שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תם השימוע לנתניהו. מקורות משפטיים: "אין ראיות שישחקו את סעיף השוחד"
  יומו הרביעי והאחרון של השימוע לראש הממשלה נחתם במשרד המשפטים לאחר יותר מעשר שעות. מקורות משפטיים מעריכים כי ליבת תיק השוחד בפרשת 4000 (בזק-וואלה) נותרה בעינה, וכי לא הוצגו ראיות מכריעות שיגרסו אחרת. חלקו האחרון של השימוע עסק בתיק 1000, הנוגע לקשריו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן

   

   

  הערב (יום ב') נחתם במשרד המשפטים בירושלים יומו האחרון של הליך השימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו. בחלק הסוגר של השימוע מסרו פרקליטיו של נתניהו בפני היועמ"ש אביחי מנלדבליט ונציגי הפרקליטות את טיעוניהם לגבי תיק 1000.

   

  צוות ההגנה של נתניהו, בראשות עורכי הדין יוסי אשכנזי ועמית חדד, פירט במהלך ארבעת ימי השימוע את השגותיו, הערותיו ופרשנותו המנוגדת לנטען נגד נתניהו בשלוש פרשות – 4000 (פרשת אלוביץ', בזק-וואלה) , 2000 (שיחות ביבי-נוני) ו-1000 (פרשת המתנות).

  בנימין נתניהו ו אביחי מנדלבליט (צילום: AP , רויטרס)
  בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט(צילום: AP , רויטרס)
   

  מקורות משפטיים מעריכים, בשלב זה, כי ליבת תיק השוחד בפרשת 4000 לא נשחקה במהלך השימוע, אם כי הפרשנות שהעניקו פרקליטי ראש הממשלה, הוסיפה מידע והסבר לנקודות מסוימות שיכולות לכרסם בעבירת השוחד. לדבריהם, לא הוצגו ראיות דרמטיות, אלא הסברים ונרטיביים חלופיים לעדויות והראיות בתיקים.

   

  מיד לאחר סוכות יתכנס הצוות בראשות מנדלבליט על מנת לסכם את השימוע , למפות את הבעיות בעבירות השונות המיוחסות לראש הממשלה, כפי שנחשפו על ידי הפרקליטים. רק לאחר מכן, בעוד כחודש וחצי, יתקבלו ההחלטות הסופיות בתיקים. את דברי פרקליטי נתניהו סיכם פרקליט הצמרת רם כספי שגויס במיוחד לשם כך.

   

  פרקליטי נתניהו טענו בפני מנדלבליט וצוותו כי המתנות שקיבל מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, תכשיטים, שמפניות וסיגרים, היו בשל חברותם ההדוקה. הם אמרו שכתב החשדות נגד נתניהו מציג שווי מתנות מופרז לעומת שוויין האמיתי. לרוב לא היה נתניהו מודע לכך שרעייתו מקבלת שמפניות ממילצ'ן. עוד נטען שראש הממשלה לא ניצל את תפקידו כדי לסייע למילצ'ן ועסקיו, תוך שהוא מצוי בניגוד עניניים. את התיק הוביל היום עו"ד עמית חדד.

   

  "הטענות שלנו טובות וצודקות", אמר הבוקר עו"ד חדד. "אנחנו מקווים, מצפים ומאמינים שבסופו של יום גם התיק הזה ייסגר".

  עמית חדד מחוץ למשרד המשפטים (צילום: אוהד צויגנברג)
  עו"ד עמית חדד עם הגעתו למשרד המשפטים(צילום: אוהד צויגנברג)

  תיק 1000, שבו כאמור התמקדו היום פרקליטי ראש הממשלה, עוסק בחשד לביצוע מרמה והפרת אמונים בכל הנוגע למערכת היחסים של נתניהו עם אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר האוסטרלי.

  הפרשה נחקרה בתחילה כתיק שוחד, אך לדעת היועץ המשפטי מנדלבליט לא נמצאו ראיות מספקות לקשר ישיר בין המתנות שקיבל נתניהו לפעולות שביצע לכאורה לטובת מילצ'ן. לכן נקבע כי החשד המרכזי נגד נתניהו הוא מרמה והפרת אמונים.

   

  אתמול התברר כי המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד ליאת בן ארי, נעדרה מהיומיים האחרונים בהליך השימוע לנתניהו. בן ארי, שליוותה מקרוב את תיקי נתניהו במסגרת תפקידה הקודם כפרקליטת מחוז תל אביב, יצאה לחופשה פרטית שאותה קבעה לפני ההחלטה לאפשר את הארכת ימי השימוע משניים לארבעה.

   

  גורמים במשרד המשפטים מתחו ביקורת על בן ארי וציינו כי "מדובר בחוסר רגישות ציבורית מצדה. החלטתה של בן ארי שלא לדחות אפילו ביומיים את מועד יציאתה לחופשה משרה תחושה לא ראויה, לא מכבדת ונעדרת רגישות ציבורית". אותם גורמים הוסיפו כי "אחרי הכול מדובר בפרקליטה בעלת תפקיד מרכזי, המלווה את התיק ושבקיאותה בחומר הראיות והעדויות הכי מקיפה".

   

  במשרד המשפטים אמרו אתמול בתגובה כי "השימוע נערך בפני היועמ"ש, שהוא הגורם המוסמך להחליט בתיק, וכן נוכחת בו נציגות רחבה של פרקליטים מהמחוז. ממילא היעדרותה של גברת בן ארי לא תפגע בשימוע.


  פורסם לראשונה 07/10/2019 20:14

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים