים הוא יעלה לצפון".

   

  "אין בידינו ידיעות על תחילת פינויים בפועל" 

  במקביל, משרד הביטחון מפרסם היום כאמור דו"ח מודיעין שהתקבל ב-5 באוקטובר בשעה 13:15, כמעט 24 שעות לפני פרוץ המלחמה. בדו"ח צוטט דיווח מרדיו דמשק מהשעה 10:10 בערב יום כיפור כי הנשיא חאפז אל אסד צפוי לצאת לסיור במזרח המדינה. הערכת המודיעין השגויה הייתה כי "מדובר כאן בניסיון סורי ליצור תחושה של הרגעה... אפשר גם, אם כי בסבירות נמוכה, שהודעה זו נועדה לשמש כיסוי לנסיעה מתוכננת של אסד למוסקבה או לקהיר".

  דו
  דו"ח המודיעין האחרון שלפני מלחמת יום הכיפורים

   

   

  בנוסף התייחסו בלקט המודיעין לפינוי משפחות המומחים מברית המועצות מסוריה. בדו"ח נכתב: "בשלב זה אין בידינו כל ידיעות העשויות להצביע על תחילת פינויים בפועל... נראה כי בקרב המומחים עצמם שוררת אי בהירות לגבי עתידם ואפשר כי החלטה בעניין עומדת להתקבל בדרג הגבוה בשעות לפני הצהריים המוקדמות".

   

  לגבי החזית המצרית, נכתב בדו"ח המודיעין כי החששות והכוננות הגבוהה הביאו את הצבא המצרי לנקיטת כמה צעדים חריגים ובהם: "מפקדי חטיבות אוויריות אמורים להימצא אישית במרכזי המבצעים, הופסקו קורסים של חיל האוויר, חדרי קשר וקודים הוחלפו באופן לא שגרתי, הותר לחיילים לא לצום בחג הרמדאן". למרות זאת, הערכת המודיעין הייתה: "בשלב זה אין סימנים להכנות קונקרטיות לפעולה יזומה על ידי חיל האוויר המצרי...".

   

  באשר לחזית בתעלת סואץ נכתב כי "למרות שעצם תפיסת מערך החירום בחזית התעלה טומן בחובו לכאורה סימנים מעידים ליוזמה התקפית, הרי לפי מיטב הערכתנו לא חל שום שינוי בהערכת המצרים את יחסי הכוחות בינם לבין כוחות צה"ל. אי לכך, הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש את הלחימה היא נמוכה".

   

  בסיכום הדו"ח מכנה המודיעין את נושא ההכנות לפינוי משפחות המומחים הסובייטים כ"התפתחות חריגה" ומעריך כי "פינוי המשפחות מסוריה אינו נובע ממתיחות בין הסורים לסובייטים, אלא מחששות סובייטים שצפויה יוזמה צבאית מצרית-סורית נגד ישראל. אנו מעריכים סבירות של פעולה יזומה כזו כנמוכה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוד רובינגר, יוסי רוט
  דיין ואלעזר
  צילום: דוד רובינגר, יוסי רוט
  מומלצים