שתף קטע נבחר

מוחמד בן ה-32 מת משבץ: איבריו הצילו שלושה ישראלים

בגיל 32 לקה מוחמד בשבץ מוחי. הרופאים נאבקו על חייו במשך 9 ימים אך הוא לא התאושש ומותו נקבע. משפחתו הסכימה לתרום את איבריו שהצילו שלושה ישראלים

מותו הטראגי של מוחמד בגיל צעיר משבץ מוחי – הביא להצלת חיים: לאחר שהרופאים נאבקו על חייו במשך שבוע וחצי, נקבע מותו של מוחמד מנאע ממג'ד אל כרום. משפחתו הסכימה לתרום את איבריו שהצילו שלושה ישראלים.

 

לחתימה על כרטיס אדי

 

מוחמד בן ה-32, נשוי ואב לילדים בני חמש ושנתיים, לקה באופן פתאומי בשבץ מוחי. הוא אושפז בבית החולים בנהריה ביחידה לטיפול נמרץ, שם נאבקו הרופאים על חייו במשך 9 ימים. אלא שמצבו המשיך להידרדר, מוחו לא התאושש, ולבסוף נקבע כי הוא סובל ממוות מוחי נשימתי.

 

משפחתו שליוותה אותו והייתה עדה להידרדרות ולמצבו האנוש, ידעה שכבר אין סיכוי להצילו, והסכימה לתרום את איבריו. "ידענו שהוא כבר לא יחזור אלינו", מספר אחיו, "הכאב הוא עצום. אבל היה לנו ברור שהוא יכול להציל אחרים".

 

במותו הציל שלושה אנשים. מוחמד מנאע ( )
במותו הציל שלושה אנשים. מוחמד מנאע

 

"זה מעגל החיים"

מותו נקבע ביום ו' האחרון, ולאחר הסכמת המשפחה החל מבצע תרומות בארבעה בתי חולים. איבריו הונצלו במרכז הרפואי בנהריה. כבד וכליה מגופו הושתלו באישה בת 68 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. לבו הושתל בגבר בן 55 בבית החולים תל השומר, וכליה נוספת הושתלה בגופו של גבר בן 50 בבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

 

אמיר זרקאווי, אח ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים גליל ותושב הכפר, כתב דברי הספד שהקריא אימאם הכפר מוחמד כיוואן: "באותו זמן שהכאב מכה את כל בתי הכפר ואנו נמצאים באמצע אירוע אלים ואכזרי, התרחש אירוע אנושי ביותר, ועל כולנו לחוש גאווה גדולה.

 

"אצלנו כתוב בקוראן: 'מי שנותן חיים לאדם אחד, כאילו נתן חיים לכל בני האדם'. באותו זמן שנהרגו שלושה צעירים באמצע הכפר, אלוהים נתן חיים לשלושה אנשים. זהו מעגל החיים".

 

מי שקיבל את ליבו של מוחמד הוא אבידוב נויברגר, מהנדס בן 55, תושב נורדייה, נשוי ואב לשניים. נויברגר סבל מאי ספיקת לב מתקדמת על רקע גנטי. הוא התאושש יפה מההשתלה, נהנה מהלב המושתל, וכבר יושב בכורסא שליד מיטתו. תרומת הלב הגיעה לאבידור ממש בדקה התשעים, שכן מצבו הידרדר באחרונה במהירות רבה והיה חשש לחייו.

 

פרופ' ג'י לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא, אמר לאחר התרומה: "אנחנו מעודדים מהעלייה המסתמנת באחרונה בנכונות הציבור למתן ההסכמה לתרומות איברים, ובפתח השנה החדשה אנו מקווים שנוכל להציל את חייהם של חולים רבים נוספים הממתינים לתרומת חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים