שתף קטע נבחר

האלימות במגזר הערבי: שיירה בדרך לי-ם, ארדן ייפגש עם נציגי המשותפת

שיירת כלי רכב יצאה בבוקר מהיישוב מג'ד אל-כרום אל משרדי הממשלה בירושלים דרך כביש 6, שם חסמו כמה מהמוחים את הכביש באזור מחלף ניצני עוז: "נלמד את המשטרה לקח". לאחר מכן: ארדן, עודה וטיבי ייפגשו

 

 

המחאה - והפגישה: גם היום (ה') תימשך המחאה נגד גל האלימות שגבה את חייהם של 73 קורבנות מהאוכלוסייה הערבית מתחילת השנה. הבוקר יצאה שיירת כלי רכב מכפר מג'ד אל-כרום, ועלתה על כביש 6 בדרך למשרדי הממשלה בירושלים. כמה מהמוחים עצרו עם כלי הרכב באמצע כביש 6 באזור מחלף ניצני עוז וחסמו את הכביש לנסיעה.

 

לאחר מכן מתוכננת במקום הפגנה מול קריית הממשלה בירושלים - ואחריה תתקיים פגישה בין השר ארדן לבין בכירי הרשימה המשותפת. "ניכנס לפגישה כאשר עשרות אלפי המפגינים מאחורינו", אמר יו"ר הרשימה איימן עודה.

 

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()
החסימה בכביש 6, הבוקר

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

שיירת כלי הרכב, שאורגנה על ידי ועדת המעקב של האוכלוסייה הערבית בראשותו של חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, יצאה בשעה 07:30 בבוקר ואליה יחברו כלי רכב נוספים באזור ואדי ערה, המשולש הדרומי והמרכז. גם משפחות שכולות צפויות להשתתף.

 

ברכה אמר: "מאות כלי רכב משתתפים בשייריה. ההיענות היא חסרת תקדים ובלתי רגילה. הנחישות היא חד-משמעית, אנחנו רוצים למגר את האלימות ואת הפשע ואת הנשק ורוצים לחיות חיים נורמליים. אני מקווה שהמשטרה לא תשבש את מהלך השיירה. אני דורש לאפשר למחאה הלגיטימית הזאת להמשיך עד משרד ראש הממשלה בירושלים.

 

"הצעד הבא יהיה הפגנה מול מחוז מרכז של המשטרה. נקים אוהל מחאה בירושלים ונשבות רעב למשך כמה ימטים. אנחנו לא מרגישים היענות מצד המשטרה, אבל יש נחישות בצד הציבור שלנו להציג לפנינו תוכנית אמיתית שתוביל לשינוי ומיגור הפשע והרציחות".

 

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()
שיירת הרכבים בדרך לירושלים

יו"ר הרשימה המשותפת עודה הוסיף: "מבחינתנו זה דבר הכי בסיסי בעולם לחיות בביטחון בכל מקום. צריך לעשות הכול בשביל למגר את הדברים הללו. אנחנו נמשיך במאבק הכל כך צודק וזו הזדמנות לקרוא לציבור היהודי להשתתף גם הוא במאבק כל כך צודק. זאת מחאה לגיטימית, אין דבר יותר בסיסי מלחיות בביטחון".

 

יו"ר הסיעה, ח"כ אחמד טיבי, אמר: "השיירה היום היא צעד נוסף בצעדי המחאה שעליהם החליטה ועדת המעקב. זאת זעקת החיים, ואנחנו רוצים שהמסר שלנו יגיע לכל מי שלא רוצה לשמוע. זאת התרבות של הציבור הערבי שרוצה חיים ולא מוות. יש פלח קטן, בעיקר ארגוני הפשיעה, שמשתמש באלימות ככלי. אנחנו מכוונים אליהם ורוצים שהמשטרה תטפל בהם. אנחנו לא נרתעים וגם אם יהיו איומים - נמשיך את זעקת האם, האב והילד שרוצה ללכת לבית הספר ולחזור בשלום".

שיירת הרכבים של מפגיני המגזר הערבי ממג'ד אל-כרום בדרכה לירושלים ()

לקראת המחאה, נערך אגף התנועה במשטרה בכוחות מתוגברים בשל היתכנות עומסים ושיבושי תנועה על כביש 6 לכיוון צפון וכן בכביש 1 לכיוון ירושלים. במשטרה ביקשו מציבור הנהגים לנסוע בזהירות ולהישמע להוראות השוטרים המוצבים לאורך הכבישים. לנוסעים לירושלים מומלץ לבחור בדרך 443.

  

לאחר ההפגנה תתקיים, כאמור, פגישה בין השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לבין נציגי הרשימה המשותפת, בהם יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה ויו"ר הסיעה ח"כ טיבי. "היום ניכנס לפגישה עם ארדן וצמרת המשטרה כאשר הדרישות הצודקות של האוכלוסייה הערבית ועשרות אלפי המפגינים מאחורינו", אמר ח"כ עודה. "אנחנו דורשים שיעוגנו בחוק עונשי מאסר וקנסות כבדים על כל אזרח שמחזיק בנשק לא חוקי ולהעמיד לדין את ראשי כנופיות הפשע".

 

גלעד ארדן איימן עודה (צילום: אבי מועלם)
ייפגשו בצהריים. עודה וארדן(צילום: אבי מועלם)

עודה הוסיף: "לא ייתכן שנצטרך לשבור את הכלים כדי שהממשלה ומשטרה יתחילו לטפל בבעיות שגובות את חייהם של אלפי אזרחים. זהו מאבק על הזכות הבסיסית ביותר של כל אזרחי: הזכות לחיים וביטחון".

 

חברי הרשימה המשותפת ציינו כי "הפעם הפתרונות צריכים להיות מיידיים, חייבים למגר את תופעת הרציחות והאלימות. אם לא יקבלו את הדרישות שלנו - המאבק יחריף ואנחנו נמשיך לחסום כבישים". המפגינים שישתתפו במחאה ויצטרפו בשיירה אמרו כי "הנסיעה שלנו בכביש 6 תשבש את התנועה, זה חלק מהמאבק כדי שכולם יידעו על זלזול המשטרה והממשלה במיגור הרציחות". הם הוסיפו כי לא יעברו על המצב בשתיקה - "אפילו אם יעצרו אותנו. אם ישתקו - הפושעים ירצחו גם אותם".

 

אזהרות ואיומים נוספים הגיעו מעוד כמה מפגינים שצפויים להשתתף בשיירת המחאה. "מחר ילמדו את הממשלה והמשטרה לקח, לא נהסס לחסום את הכביש וגם כבישים אחרים. המשטרה משותקת לגמרי ורק עושה הצגות כאילו שהיא מתאמצת להגיע לפושעים, אבל התוצאה היא הפוכה".

 

למרות המאבק הציבורי, האלימות לא עוצרת. אמש אלמונים ירו למוות ב-בהאא עראר (35) בכפר ג'לג'וליה, ופצעו אדם נוסף באורח קל. מדובר ברצח השני בכפר בחודשיים. בכפר ביאדה שליד אום אל פחם נורה אדם כבן 50 ונפצע באורח בינוני. בכפר עארה היה חילופי ירי לאחר חצות. "מרוב הסכנה ישנו במקלטים ומתחת למיטות", סיפרו תושבים מפוחדים. כאמור,


פורסם לראשונה 09/10/2019 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים