שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערעור התקבל: מחבל שדקר אישה הורשע בניסיון רצח
  באוקטובר 2015 נדקרה נירית זמורה בגוש עציון בידי מחבל מחברון. הוא הורשע בעבירה קלה יחסית ונשלח ל-14 שנים בכלא - אבל אחרי קבלת ערעור התביעה הצבאית, צפוי לעונש חמור יותר

  הפסיקה שעוררה סערה התהפכה - והמחבל הורשע בניסיון רצח: כמעט ארבע שנים אחרי הפיגוע שבו נדקרה נירית זמורה בזמן קניות בגוש עציון, בית המשפט הצבאי לערעורים קיבל היום (ב') את ערעור התביעה הצבאית והחליט להרשיע אות המחבל חמזה פאיז בעבירה חמורה יותר של ניסיון לרצח, במקום גרימת חבלה מחמירה בלבד.

   

  גזר דין של חמזה פאיד במחנה עופר (צילום: עמית שאבי)
  נירית זמורה בדיון קודם(צילום: עמית שאבי)

  גזר דין של חמזה פאיד במחנה עופר (צילום: עמית שאבי)
  המחבל חמזה פאיז בדיון קודם(צילום: עמית שאבי)
   

  שופטי בית הדין הצבאי בעופר פסקו באפריל 2018 שלא ניתן לקבוע כי דקר את זמורה על מנת לגרום למותה, וייתכן שהתכוון רק לפצוע אותה. תחילה הוגדר מצבה של זמורה בינוני - אך הוחמר לקשה עם הגעתה לבית החולים שערי צדק בירושלים.

   

  "גם בעת ביצוע עבירת דקירה על רקע לאומני יש להצביע על קיומה של כוונה להמית, ומשעה שמתעורר ספק אם עניין לנו בכוונה להמית דווקא או בכוונה לגרום לחבלה - פועל הוא לטובת הנאשם. כך נהגנו במקרה זה", טענו השופטים בערכאה הנמוכה. בהמשך נגזר דינו של המחבל ל-14 שנות מאסר - וכעת צפויה החמרה בעונש, לנוכח קבלת הערעור.

   

  לדברי השופט, נשיא בית המשפט לערעורים בעופר, נתנאל בנישו, הרקע הלאומני של המחבל מחברון מחזק את המסקנה כי הייתה כוונה לרצח. הוא דחה את הספקות שהעלה בית הדין הצבאי לגבי פרטי האירוע, וקבע כי אין בשבירת הסכין כדי לערער על כוונת המחבל.

   

  בדיון בערעור, שהתקיים לפני חמישה חודשים, פנתה זמורה לשופטים, שבה ותיארה את רגעי הפיגוע, את ניסיונו של המחבל להוציא את הסכין מגבה ואת ההתמודדות שלה ושל משפחתה לאחריו.

   

  "חשתי בגבי חבטה חזקה", סיפרה. "עד היום אני זוכרת את הקול של החבטה הלא רגילה הזאת. הייתי מופתעת ואף פלטתי קריאת הפתעה, בעוד הפוגע ממשיך להתעסק במשהו בגבי. אחר כך הבנתי שעשה ניסיון להוציא את הסכין מגבי. חשתי שרגל שמאל חלשה וקרסתי במקום. מעדי ראיה שמעתי שהרוצח קרא קריאת 'אללה הוא אכבר' ורץ עם סכין שלופה... מאז ועד היום משפחתי ואני מתמודדים עם כל ההשלכות של הפיגוע והפציעה", אמרה אז.

   

  הנדקרת הוסיפה בפני בית הדין: "תקיפת אישה מאחור הוא מעשה פחדנות. מרחק הפגיעה היה קרוב ללב. היה פה זלזול בכל משפחות ישראל. עם ישראל הוא עם הנצח, אתם יכולים לפגוע בבודדים, ואני מבקשת מבית המשפט במקרים כאללה לתת את העונש המקסימלי. אני תוהה מי מוכן להגן על רוצח כזה.. אני בטוחה בניצחון של עם ישראל ושל האנושות".

   

  עו"ד חיים בלייכר מארגון חננו, המלווה את זמורה כנפגעת עבירה, מסר: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט הצבאי לערעורים ועל הקביעה כי דקירה על רקע לאומני יש בה כדי להעיד על כוונת המחבל. בית המשפט לערעורים נתן את הביטוי הצודק לשכל הישר וההבנה אל מול מה מדינת ישראל ואזרחיה עומדים - מול טרוריסטים רצחניים. עלינו לפעול בכל הדרכים, גם המשפטיות, כדי להביא להרתעה אמיתית כנגד המחבלים. אנו ציפייה שבית המשפט הצבאי יגזור שנות מאסר רבות על המחבל".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  נירית זמורה והמחבל חמזה פאיז
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים