שתף קטע נבחר

טראמפ: הכורדים נלחמו לצדנו, אבל קיבלו על זה כסף

הכוחות הכורדיים, שהיו לוושינגטון בעלי ברית נאמנים במאבק נגד דאעש, הביעו תדהמה מהחלטת הנשיא להסיג את חייליו מגבול סוריה-טורקיה ולאפשר לארדואן לצאת לפעולה נגדם: "ארה"ב תקעה סכין בגב". טראמפ: "די למלחמות המגוחכות. שהכורדים ימצאו פתרון עם רוסיה וטורקיה"

דובר "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים", הארגון שהלוחמים הכורדים הם מוביליו, אמר בצהריים (יום ב') כי החלטת ארה"ב להסיג היום את חייליה מהאזור בצפון-מזרח סוריה שאליו מתכוונת טורקיה לפלוש היא סכין בגבם של הכוחות והתקבלה אצלם בהפתעה. "ארה"ב נתנה ערבויות שהיא לא תאפשר שום מבצע צבאי טורקי נגד האזור שלנו", אמר דובר הכוחות קינו גבריאל לערוץ הטלוויזיה "אל-חדת'".

 

שעה קלה אחר כך כתב טראמפ בסדרת ציוצים בטוויטר שהכורדים אמנם נלחמו לצד האמריקנים נגד דאעש, אך הדגיש כי הם קיבלו לשם כך כסף וציוד רב, וכי כעת על ארה"ב לסגת ועל הכורדים למצוא יחד עם הגורמים האחרים באזור פתרון למצב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

כוחות סורים מניפים דגל אחרי כיבוש מוצב של דאעש (צילום: AFP)
"הכוחות הסוריים הדמוקרטיים". נשארו לבד(צילום: AFP)

צבא טורקיה ב כפר סורי סוריה תמונת ארכיון מספטמבר 2018 לקראת מבצע כורדים (צילום: AFP)
רכב של צבא טורקיה בחודש שעבר בכפר סורי(צילום: AFP)

החיילים האמריקנים החלו הבוקר להתפנות מעמדות באזור הגבול בין סוריה לטורקיה – שעות אחדות בלבד אחרי שארה"ב הודיעה כי תפנה את חייליה משם ותאפשר לצבא טורקיה לצאת למבצע הצפוי שלה נגד הכורדים באזור. בכך למעשה נוטשת ארה"ב בפועל את הלוחמים הכורדים שנלחמו לצד הכוחות האמריקניים במשך שנים עד שארגון דאעש הובס שם.

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מאיים כבר חודשים לפתוח במבצע צבאי נגד הכוחות הכורדיים באזור הגבול, שבהם הוא רואה איום על ארצו. רפובליקנים ודמוקרטים הזהירו שאם ארה"ב תאפשר מתקפה טורקית עלול להתבצע טבח נגד הכורדים, ושמצב כזה יעביר מסר בעייתי-למדי לבעלי בריתם של האמריקנים ברחבי העולם.

 

 

בהודעה שפרסמה לתקשורת בשעת לילה מאוחרת – צעד לא שגרתי – מסרה דוברת הבית הלבן סטפני גרישם כי הכוחות האמריקניים "לא יסייעו למבצע של טורקיה ולא יהיו מעורבים בו", והוסיפה כי הם "לא יהיו באזור הסמוך". בהודעה לא נאמרה מילה על גורלם של הכורדים, ולא נמסר להיכן בסוריה יתפנו בינתיים הכוחות האמריקניים.

 

בצהריים הגיב טראמפ בטוויטר על הזעם הכורדי: "הכורדים נלחמו איתנו", כתב, "אבל הם קיבלו כמויות אדירות של כסף וציוד כדי לעשות את זה. הם נלחמו נגד טורקיה עשרות שנים. אני עצרתי את המלחמה הזו לכמעט שלוש שנים, אבל הגיע הזמן שנצא החוצה מהמלחמות המגוחכות והבלתי נגמרות האלה, שרבות מהן הן מלחמות שבטיות, ונחזיר את החיילים שלנו הביתה".

החגיגות עם שחרור בירת דאעש לפני שנתיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החגיגות עם שחרור בירת דאעש לפני שנתיים(צילום: AFP)

טראמפ הדגיש: "אנחנו נילחם רק מלחמות שהן לתועלתנו, ונילחם רק כדי לנצח. טורקיה, אירופה, סוריה, איראן, עיראק, רוסיה והכורדים יצטרכו עכשיו למצוא פתרון למצב, ולהחליט מה הם רוצים לעשות עם הלוחמים (השבויים) מדאעש 'בשכונה שלהם'. הם כולם שונאים את דאעש, הם היו אויבים במשך שנים. אנחנו רחוקים 7,000 מייל משם, ונמחץ את דאעש שוב אם הם יתקרבו אלינו!".

 

סיכוי ליציאה מוחלטת

כ-1,000 חיילים אמריקנים מוצבים בצפון סוריה, וגורם אמריקני רשמי בכיר אמר שהם ייסוגו מהאזור למקומות סמוכים, ושאם יפרוץ עימות נרחב בין טורקיה לכוחות הכורדיים – ייתכן שהחיילים האלה יוצאו מהמדינה לחלוטין. הבית הלבן מסר כי ההודעה על פינוי הכוחות האמריקניים באה לאחר שיחה שהתקיימה אמש בין טראמפ לנשיא טורקיה ארדואן.

  ()

הצעד ממחיש באופן מובהק את החלטתו של טראמפ לשים סוף להסתבכויות של ארה"ב במבצעים מעבר לים – אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו; אולם השגת המטרה שהציב לעצמו בהקשר זה – נסיגה מהירה מסוריה, עיראק ואפגניסטן – מתעכבת בצל הדאגה שמשמיעים בכירים אמריקנים ובעלי בריתה של ארה"ב בנוגע לחלל המסוכן שתותיר אחריה וושינגטון.

 

גורמים אמריקנים רשמיים ניסו מאז ינואר לתווך בניסיון ליצור "אזור בטוח" בצפון סוריה, כך שיוקם חיץ ביטחוני בין צבא טורקיה לכוחות הכורדיים, אולם טורקיה הביעה שוב ושוב את מורת רוחה מהיישום האיטי של המהלך.

 

הודעת הבית הלבן הלילה על פינוי הכוחות באה יומיים אחרי שארדואן השמיע את האיום החריף ביותר שלו עד כה בפעולה צבאית בצפון-מזרח סוריה – כשברקע פורס צבא טורקיה יחידות וציוד הגנה בגבול. "נתנו לגורמים הרלוונטיים כל מיני אזהרות בנוגע לאזור שממזרח לפרת", אמר ארדואן. "התאפקנו מספיק".

רג'יפ טאיפ ארדואן דונלד טראמפ  (צילום: AP, AFP)
טראמפ וארדואן. דיברו בטלפון(צילום: AP, AFP)

טורקיה, נזכיר, רואה ב"יחידות להגנת העם" הכורדיות (YPG) מעין זרוע של "מפלגת פועלי כורדיסטן" (ה-PKK), ארגון שמנהל מרידה נגדה כבר 35 שנה. הטורקים מגדירים את שני הארגונים האלה ארגוני טרור. גורם אמריקני אמר כי אם טורקיה תדבק בתוכניתה לצאת למבצע בסוריה, סביר להניח שתהיה תגובה עזה מצד הכורדים – ואז כמעט בטוח שהכוחות האמריקניים ייסוגו לגמרי מסוריה.

 

טראמפ הודיע כבר בדצמבר אשתקד על הסגה מוחלטת של הכוחות האמריקניים מסוריה, ואז נתקלה הודעתו בגינוי נרחב בשל מה שנתפש כזניחת ארה"ב את בעלי הברית הכורדים שלה לגורלם מול הטורקים. בעקבות הודעת טראמפ התפטר במחאה שר ההגנה שלו ג'ים מאטיס.


פורסם לראשונה 07/10/2019 13:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכוחות הסוריים הדמוקרטיים. "הופתענו"
צילום: AFP
מומלצים