שתף קטע נבחר

עדויות מגרמניה: "שמענו פיצוץ ונעלנו את עצמנו"; מרקל באה לבית כנסת בברלין

שעות לאחר המתקפה בעיר האלה, שגבתה את חייהם של שני בני אדם, התכנסו רבים בבית הכנסת החדש בבירת גרמניה לתפילת הזדהות עם הקהילה היהודית והקורבנות. הקנצלרית מרקל הגיעה למקום ושרה עם המתפללים. עדויות נוספות מרגעי האימה: "שמענו פיצוץ חזק, זה היה לא אמיתי"

 

 

עשרות בני אדם התכנסו אמש (ד') ליד בית הכנסת החדש בברלין שבגרמניה, בעקבות אירוע הירי שגבה את חייהם של שני בני אדם סמוך לבית הכנסת בעיר האלה. גם הקנצלרית אנגלה מרקל הגיעה למקום, והצטרפה לתפילת ההזדהות של הנוכחים - שנשאו שלטים נגד קיצוניות ופצחו בשירה חרישית של שירים כגון "עושה שלום במרומיו" ו"עוד יבוא שלום עלינו".

 

אירוע הירי בגרמניה - ידיעות נוספות:

גרמניה: "הרקע לירי אנטישמי". החשוד תיעד עצמו: "היהודים הם שורש כל הבעיות"

ביום כיפור: 2 הרוגים בירי ליד בית כנסת בגרמניה

 

 

 

הקנצלרית בבית הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפה של הלה, זירת הירי ()

הקנצלרית בבית הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

החשוד בירי (צילום: Bild)
החשוד בירי: שטפן באלייט(צילום: Bild)

זירית הירי (צילום: רויטרס)
זירת הירי(צילום: רויטרס)

"ירה שוב ושוב לעבר שערי בית הכנסת, שמענו פיצוץ"

בתוך כך, עדויות נוספות מגיעות מרגעי הירי ליד בית הכנסת בעיר האלה. כריסטיאנה פרינץ (49), בעלת מספרה סמוכה לבית הכנסת, סיפרה כי היורה לבש בגדים צבאיים בצבע ירוק כהה, אפוד וקסדה. לדבריה, הוא ירה שוב ושוב לעבר שערי המבנה וניסה לפרוץ אותם באמצעות כלי נשק, ולאחר מכן טיפס מעל שער לכיוון החצר הקדמית ובית הקברות של בית הכנסת. אז, סיפרה, נשמע פיצוץ חזק. "זה היה כל כך לא אמיתי. היו לנו עוד לקוחות ונעלנו את עצמנו. התוקף ברח במהירות", אמרה.

 

בעל מאפייה באזור, רנה פרידריך (49), סיפר שהוא נסע ליד בית הכנסת כאשר "בחור בלבוש צבאי ירה כמה קליעים מעל הקיר". לדבריו, החשוד נשא שני כלי נשק "או מכונת ירייה" שתלה על גופו ולאחר מכן נכנס למכונית מסוג גולף בעלת לוחית רישוי ממערב גרמניה. עדים נוספים סיפרו על לבושו הצבאי של היורה ועל הקסדה שחבש, שאליה חוברה מצלמה.

 

הירי התרחש בשעות הצהריים, במהלך יום כיפור, כאמור ליד בית כנסת בעיר. התושבים התבקשו להסתגר בבתים, תחנת הרכבת המרכזית בעיר נסגרה, והמשטרה בהאלה העלתה את הכוננות.

 

שר הפנים הגרמני מסר קודם כי הרקע לאירוע הירי הוא אנטישמי. בתוך כך, פורסמה תמונת החשוד: שטפן באלייט, אזרח גרמניה ופעיל ימין קיצוני בן 27, שתיעד עצמו שניות לפני הירי בשידור חי ואמר כי "היהודים הם שורש כל הבעיות". הוא הגדיר את עצמו כ"מכחיש שואה" והשמיע אמירות אנטישמיות נוספות: "הפמיניזם הוא הגורם לירידה בשיעורי הילודה במערב, שמשמש שעיר לעזאזל להגירה המונית". מזכירת המדינה של ברלין, סאוסן שיבלי שמוצאה פלסטיני, הייתה מהפוליטיקאים הראשונים שגינו את הירי.


פורסם לראשונה 09/10/2019 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הקנצרלית מרקל בבית כנסת בברלין
צילום: רויטרס
מומלצים