שתף קטע נבחר

משפחת הישראלית תערער: "ערכו לנעמה משפט ראווה, היא כלי משחק בידי הרוסים"

בני משפחתה של נעמה יששכר, שעליה הושת עונש כבד בן שבע שנות מאסר וחצי ברוסיה בגין הברחת 9.5 גרם קנאביס, הודיעו כי יערערו על חומרתו תוך עשרה ימים. אמה אמרה ל-ynet: "מקווה שנתניהו יפעל מול פוטין, אני רוצה את הבת שלי". קרוביה אמרו עם קבלת גזר הדין: "היא לא פושעת. היא לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי"

 

נעמה יששכר ()
נעמה יששכר

משפחתה של נעמה יששכר (26), שנשלחה היום (ו') לרצות עונש מאסר בן שבע שנים וחצי בכלא ברוסיה, הודיעו באמצעות פרקליטיה כי יערערו על חומרת העונש בתוך עשרה ימים. יצוין כי יששכר מחזיקה גם באזרחות אמריקנית. יפה יששכר, אמה של נעמה, אמרה ל-ynet: "ערכו לבת שלי משפט ראווה. זה בכלל לא קשור למה שהיא עשתה. הם רוצים משהו מהישראלים, אחרת אי אפשר להסביר את זה. על העבירה שלה מקבלים בדרך כלל חודש-חודשיים במעצר, קנס כספי וגירוש.

 

"נעמה היא כלי משחק בידי הרוסים. זה לא הגיוני מה שקורה כאן. אני רוצה את הבת שלי. התקווה שלי כרגע היא שנתניהו יפעל מול פוטין. נגיש ערעור, אבל ברור שהם (הרוסים - א.א) לא יבואו ויגידו שהשופט טעה וישלחו אותו הביתה. כעת הגיע הזמן להתערבות בדרג הבכיר ביותר".

 

קודם לכן מסרו קרוביה של הצעירה - עם קבלת גזר הדין: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה. היא לא פושעת. מקומה אינו בכלא הרוסי. אנו פונים לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי. אנא הוצא אותה משם".

 

במשרד החוץ מיהרו להגיב: ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן היום ברוסיה לאזרחית הישראלית, נעמה יששכר. "מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, שהייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שוחח על כך עם הנשיא פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע. "ביקשנו הקלה הן בעונש והן בתנאי החזקתה של נעמה. לצערנו, בקשות אלה עדיין לא נענו על-ידי התביעה הרוסית", נמסר מטעם נתניהו.

 

 

עוד נאמר, כי "גורמי המשפט בישראל הבהירו חד-משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של ההאקר אלכסיי בורקוב לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה. לאחר פגישתם של ראש הממשלה והנשיא פוטין בסוצ'י, התקשר ראש הממשלה לאימה של נעמה ועידכן אותה בשיחה.

 

"ראש הממשלה ומדינת ישראל ימשיכו לעשות כל מאמץ מול הרשויות ברוסיה כדי לשחרר את נעמה יששכר ולהשיבה לחיק משפחתה". זמן קצר לאחר מתן גזר הדין נמסר מטעם לשכת ראש הממשלה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את הנכונות של הנשיא פוטין להקדיש זמן לנושא ומקווה שהמאמץ יישא פרי בהמשך".

 

מוקדם יותר היום אישרו גורמים מדיניים כי רוסיה לחצה על ישראל שלא להסגיר לארצות הברית האקר מבוקש על-ידי האינטרפול שנעצר בנמל התעופה בן גוריון לפני ארבע שנים. המבוקש, אלכסיי בורקוב, נעצר בנמל התעופה בן גוריון בדצמבר 2015, רגע לפני שחזר עם בת הזוג שלו מחופשה בישראל, בחשד להונאה ועבירות סייבר בארצות הברית.

 

חצי נעמה יששכר ו אלכסיי בורקוב רוסיה ישראל כלא ()

חשש: רוסיה החליטה להחמיר עם יששכר בשל סוגיית הסגרת ההאקר

עם זאת, בחצי השנה האחרונה התעורר חשש שהשלטונות ברוסיה החליטו להחמיר בתנאי כליאתה של יששכר, וכן התעורר חשש שבית המשפט ברוסיה יחמיר עימה בעקבות סוגיית ההאקר.

 

גורמים מדיניים בישראל הביעו חשש כי באמצעות הפרסום הנרחב של הפרשה בכלי התקשורת ברוסיה, הרוסים "סימנו" למעשה את המחיר שיידרש עבור יששכר. בשגרירות רוסיה ציינו כי ההליך בעניינה של יששכר הוא משפטי, ו"משרד החוץ לא מתערב בתהליכים שכאלה ולשגרירות לא ידוע על שום הצעה על החלפה כלשהי".

 

הסוגיה של בורקוב עלתה בשיחות בין ישראל לרוסיה בשנים האחרונות כמה פעמים. המילה האחרונה בתיקי הסגרה נאמרת לרוב על-ידי שר המשפטים, ובערוץ RT המזוהה עם הקרמלין צוין כי אי-הקמתה של הממשלה בישראל בשל הפלונטר הפוליטי מעכבת את היתכנות העסקה.

 

גורם מדיני בכיר אמר כי לא הוגשה שום הצעה רשמית לחילופי אסירים בין המדינות - אך אישר כי הנושא עלה בערוצים לא רשמיים. בשנת 2017 בית המשפט המחוזי בירושלים פסק שניתן להסגיר אותו לארצות הברית - ובורקוב ערער על ההחלטה. לפני חודשיים החליט בית המשפט העליון כי אין מניעה להסגיר אותו בחזרה לארצות הברית.

 

גורמים רוסים פנו בעבר לאיילת שקד, והסוגיה אף עלתה בפגישה בין הנשיא ולדימיר פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו. ישראל הבהירה לרוסים שהיא לא תוכל למנוע את הסגרתו של ההאקר - שפסק הדין בעניינו כבר חלוט. בנוסף, בירושלים חוששים שביטול ההסגרה של ההאקר תסבך את ישראל עם האמריקנים.

 

בת דודתה של יששכר, מיטל לזר, אמרה ל-ynet כי המשפחה כלל לא עודכנה בדבר מעבר למה שנכתב בכלי התקשורת. "בהנחה שבאמת יש עסקה לחילוף אסירים - זה מוטרף לחלוטין. מה הקשר בין מה שהוא עשה ובין מה שהיא עשתה? הפער הוא אדיר". לזר אמרה כי היא "מבינה את הרוסים שרוצים אותו בחזרה, אבל בשביל מה לאמלל מישהי שלא קשורה למה שהוא עשה? אני מצפה מהפוליטיקאים ומראש הממשלה שישתמשו בכל היכולות והכישורים שלהם וידעו למצוא את הדרך הנכונה להחזיר את נעמה הכי מהר הביתה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים