שתף קטע נבחר

פנקס שירות

במשך שנים עבד עיתונאי "ידיעות אחרונות" איתן הבר לצידו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. בדילמות הביטחוניות, מאחורי הקלעים של החתימות על הסכמי השלום, במפגשים החשאיים וגם בלילה הנורא בכיכר. עם פרישתו הוא נזכר בסיפורים הקטנים והגדולים מאחורי האירועים שעשו היסטוריה. הכתבה המלאה היום ב"ידיעות אחרונות"

 

יצחק רבין ואיתן הבר (צילום: י.פ.פ.א - הספריה הלאומית, ארכיון דן הדני)
יצחק רבין ואיתן הבר(צילום: י.פ.פ.א - הספריה הלאומית, ארכיון דן הדני)
יום אחד נקבעה לרבין פגישה עם אורח אמריקאי במלון הילטון בירושלים. את הדרך לירושלים עשה רבין במכונית השרד שלו, שברולט. הוא קיבל את המכונית מקודמו משה ארנס והיא נראתה חדשה, אם כי השעון בלוח המחוונים הצביע על 400,000 קילומטר.

 

בדרך לירושלים, ליד לטרון, עלה לפתע עשן ממנוע המכונית. הנהג המסור יחזקאל שרעבי ז"ל עצר את המכונית בצד. "מה עושים?", שאל. רבין, שראה עצמו מומחה לנהיגה, הציע לו כמה טיפים. שרעבי ניסה וניסה אך המנוע סירב לשתף פעולה.

 

עוד קודם לכן הוריתי לשרעבי לבקש מאגף הרכב במשרד הביטחון מכונית חדשה מדגם שברולט. היא הייתה לבנה, העתק מדויק של המכונית שרבין נסע בה. אי אפשר היה להבחין בהבדלים, לבד מהשטיפה שעברה לפני שנמסרה למשרד הביטחון. המכונית החדשה חנתה חודשים ארוכים במגרש החנייה של משרד הביטחון עטופה בברזנט.

 

באותם ימים נהגה התקשורת להסתער על כל הוצאה במערכת הביטחון. אפילו הכריכים הקטנטנים שהוגשו לשולחן במהלך דיונים זכו למטח של ביקורת. באווירה כזאת היה קשה לקבל החלטה על החלפת מכונית השר. העדפנו לחכות.

 

וכך מצאו את עצמם שר הביטחון והמזכיר הצבאי תקועים ליד משטרת לטרון. בצר להם, הניפו יד לבקש טרמפ. מכוניות רבות עברו על פניהם. כשראו את המכונית הגדולה חונה לצד הדרך נסעו הלאה.

 

איתן הבר מציג בהלוויה של יצחק רבין את נאומו המגואל בדם של רבין (  צילום: AP)
הבר בהלווייתו של רבין( צילום: AP)

ואז עצרה להם מונית. בתוכה ישבו שני תיירים. הם לא זיהו את האיש שעומד בצד הדרך ונהג המונית, אם זיהה, לא אמר דבר. חודשים אחר כך התקבל בלשכה מכתב מזוג מקנדה. "אנחנו יהודים טובים ואוהבי מדינת ישראל", כתבו. "מאז שחזרנו למונטריאול אנחנו מספרים שאספנו בדרך לירושלים את יצחק רבין, שר הביטחון ורמטכ"ל מלחמת ששת הימים. איש לא מאמין לנו. האם תוכלו בטובכם לאשר לנו שאנחנו דוברים אמת". רבין חתם ברצון על מכתב התודה והוסיף תצלום שלו.

 

זמן קצר לאחר מכן היה על רבין להשתתף בטקס הזיכרון לחללי חיל התותחנים ליד זכרון יעקב. בדרך המכונית העלתה שוב עשן והמנוע נדם. ניידת משטרה שהבחינה במכונית עצרה לצד הדרך. רבין עלה והתיישב על אחד הספסלים. מאות המוזמנים נדהמו לראות ניידת משטרה נכנסת לרחבה ומהדלת האחורית שלה יוצא שר הביטחון.

 

זמן קצר לאחר התקלה בזכרון יעקב התכנסה ועדת עורכי העיתונים לפגישה עם שר הביטחון. את הפגישה פתח עורך עיתון הארץ גרשום שוקן, שהיה ידוע בהתנגדות שלו לכל בקשה של הממשלה להימנע מפרסום ידיעות. "אדוני שר הביטחון", אמר. "אנחנו עוקבים אחר הפרסומים בתקשורת על התלאות שעברת עם המכונית שלך. מוטב שתחליף את המכונית במועד הקרוב ביותר. די לנו בסיפורים על העשן שיוצא מהמנוע. מגיעה לך מכונית שנוסעת בביטחון. אני מבטיח לך בשם חברי: אתם תפסיקו להפיץ את הפרסומים האלה ואנחנו לא נציק לכם בגלל המכונית החדשה".

 

עוד לפני שהסתיימה הפגישה טילפנתי ליחזקאל שרעבי, נהגו של רבין: אתה יכול להסיר את הברזנט מהשברולט החדשה, אמרתי. תתחדש.

 

הכתבה המלאה - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: י.פ.פ.א - הספריה הלאומית, ארכיון דן הדני
איתן הבר ויצחק רבין
צילום: י.פ.פ.א - הספריה הלאומית, ארכיון דן הדני
מומלצים