שתף קטע נבחר

כדי לחסוך כסף: מלך שבדיה נישל 5 נכדים

ארמון המלוכה בשטוקהולם הודיע שנכדיו של המלך קרל גוסטב ה-16 שנושלו ישמרו על התואר דוכס או דוכסית, אך לא יהיו זכאים לקבל את המענק השנתי הממומן על ידי האזרחים. "הזדמנות לעצב את חייהם כאנשים פרטיים"

מלך שבדיה, קרל גוסטב ה-16, נישל חמישה מנכדיו ממעמדם כדי לצמצם את מספר בני המלוכה שימשיכו לקבל כספים ממשלם המסים. כך הודיע ארמון המלוכה בשטוקהולם. מעמדם של שני נכדים נוספים, שנמצאים בראש הרשימה לרשת את כס המלוכה, לא נפגע.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

משפחת המלוכה מלך שבדיה קרל גוסטב ה 16 ()
"הזדמנות לעצב את חייהם כאנשים פרטיים". משפחת המלוכה

בהצהרה באתר בית הדין המלכותי השבדי נכתב כי הנכדים, בני שנה עד חמש, יישארו בני משפחת המלוכה וישמרו על התואר דוכס או דוכסית, אך לא ימלאו תפקידים מלכותיים רשמיים בעתיד. בנוסף, הם לא יהיו זכאים לקבל את המענק השנתי הממומן על ידי האזרחים שניתן לחברי בית המלוכה.

 

הוריהם של חמשת הנכדים שנושלו בירכו על המהלך. הנסיכה מדלן, הצעירה משלושת ילדיהם של המלך קרל גוסטב והמלכה סיביליה, כתבה בחשבון האינסטגרם שלה שהמהלך תוכנן זמן רב. היא הוסיפה ששלושת ילדיה, ליאונור, ניקולה ואדריאן "קיבלו הזדמנות גדולה לעצב את חייהם כאנשים פרטיים".

מלך שבדיה קרל גוסטב ה 16 (צילום: Getty Images)
המהלך נועד לחסוך כסף למשלם המסים. מלך שבדיה קרל גוסטב ה-16(צילום: Getty Images)

גם בנם האמצעי של המלך והמלכה, הנסיך קרל פיליפ, אמר שהוא סבור שמדובר במהלך חיובי. "זה ייתן לאלכסנדר ולגבריאל בחירות חופשיות יותר בחיים", הוא אמר.

 

ההערכה היא כי המהלך נועד להקטין את רשימת היורשים, להגדיר טוב יותר את תפקידיהם של החברים הבודדים בה ולחסוך כסף למשלם המסים. בשנה שעברה פתח הפרלמנט של שבדיה בבדיקה כדי למצוא דרך לדאוג שתקציב משפחת המלוכה יהיה בשליטה.

 

"יש לנו משפחת מלוכה גדולה. אם נכלול את הדור הבא, יש עשרה אנשים בתור לרשת את הכתר", אמר פרדריק וורסל, בכיר בבית המשפט המלכותי. הוא הוסיף שהמלך החליט לנקוט את המהלך הזה כדי להתמודד עם משפחת מלוכה ההולכת וגדלה.

משפחת המלוכה שבדיה הנסיכה אסטל הנסיך אוסקר ()
הנסיכה אסטל והנסיך אוסקר. מעמדם לא נפגע

באגודה הרפובליקנית המבקשת לבטל את המלוכה אמרו כי מדובר בצעד בכיוון הנכון. "לא נפסיק לעבוד עד שכל משפחת המלוכה תהיה פרטית ולכל אזרח שבדי יהיה ערך שווה וזכויות שוות", אמר נשיא האגודה אולף ברגסטרום.

 

בשנת 1980 נחקק חוק שביטל את העדפת הגברים בתור לירושה, וקבע שהבן או הבת הבכורים יירשו את המלך. יורשת העצר של המלך היא בתם הבכורה של המלך והמלכה, ויקטוריה נסיכת שבדיה. מעמדם של ילדיה, הנסיכה אסטל (השנייה בתור לרשת את כס המלוכה) והנסיך אוסקר (השלישי בתור), לא נפגע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים