שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר נהריים: ראש המועצה האזורית ביקש להיפגש עם מלך ירדן
  ראש המועצה האזורית עמק הירדן החליט לעקוף את הממשלה ופנה למלך עבדאללה בבקשה "להשיג הסדר חדש" לעיבוד האדמות החקלאיות במובלעות הישראליות שיוחזרו בעוד שבועיים. הוא מאשים את המל"ל בוויתור מתוך "אינטרסים עלומים"

   

  נהריים עבדאללה מלך ירדן (צילום: יעקב שקולניק, AFP)
  נהריים ומלך ירדן. המועצה האזורית ביקשה פגישה אישית(צילום: יעקב שקולניק, AFP)

  פחות משבועיים לסיום ההסדר המיוחד, שמאפשר לישראל לעבד אדמות ירדניות באזור נהריים והיישוב צופר בערבה, ובמועצה האזורית עמק הירדן עוקפים את הממשלה ופונים ישירות למלך עבדאללה בבקשה להיפגש.

   

  ראש המועצה האזורית, עידן גריבנאום, שיגר היום (ה') מכתב לעבדאללה מלך ירדן והסביר כי המצב הפוליטי שנוצר בישראל מותיר את החקלאים בעמק הירדן חסרי אונים מכיוון שאיש אינו מנסה לפתור את המשבר. הוא ביקש להיפגש באופן אישי עם המלך, או כל נציג אחר שלו, ב"אי השלום" בנהריים, במטרה להגיע להסדר חדש שיאפשר לחלקאים להמשיך לעבד את האדמות גם לאחר 25 באוקטובר.

   

  "השכנות עם העם הירדני היא חוויה שלווה", כתב גרינבאום למלך עבדאללה. "אנו חולקים ערכים נעלים ויודעים היטב שהשלום הוא ברכה ומקור לשגשוג. אני מאמין בכל ליבי שבדיוק כמונו, אם לא יותר, גם אתם יודעים שדבר אינו הכרחי יותר מאשר לשמור את המצב כמות שהוא".

   

  השער שדרכו עוברים חקלאים ישראלים לעבד אדמות בשטח הירדני (צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
  הכניסה למובלעת נהריים. "מבקש שנפעל להשגת הסדר חדש כמו שכנים טובים"(צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)

  הוא הוסיף: "שיתוף הפעולה בינינו יכול להוביל לשגשוג ולהתקדמות בשורה ארוכה של תחומים. בימים שבהם נקלעה המערכת הפוליטית בישראל למשבר קשה, אני פונה אל הוד מעלתך בבקשה שניפגש ונפעל להשיג הסדר חדש, כיאה לשכנים טובים המכבדים ומעריכים אלה את אלה".

   

  במועצה האזורית עמק הירדן ציינו כי הם נמצאים בקשר יומיומי עם גורמים בירדן וכן עם השגריר הירדני בישראל רסאן אל-מג'אלי. עם זאת, ראש המועצה טוען שהמועצה לביטחון לאומי ויתרה על השטח מראש מתוך "אינטרסים עלומים".  

   

  גורמים מדיניים מסרו בתגובה על הטענות נגד המל"ל והעומד בראשו בעניין צופר ונהריים: "מתקיימים בנושא מגעים מדיניים רציניים שמתנהלים בציר המל"ל ובציר משרד החוץ. אין כל ויתור או שינוי בנוגע לבעלות על השטחים בנהריים. כל מה שבבעלותם של גורמים ישראלים - יישאר כך. במקביל מתקיים שיח בין מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראשי ההתיישבות בנושא".

   

  נהריים היא מובלעת ישראלית של קרוב ל-4,000 דונם בשטח ירדן, מתוכם כ-800 דונם מעובדים על ידי הקיבוצים אשדות יעקב איחוד ומאוחד. חלק גדול מהשטח נמצא בבעלות יהודית, שגם בירדן מכירים בה. בנוסף הוקם במקום "אי השלום", אתר שמאפשר סיור עם תצפית על תחנת הכוח הישנה שהקים פנחס רוטנברג ועל מפגש נהרות הירדן והירמוך.

   

  במרץ 1997 נרצחו במקום שבע נערות ישראליות מבית שמש במהלך טיול בית ספר במקום. בעקבות הטבח הגיע המלך חוסיין לישראל, נפגש עם הורי הנערות והתנצל בפניהם.

   

  בעת חתימת הסכם השלום עם ירדן ב-1994 סוכם שהחקלאים הישראלים ימשיכו לעבד את אדמותיהם במשך 25 שנה. לפי ההסכם, שנה לפני תום התקופה כל צד יכול להודיע על רצונו להאריך את ההסכם או לבטלו. לפני כשנה הודיע מלך ירדן שהממשלה מתכוונת לתבוע את ריבונותה בשטח וכן במובלעת נוספת באזור צופר שבערבה, ששטחה כ-4,500 דונם.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים