שתף קטע נבחר

בן 15 מסרב לפגוש את אביו – המזונות יופחתו

הקשר בן השניים נותק ככל הנראה בהשפעת האם. ביהמ"ש קבע: במקום 5,400 ש' בחודש, הבן יקבל רק 3,000, וההפרש ייחסך לשחרורו מהצבא

בית המשפט למשפחה בתל אביב הכריע לאחרונה במקרה גירושים קשה שבמסגרתו נותק הקשר בין אב לבנו. השופט יהורם שקד מתח ביקורת על התנהלות האם וקבע שהיא חיבלה בקשר בין השניים, וכדי לתמרץ את הילד לחדש הופחת סכום המזונות החודשי מ-5,400 שקל ל-3,000 שקל - וההפרש ייחסך עבור הבן עד שחרורו מהצבא.

 

מזה שנים ארוכות מאופיינת מערכת היחסים בין ההורים בסכסוך בעוצמה גבוהה. האב משלם לאם מזונות בסך 5,400 שקל לחודש לפי הסכם שנחתם בין הצדדים מ-2008. בנובמבר 2017 הגיש האב תביעה לביטול או הפחתת המזונות בטענה שהילד מסרב להיפגש עמו, מסרב לקרוא לו אבא ואף פוגע בו ומבזה אותו. לטענתו, ניסיונותיו לחידוש הקשר נחלו כישלון והכל באשמתה הישירה של האם שחיבלה קשות בניסיונותיו להתקרב לבנו.

 

מנגד טענה האם שהאב פוגע בקטין והוא זה שאחראי לנתק. לדבריה, מטרתו המרכזית היא לבטל את המזונות שהוא משלם "תוך הטעיית בית המשפט, העלאת טענות שקריות לחלוטין וניסיון נואל ומכוער לפגוע פעם נוספת בבנו הקטין".

 

השופט שקד הגדיר את הסכסוך בין הצדדים ככזה מהסוג החמור והקשה שניתן להעלות על הדעת, ושוררת ביניהם איבה שלא ניתן להמעיט בחומרתה. הוא הבהיר שלפי הפסיקה ניתן לצמצם את חובת המזונות כולה או מקצתה כשמדובר בילד "מורד" (שמסרב לפגוש את אביו). יחד עם זאת, ייתכנו מקרים בהם יש הצדקה לסרבנות הקשר ואז לא יוכרז הילד כמורד ולא ישללו המזונות.

 

בפסק הדין צוין כי ביטול מזונות לילד מרדן יעשה במקרים קיצוניים ונדירים ויש לשקול תמיד חלופה מתונה יותר כגון הקטנת המזונות. זאת תוך בחינת מלוא השיקולים כגון המקור לסרבנות הקשר, מידת מעורבותו של כל צד בחידוש או בניתוק הקשר, האם ביטול המזונות יסכל את הסיכוי לחידוש הקשר והאם הילד יוכל להתקיים באופן סביר ללא דמי המזונות.

 

השופט הוסיף שמהעדויות עולה תמונה מדאיגה שלפיה האם לא אפשרה את חידוש הקשר בין האב לילד. הילד חש את אי שביעות רצונה של האם מהקשר שלו עם האב ומתנהג בהתאם. עוד עולה כי הילד מושפע מאוד מאמו, רוצה להיות בקשר עם אביו אבל לא מרגיש שיכול לעשות את זה לנוכח המסרים שאמו משדרת לו.

 

"במהלך הדיונים הבחנתי בכאבו העז של האב, כאב של אב שבנו היקר לו מכל אינו חפץ בו", כתב השופט.

 

נפסק שמאחר שהילד הוא קורבן למערכת היחסים בין הוריו, אין להפחית את חיובו של האב במזונות. עם זאת, לנוכח גובה המזונות ומצבה הכלכלי השפיר של האם פסק השופט כי מתוך דמי המזונות יעביר האב לאם סך של 3,000 שקל לחודש והיתרה תיחסך בעבור הילד עד שחרורו מהצבא. עוד נקבע כי אם הקשר בין השניים יחודש - ישוב האב להעביר לאם את מלוא הסכום.

 

"באופן זה רווחתו של הילד לא תיפגע ויהיה לו תמריץ נוסף לחדש את הקשר עם אביו", סיכם השופט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים