שתף קטע נבחר

בורסת הונג קונג משכה ההצעה לרכישת בורסת לונדון

המיזוג, אם היה יוצא לפועל, היה יוצר חברה בשווי 70 מיליארד דולר. בבורסת לונדון דחו כבר בחודש שעבר את ההצעה לרכישה תמורת 37 מיליארד דולר, יומיים לאחר שהתקבלה, והביעו חשש מההשפעה ההולכת וגוברת של שלטונות סין על הנעשה בעיר האסייתית

החברה המפעילה את הבורסה בהונג קונג (Hong Kong Exchanges & Clearing) ביטלה רשמית את רכישת בורסת לונדון (LSE), לאחר שהשנייה דחתה את הצעתה. הבורסה בהונג קונג מסרה כי היה "בלתי אפשרי לתקשר" עם מנהלי הבורסה בלונדון.

 

עסקת ענק: בורסת הונג קונג רוצה לרכוש את בורסת לונדון ב-36 מיליארד דולר

העסקה נחתמה: קרן CVC רכשה 25% ממניות איירון סורס ב-450 מיליון דולר

וול סטריט ננעלה בירידות חדות: חשש ממיתון עולמי

 

המיזוג בין שתי החברות היה יוצר חברה בשווי 70 מיליארד דולר, אולם הבורסה הלונדונית הביעה דאגות בנוגע למהלך, כולל לגבי הקשרים של הבורסה בהונג קונג לממשל הסיני, המעניקים למפלגה הקומוניסטית השלטת השפעה על פעולותיה.

בורסת לונדון (צילום: בלומברג)
בורסת לונדון(צילום: בלומברג)
 

הבורסה בלונדון היא הבעלים של הבורסה במילאנו ושל מדדי ראסל (Russell Indexes) בארה"ב. הבורסה בלונדון ציינה שיקולים אסטרטגיים ורוגולטוריים שבגללם היא דוחה את ההצעה. אחת הסיבות הייתה החשש בבריטניה מפני האפשרות שהממשלה הסינית תשפיע על אחד ממעוזי הקפיטליזם הגלובלי.

 

בבורסת לונדון נטען, בין היתר, שהעסקה שהוצעה, ששלושה רבעים ממנה במניות "הייתה נמוכה מהותית מהערך הראוי". ברקע לרכישה שהתבטלה – המהומות האלימות בהונג קונג, מושבה בריטית לשעבר שעברה לשליטת סין בשנת 1997. המהומות הפוליטיות העלו על הפרק נושאים בנוגע לתפקידה של העיר כמרכז פיננסי אזורי, בזמן השפעה הולכת וגוברת של סין.

 

"אין טעם במו"מ" 

בחודש שעבר, ב-11 בספטמבר, דווח כי החברה המפעילה את הבורסה בהונג קונג (Hong Kong Exchanges & Clearing) הגישה הצעה לרכישת הבורסה של לונדון תמורת 29.6 מיליארד פאונד (36.3 מיליארד דולר). ההצעה היתה לפי שוי של 8,361 פני למניית הבורסה של לונדון (LSE), פרמיה של 23% על מחיר הנעילה של המניה אתמול - והיא כללה מרכיב מזומן ומרכיב מניות - 2,045 פני במזומן ו-2.495 מניית הבורסה בהונג קונג (HKEX) עבור כל מניית LSE.

 

יומיים לאחר מכן דווח כי דירקטוריון הבורסה של לונדון (LSE) דחה פה אחד את הצעת הרכישה שהגישה הבורסה של הונג קונג (HKEX), בהיקף 36 מיליארד דולר - והודיע כי אינו מעוניין לפתוח במו"מ. "הדירקטוריון העלה שורה של הסתייגויות עקרוניות בנושאים שונים, וסבור כי אין טעם בקיום מו"מ בנושא", נמסר מבורסת לונדון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בלומברג
בורסת לונדון
צילום: בלומברג
מומלצים